Indul a fesztiválszezon! Az ilyen többnapos szabadtéri bulik során a szervezet extrém körülményeknek van kitéve, így nem csoda, hogy sokszor alakulnak ki kisebb-nagyobb betegségek a fesztiválozóknál. Napszúrás, napégés, gyomorrontás, ételmérgezés, alkoholmérgezés, felső légúti betegségek, fertőzések - csak, hogy a leggyakoribbakat említsük.
Olvassátok el dr. Bodnár Eszter, a Rózsakert Medical Center belgyógyászának tippjeit, hogy elkerüljétek a kellemetlenségeket!
1. Védd magad a napsugarak elől!
A perzselő hőségben könnyen megéghet a bőröd, 11 és délután 3 között lehetőleg ne tartózkodj a napon. Mielőtt a napsütötte helyre mész, kend be magad egy legalább 30 faktoros naptejjel, és ismételd meg ezt a műveletet néhány óránként. Fontos tudni: a bőrödnek 20-30 percre van szüksége, hogy beszívja a krémet. A fejedet is védd az erős sugárzás ellen: viselj kalapot, vagy kendőt, ha a napra mész. Amennyiben a napszúrás tüneteit tapasztalod: fejfájást, szédülést, kábultságot, émelygést, szomjúságérzetet, hányingert, keresd fel a fesztivál orvosi ellátást nyújtó pontját.
2. Turbózd fel az immunrendszered!
A fesztiválokon uralkodó szélsőséges körülmények kikezdhetik az immunrendszered, így fogékonyabb lehetsz a fertőzésekre, betegségekre. Készülj fel előre a „megpróbáltatásokra”: egyél változatosan és fogyassz sok zöldséget, gyümölcsöt, igyál sok folyadékot.
Jó ötlet két héttel a fesztivál előtt kicsit felturbózni az immunrendszered valamilyen multivitamin-készítménnyel, amit a fesztiválra is vigyél magaddal.
3. Pihenj!
Hosszú volt az éjszaka? Aludj sokáig, pihend ki magad! Ehhez kis segítség, ha árnyékos helyre állítod fel a sátrad, így nem tűz be a nap korán reggel. Ha reggel nem tudsz sokáig aludni, iktass be egy délutáni pihenőt egy árnyékos, csendesebb helyen. Érdemes úgy alakítani a programod, hogy a fesztiválozás után egy napot pihenéssel tudj tölteni, ez segít a szervezetnek regenerálódni.
4. Hidratálj!
A meleg időjárás, a sok mozgás és az alkohol dehidratálja a szervezeted. Fogyassz rendszeresen folyadékot, lehetőleg hűvös, szénsavmentes ásványvizet!
5. Ügyelj a higiéniára!
Fesztiválon se feledkezz meg az alapvető higiéniai szabályokról: pl. evés előtt moss kezet. Ezt sokszor nem egyszerű kivitelezni, ezért hordj magaddal kézfertőtlenítőt vagy nedves, antibakteriális törlőkendőt. Hölgyeknél gyakoriak a húgyúti fertőzések, ezek ellen azzal is tehetsz, ha nem ülsz rá a wc-ülőkére. Ha félig álló helyzetben nehéz kivitelezni a vécézést, szerezz be papírból készült wc-ülőke fedőt. Vigyél magaddal papírzsebkendőt és wc-papírt is. A kisebb sérülések, horzsolások fertőtlenítésére jó, ha van nálad sebfertőtlenítő készítmény is.
6. Legyen nálad füldugó vagy fülvédő!
Használj füldugót vagy fülvédőt, ha közel mész a színpadhoz. Gyakori, hogy a zajos éjszakák fülzúgást, fülcsengést okoznak. Ez általában másnapra elmúlik, de a többnapos extrém zajterhelés akár komoly, visszafordíthatatlan károkat is okozhat. A füldugó a nyugodt, pihentető alváshoz is nagyon hasznos segítség.
7. Okosan az alkohollal!
Az alkohol szinte elengedhetetlen része a fesztiválozásnak, de legyél óvatos. Ügyelj a mértékre, hidratálj folyamatosan, és ne feledkezz el az evésről sem. Biztos, ami biztos, legyen nálad fejfájás-csillapító, másnap még jól jöhet.
8. Figyelj arra, hogy mit eszel!
A fesztiválok ételkínálata általában elég széles, így van lehetőséged megválogatni, hogy mit egyél. Nagy melegben kerüld a tej- és tojástartalmú ételeket. Próbálj frissen készült ételeket választani, egyél változatosan, fogyassz zöldséget és gyümölcsöt is, mert a sok zsíros, nehéz étel, különösen alkohollal együtt fogyasztva megterhelheti az emésztőrendszered. Ha nem múló hányást, hasmenést, általános rosszullétet tapasztalsz, keresd fel egy orvost!
9. Agyhártyagyulladás ellen védőoltás
A cseppfertőzéssel terjedő, ritka, de veszélyes agyhártyagyulladás legveszélyeztetettebb korcsoportja – a csecsemők és kisgyermekek mellett– a 15-25 év közötti fiatalok. Zárt közösségben (például kollégiumban, fesztiválon) különösen könnyen terjed ez a kór, ezért a fesztiválozni készülő fiataloknak érdemes beadatni a védőoltást.
+ 1 . Készíts egészségügyi check-listet, mielőtt útnak indulsz!
Egy kis segítség:
- kézfertőtlenítő/antibakteriális törlőkendő
- naptej
- papírzsebkendő, wc-papír
- sebfertőtlenítő
- sebtapasz
- füldugó
- fejfájáscsillapító
- multivitamin készítmény.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
3+1 gyakorlati tipp napszemüveg-vásárláshoz
Szemünk egészségének érdekében nem mindegy, hogy milyen napszemüveget viselünk.
Rózsakert Medical CenterMegcsípett egy darázs? Akkor lehet, hogy hívni kell a mentőt!
A méhek és darazsak csípése kellemetlen, de a legtöbb esetben nem veszélyes. Allergiás tünetek esetén azonban azonnal orvoshoz kell fordulni!
Rózsakert Medical Center7 tipp az egészséges napozáshoz
Napégésre tejföl, szoláriummal a napozás előkészítésére - 2 gyakori tévhit a napozással kapcsolatban. Bőrgyógyász szakértőnk eloszlatja a mítoszokat, és jótanácsokkal segít!
Rózsakert Medical Center2 hét alatt mínusz 10 kg? Ez aztán a drasztikus...
Annyira szeretnél lefogyni, hogy minden lehetséges módszer érdekel? Azért a drasztikus megoldásoktól óvakodj, mert az egészséged látja kárát!
Rózsakert Medical Center