Isteni finom gombócleves

Javában küzd még egymással Cibere vajda és Konc király, azaz a böjt és a farsang. Amíg eldől, ki a győztes, együnk egy ciberelevest – de húsgombóccal!

A hagyomány szerint ugyanis vízkeresztkor Konc király szerzi meg a hatalmat, és elkezdődik a farsangi dőzsölés, mulatozás, ami kitart húshagyó keddig. Akkor azonban Cibere vajda legyőzi őt, és hosszú böjti időszak következik. Még nem tartunk itt, de a hústalan jövőre gondolva, most, amíg tehetjük, áldozzunk a királynak és a vajdának is, és mi más lenne erre alkalmasabb, mint egy finom cibereleves, bőségesen telipakolva húsgombóccal!

Mielőtt még a levesről szólnék, a Mi az a cibere? című írásomban megígértem, beszámolok arról, sikerült-e ciberét előállítanom. Jelentem, sikerült! Még visszatérek erre, és most jöhet a húsgombócos cibereleves, amit csorbalevesnek titulálunk.

Az elkészült cibere fotója

Nem szeretnék botcsinálta nyelvész lenni, de a csorbaleves kifejezés tautológia, mivel ugyanazt ismétli meg, hiszen a román ciorba, vagyis csorba szó tartalmas levest jelent. Úgyhogy maradjunk inkább a cibereleves húsgombóccal elnevezésnél. A receptet Annától tanultam, akiről már volt szó a szederszüret kapcsán. Saját bevallása szerint Erdélyben is többféleképpen készítik ezt a fajta levest, és az, amiről írok, az egyik változata. Mi így szeretjük. Eddig különféle savanyítási technikákat alkalmaztam. Az egyik a savanyú káposzta leve. Ebből az volt a legfinomabb, amelyik cirka 15 órát utazott szintén Erdélyből, és Anna anyukája küldte. A másik módszer a kovászosuborka-lé, a harmadik a citrom, a negyedik ugyan kicsit snassz, de az ecet. Az ötödik a Bors magic – legutóbb a kolozsvári szupermarketben táraztam be néhány zacskónyit belőle –, ami pedig nem más, mint porított cibere. Erre utal a zacskón díszelgő gabonakalász és a lekötött befőttes üveg, amiben a ciberét erjesztik. A hangzása megtévesztő, mert a borshoz sok köze nincs, sokkal inkább a borscsféle leveseket varázsolja savanyúvá. És persze a ciberelevest.

Húsgombócos erdélyi leves recept

Most azonban nem használtam semmilyen mágikus kelléket a leves készítéséhez, hiszen akinek van saját búzaciberéje, az azzal savanyít. Márpedig nekem lett! Igaz, két napig semmi különös nem történt a ciberémmel azon kívül, hogy naponta kétszer megkavartam, és kicsit besűrűsödött, olyasféle állagú lett, amilyennel Nagyszékelyen Karcsi barátunk etette malackáit. Nem véletlenül, hiszen leforrázott korpa került a vályúba. Ez a felismerés kicsit elbizonytalanított, de nem adtam fel! Jól tettem, az idő engem igazolt, mert negyedik napon már magam is meglepődtem, mert kiváló, savanyú lé képződött, így aztán késznek nyilvánítottam a ciberémet. Leszűrtem, másnap pedig elkészítettem vele a levest.

Jól sikerült az időzítés is, mert Anna unokám éppen megérkezett téli nyaralásából, és miközben vígan kanalaztuk a farsangi király levesét, azt is elmesélte, milyen jelmezt visel majd a farsangi bálon, én pedig Cibere vajda és Konc király történetével szórakoztattam őt. Aztán annyit mondott: nem is királyi, hanem isteni finom ez a gombócleves!

Mari nagyi

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...