Itt a fesztiválszezon! 9+1 tipp a belgyógyásztól, hogy ne döntsenek le a fesztiválbetegségek

Itt a nyár, itt a fesztiválszezon! Ilyenkor sokkal jobban leterheljük a szervezetünket, könnyebben áldozatául eshetünk a hétköznapi betegségeknek.

Indul a fesztiválszezon! Az ilyen többnapos szabadtéri bulik során a szervezet extrém körülményeknek van kitéve, így nem csoda, hogy sokszor alakulnak ki kisebb-nagyobb betegségek a fesztiválozóknál. Napszúrás, napégés, gyomorrontás, ételmérgezés, alkoholmérgezés, felső légúti betegségek, fertőzések - csak, hogy a leggyakoribbakat említsük.

Olvassátok el dr. Bodnár Eszter, a Rózsakert Medical Center belgyógyászának tippjeit, hogy elkerüljétek a kellemetlenségeket!

Dr. Bodnár Eszter a Rózsakert Medical Center belgyógyász szakorvosa

1. Védd magad a napsugarak elől!

A perzselő hőségben könnyen megéghet a bőröd, 11 és délután 3 között lehetőleg ne tartózkodj a napon. Mielőtt a napsütötte helyre mész, kend be magad egy legalább 30 faktoros naptejjel, és ismételd meg ezt a műveletet néhány óránként. Fontos tudni: a bőrödnek 20-30 percre van szüksége, hogy beszívja a krémet. A fejedet is védd az erős sugárzás ellen: viselj kalapot, vagy kendőt, ha a napra mész. Amennyiben a napszúrás tüneteit tapasztalod: fejfájást, szédülést, kábultságot, émelygést, szomjúságérzetet, hányingert, keresd fel a fesztivál orvosi ellátást nyújtó pontját.

2. Turbózd fel az immunrendszered!

A fesztiválokon uralkodó szélsőséges körülmények kikezdhetik az immunrendszered, így fogékonyabb lehetsz a fertőzésekre, betegségekre. Készülj fel előre a „megpróbáltatásokra”: egyél változatosan és fogyassz sok zöldséget, gyümölcsöt, igyál sok folyadékot.

Jó ötlet két héttel a fesztivál előtt kicsit felturbózni az immunrendszered valamilyen multivitamin-készítménnyel, amit a fesztiválra is vigyél magaddal.

3. Pihenj!

Hosszú volt az éjszaka? Aludj sokáig, pihend ki magad! Ehhez kis segítség, ha árnyékos helyre állítod fel a sátrad, így nem tűz be a nap korán reggel. Ha reggel nem tudsz sokáig aludni, iktass be egy délutáni pihenőt egy árnyékos, csendesebb helyen. Érdemes úgy alakítani a programod, hogy a fesztiválozás után egy napot pihenéssel tudj tölteni, ez segít a szervezetnek regenerálódni.

Szepezdi krumplis lángos

A szokásos évi szepezdi lángos krumplis változata. Általában ötszörös mennyiség készül belőle, de nem szokott megmaradni. Igaz, mindig vagyunk rá vagy hetvenen..

4. Hidratálj!

A meleg időjárás, a sok mozgás és az alkohol dehidratálja a szervezeted. Fogyassz rendszeresen folyadékot, lehetőleg hűvös, szénsavmentes ásványvizet!

5. Ügyelj a higiéniára!

Fesztiválon se feledkezz meg az alapvető higiéniai szabályokról: pl. evés előtt moss kezet. Ezt sokszor nem egyszerű kivitelezni, ezért hordj magaddal kézfertőtlenítőt vagy nedves, antibakteriális törlőkendőt. Hölgyeknél gyakoriak a húgyúti fertőzések, ezek ellen azzal is tehetsz, ha nem ülsz rá a wc-ülőkére. Ha félig álló helyzetben nehéz kivitelezni a vécézést, szerezz be papírból készült wc-ülőke fedőt. Vigyél magaddal papírzsebkendőt és wc-papírt is. A kisebb sérülések, horzsolások fertőtlenítésére jó, ha van nálad sebfertőtlenítő készítmény is.

6. Legyen nálad füldugó vagy fülvédő!

Használj füldugót vagy fülvédőt, ha közel mész a színpadhoz. Gyakori, hogy a zajos éjszakák fülzúgást, fülcsengést okoznak. Ez általában másnapra elmúlik, de a többnapos extrém zajterhelés akár komoly, visszafordíthatatlan károkat is okozhat. A füldugó a nyugodt, pihentető alváshoz is nagyon hasznos segítség.

7. Okosan az alkohollal!

Az alkohol szinte elengedhetetlen része a fesztiválozásnak, de legyél óvatos. Ügyelj a mértékre, hidratálj folyamatosan, és ne feledkezz el az evésről sem. Biztos, ami biztos, legyen nálad fejfájás-csillapító, másnap még jól jöhet.

8. Figyelj arra, hogy mit eszel!

A fesztiválok ételkínálata általában elég széles, így van lehetőséged megválogatni, hogy mit egyél. Nagy melegben kerüld a tej- és tojástartalmú ételeket. Próbálj frissen készült ételeket választani, egyél változatosan, fogyassz zöldséget és gyümölcsöt is, mert a sok zsíros, nehéz étel, különösen alkohollal együtt fogyasztva megterhelheti az emésztőrendszered. Ha nem múló hányást, hasmenést, általános rosszullétet tapasztalsz, keresd fel egy orvost!

9. Agyhártyagyulladás ellen védőoltás

A cseppfertőzéssel terjedő, ritka, de veszélyes agyhártyagyulladás legveszélyeztetettebb korcsoportja – a csecsemők és kisgyermekek mellett– a 15-25 év közötti fiatalok. Zárt közösségben (például kollégiumban, fesztiválon) különösen könnyen terjed ez a kór, ezért a fesztiválozni készülő fiataloknak érdemes beadatni a védőoltást.

+ 1 . Készíts egészségügyi check-listet, mielőtt útnak indulsz!

Egy kis segítség:

  • kézfertőtlenítő/antibakteriális törlőkendő
  • naptej
  • papírzsebkendő, wc-papír
  • sebfertőtlenítő
  • sebtapasz
  • füldugó
  • fejfájáscsillapító
  • multivitamin készítmény.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...