Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) április közepén közzétett jelentése alapján az élelmiszerek majdnem fele növényvédőszer-maradványt tartalmazott. Összességében 220-féle vegyszert találtak a termékekben. Az áruk 69 százaléka Európából származott, 5 százalék, vagyis 4146 minta esetében viszont meghatározhatatlan volt, honnan érkeztek. Az eredmény meglepő!
Az iparilag előállított, nagy mennyiségben termesztett zöldségeket és gyümölcsöket mind kezelik valamilyen vegyszerrel. A legtöbb citrusfélén található tartósítószerre már az áruházak is felhívják a figyelmet. Egy, a napokban nyilvánosságra hozott uniós vizsgálat eredménye, hogy:
- az Európában forgalmazott élelmiszerek majdnem fele szennyezett,azonban csak a termékek 3%-ánál tapasztaltak egészségügyi határérték-túllépést!
- minden második banán tartalmazott kemikáliát
- egyes szőlőmintákban 19-féle szer maradványát fedezték fel
De megnyugodhatunk, mert 97%-uk elfogadhatót mértékben volt szennyezett, illetve egyáltalán nem tartalmazott (kimutatható mértékben) növényvédő szereket, így a hatóságok állítása szerint, fogyasztásuk egészségügyi kockázata továbbra is alacsony.
Azonban a vizsgáltak közül egyszerre több vegyszer nyomait is megtalálták, ráadásul egyes termékek jócskán az eltértek fenti átlagtól:
- a szőlő esetében 77% volt szennyezett
- a banán többszörösen is szennyezett
A kutatás alapján a legszennyezettebb termékeknek a brokkoli számít, amelynél a minták 3,4%-ban találtak vegyszermaradványt. Utána jön a szőlő és a paprika.
Nálunk szerencsére nem annyira vészes a helyzet!
A Magyarországról származó 1881 termékből 1172 termék (62%) bizonyult mentesnek, és mindössze 48 darab (2,5%) minősült határérték felettinek.
A piszkos tizenkettő
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrző hatóság, vagyis a FAD (Food and Drug Administration) is minden évben kiadja azoknak a zöldségeknek és gyümölcsöknek a listját, amelyek a legszennyezettebbnek minősülnek, ezt hívják "Dirty Dozen"-nek, vagyis a piszkos tizenkettőnek.
Idén ennek a listának az élén az eper áll. A teljes 2017-es listát itt megtalálod.
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) teljes eredeti jelentését itt tudod elolvasni.
Senkit nem akarunk a zöldségfogyasztástól elriasztani, inkább szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy mindig biztos forrásból származó, ellenőrzött élelmiszert vásároljunk!
Ezeket olvastad már?
Sokszoros mennyiségű idegméreg hatású rovarölő szert találtak az egyik újhagymában
Kilencszeres mennyiségű, idegméreg hatású rovarölő szert talált a Nébih egy olasz származású újhagymában.
Nosalty8 módszer, amivel még ízletesebb párolt zöldséget készíthetsz
Ne főzd a zöldséget, csak párold, hogy megtartsa értékes ízanyagait. Ha még így sem lennél elégedett vele, akkor nézd végig az alábbi listát, hogyan turbózhatod fel!
GrétiJó ég! Kimutatták, hogy szegény növények hallják, ahogy megeszik őket
Kutatók szerint a növények hallják a környezetük hangjait, és különböző védelmi mechanizmusokkal reagálnak - mondjuk arra is, ha éppen őket rágcsálják.
Brecz Judit18 tök egyszerű trükk, hogy zöldségeid és gyümölcseid frissek maradjanak
Éretlen avokádó? Csírázó krumpli? Gyorsan rohadó eper vagy banán? Mindenre van megoldás, ráadásul nevetségesen egyszerű!
Brecz Juditforrás:agrárszektor