Ismeretlen ismerősök

Hogyan különböztetjük meg az egyes sókat, borsokat? Mennyiben befolyásolja származási helyük fűszereink ízét? Most megtudhatod a TV Paprika részletes összeállításából!

A sóról

A sót megkülönböztetjük származási helye alapján – tengeri só, kősó vagy szalinasó –, a szerint, hogy finomított vagy finomítatlan, illetve, hogy milyen szemcseméretű: durva, kristály vagy finom.

Tudtad?

A só származási helye befolyásolja a mikroelem-tartalmát, de legfontosabb összetevője attól még a nátrium és a klorid marad. Mivel a magas vérnyomásért a nátriumot teszik felelőssé, nem igaz az az állítás, hogy a tengeri só egészségesebb, mint a konyhasó.

Kősó: sóbányákban, külszíni fejtéssel termelik ki. A nagy kősódarabokat megtörik és átszitálják.

Himalája só: A himalájai Khewra sóbányájában bányásszák kézzel, és a világ legtisztább sójaként tartják számon. Érdekessége, hogy pirosas vagy rózsaszínű, egyes kristályok pedig áttetszőek vagy fehérek.

Kala Namak: Szürkés-rózsaszín színű, vasban gazdag só, amely Közép - India bányáiból származik. Jellegzetesen kénes-savanykás íze van. Nem főznek vele, az étel díszítésére használják.

Perzsa kék só: A legritkább sófajta. Irán egyik tartományában termelik ki. Színét a kristályszerkezet képződésekor nyeri el, így a kék szín valójában csak optikai csalódás.

Tengeri só- A tengeri só többnyire közvetlenül az óceánokból és tengerekből előállított finomítatlan sót jelenti.

Kóser só: Eredetileg a hús vértelenítésére használták. Durva, nagy szemcséjű só. Valójában egyik só sem kóserebb a másiknál.

Fleur de Sel: Más néven sóvirág. Számtalan helyen szüretelik, a leghíresebbet Franciaországban, de gyűjtenek Szicíliában és Ibizán is Ez a legjobb minőségű tengeri só. Miután a tengervíz elpárolog, a só fajsúly és finomság szerint rendeződik. A legfelső réteg a sóvirág, amit fa gereblyékkel a sókertészek gyűjtenek be. Nem főzésre, hanem a kész fogások díszítésére használják.

Maldon só: Az essexi Maldonban állítja elő az Osborne-család egy különleges eljárással. A Blackwater folyó torkolatánál a napi kétszeri apály mocsarakat hoz létre. A nap és a szél hatására a só megszilárdul a tengeri algákon, az eső pedig bemossa az üledéket a folyóvízbe. Innen kiszivattyúzzák, megszűrik, felforralják és egy teljes napon át főzik, hogy az összes szennyeződést eltávolítsák belőle. Szárítás után egy tiszta, fehér pelyhes állagú sót kapnak, amely törékeny, szilánkszerű lapocskákból áll. A csúcsgasztronómiában az egyik leggyakrabban használt termék. Szintén csak díszítésre használják.

Hawaii Lavavagy fekete só: Színét a lepárlás előtt a tengervízhez kevert aktív szén adja. Így nem csak látványos lesz, hanem ásványi anyagokban is gazdag. Enyhén mogyorós íze van.

Vörös Alaea: Az előbbihez hasonlóan itt a tengervízhez vörös agyagot adnak. Szintén Hawaii szigetéről származik, enyhe ízű só.

Bambuszsó: A tengeri sót bambuszcsőbe töltik, melyet agyagba burkolnak. Kemencében hevítik, majd hirtelen lehűtik. Ezt a műveletet kilencszer megismétlik. A magas hőmérsékletnek köszönhetően rendkívül tiszta, ibolyaszínben pompázó sót kapnak. Füstös kissé édeskés íze remekül illik salátákhoz és zöldségekhez.

Sel Gris: finomítatlan tengeri só. Szürke színét a sómedencék alján található agyag ásványi anyagaitól kapja.

Füstölt sók: Az előbb felsorolt egyébként is különleges ízű sók ízét tovább fokozzák füstöléssel. Állítólag már a vikingek is használták ezt a módszert. A legkarakteresebb a tölgyfán füstölt változat, amely jól illik a zöldségekhez vagy a steakhez.

A borsról

A fekete, a fehér, a zöld és a rózsaszín bors ugyanazon a növényen terem, csak az érési folyamat különböző szakaszaiban aratták le őket, másként dolgozzák fel őket, így ízük is különböző lesz. Mindegyik borsfajtának számtalan változata ismert, amelyek mind-mind másfajta ízt kölcsönöznek az ételnek.

Fekete bors: Még érés előtt szüretelik, majd szárítják. Így lesz fekete színű. Ennek van a legkarakteresebb íze. A legismertebbek a malájziai Sarawak, a Jáváról származó Cubebe, az indiai Tellicherry, amelyet a világ legjobb és legerősebb fekete borsának tartják.

Fehér bors: A teljesen, vörösre érett borsszemet szedik le, majd leszedik a külső héját, így jutnak hozzá a fehér maghoz. Íze sokkal lágyabb, mint a feketeborsé, főként világos színű ételek (mártások, levesek) ízesítéséhez használják. A legismertebb az indonéz Muntoc és az indiai Malabár. Ez utóbbi rendkívül erős, íze a kecskesajtéra emlékeztet.

Zöldbors:Még az éretlen borsszemeket szedik le, majd szárítják, vagy ecetes lében pácolva tárolják. Ez a legkevésbé csípős fajta, inkább citrusos íze van. A Kamerunból származó Penja.

Piros vagy Vörös bors: A teljesen érett szemeket szüretelik, majd úgy szárítják, hogy a külső, piros héja ne essen le róla. Az indiai Pondicherrynek egyszerre édes és csípős íze van, vörös és fehér húsokhoz, de édességekhez is illik.

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Baileys-es bonbon

Tavaly gasztro ajándéknak készült, de szaloncukor helyett is bátran elkészíthetjük! Nem kifejezetten ügyesség vagy gyakorlat kell hozzá, sokkal inkább türelem.

Kókuszos-dióhabos csiga

A kókuszos sütemények nagy kedvencek nálunk, így ez az egyszerű csiga is. A sütőporos tésztába került némi túró, melytől finom és puha marad pár napig, persze csakis, ha marad ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...