Az igazán finom isler ismérvei, melyekre figyelj a készítés közben

Ha úgy tervezzük, hogy idén karácsonyra szeretnénk sütni egy nagy tepsi islert, mindenképpen lapozzuk át az alábbi cikket, mert megismerhetjük belőle, mi mindenre érdemes odafigyelni az aprósütemény készítése közben.

Nem a világ legbonyolultabb süteménye az isler, mégis van néhány buktatója a receptnek, amit jó, ha kikerülünk. Szerencsére már a készítés alatt is figyelhetünk bizonyos árulkodó jelekre, amelyek előre megmondják nekünk, hogy kudarc vagy siker koronázza majd munkánkat. Vegyük most ezeket sorra, hogy biztosan és garantáltan a legfinomabb, legomlósabb isler kerüljön karácsonykor a tálra.

Az isler receptjéért kattints a képre!

„Márványos a tésztája”

Mivel omlós, linzerszerű tésztáról beszélünk az isler esetében (dió is kerül bele, ezért nem 100%-ban linzer), elsődleges alkotóeleme a vaj lesz. Ezt hidegen kell belemorzsolnunk a lisztbe, hogy megkapjuk a lehető legomlósabb állagot.

Persze nem szabad túldolgoznunk a masszát, mert akkor a vaj is megolvad, elkezdi hidratálni a tésztát, aminek következtében abban megerősödik a glutén. Ráadásul a nagyobb darab vajak sem lesznek ott, hogy sülés közben „lemezeket” hozzanak létre. Mindennek a végeredménye egy keményebb, kevésbé porhanyós isler.

Figyeljük a tésztánkat: ha a vajtól szép, márványos, akkor nem dolgoztuk túl. Álljunk meg, és a már kohézív tésztagombócot helyezzük a hűtőbe.

Nem ragad a nyújtásnál

Természetesen érdemes lisztezett felületen nyújtani az isler tésztáját, hogy könnyebben kezelhető legyen. De ha még alapos lisztezés mellett is azt vesszük észre, hogy ragad a massza, akkor sajnos nem pihentettük elég ideig a hűtőben, vissza kell oda tennünk.

A tészta ne ragadjon nyújtás közben!

A hűtős pihentetés nemcsak a kezelhetőség miatt ennyire fontos, hanem a már korábban említett hidratáció és gluténerősödés miatt is: ezt a folyamatot sajnos a nyújtásnál is beindíthatjuk.

Melegen puhák a korongok

Az egyik legnagyobb hiba – ami egyben az omlós isler halála is – sütés közben jelentkezhet. Mégpedig a túlsütésről van szó, ami végzetesen kiszárítja a kis korongokat.

Látszólag túl rövid időt töltenek el a sütőben a sütemények: hisz’, amikor kivesszük őket, még puhák.

De ne dőljünk be nekik, semmiképp se térjenek vissza a sütő forróságába – miután kihűltek, meg fognak szilárdulni, mellette azonban megtartják omlós állagukat. Óvatosan szedjük sütőrácsra őket, ott pihenjenek a teljes kihűlésig.

A lekvár egy része „eltűnik”

Érdemes az islerhez nem túl zselés lekvárt használni, jó, ha van neki némi nedvességtartalma. Persze ne folyjon ki a korongok közül: tegyünk eleget az alsó sütemény közepére, majd fedjük be a felsővel – ekkor pedig mindenképpen pihentessük a süteményt a csokoládés bevonás előtt.

Ne töltsük túl lekvárral az islereket!

Hogy miért? Nos, a lekvár nemcsak ízes szerepet tölt be az isler belsejében, hanem össze is ragasztja a feleket: ennek során pedig a dzsem egy része „eltűnik”, beivódik a tésztába. Ha ezt nem tapasztaljuk, lehet, hogy a lekvárunk túl zselés, túl szilárd volt, vagy nem hagytuk kellő ideig pihenni a süteményeket.

Rögtön köt a csoki

Ahhoz, hogy szép, roppanós csokikalapot kapjon az isler, temperálnunk kell az étcsokoládét – ez egy olyan folyamat, aminek semmi köze a temperafestékhez, ráadásul sokkal egyszerűbb is, mint amilyennek elsőre tűnik.

Várjuk meg, míg teljesen megdermed a csoki!

A dolgunk csak annyi, hogy a csokoládé felét vízgőz fölött felolvasztjuk, majd óvatosan levesszük a gőzfürdőről és külön hozzákeverjük a csoki másik felét is. Ez szépen megolvad majd, és a végén egy sokkal erősebb, kopogósabb mázat kapunk – ami gyorsabban is köt. Ha az islerünk a bevonás után nem sokkal már elkezd mattá válni, akkor sikeres volt a temperálás.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Már kopogtat a karácsony, ezek a receptek jól fognak jönni:

Címlapról ajánljuk

További cikkek