Irány a töltött káposzta, a pálinka és a slambuc hazája, Észak-Alföld!

Szilva, alma, krumpli és a híres töltött káposzta - kulináris kalandozásunk a rendkívül sokszínű Észak-Alföldön folytatódik! (x)

Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun- Szolnok - bár a három észak-alföldi megye területe nem a legnagyobb tájegység, konyhája mégis nagyon eltérő, és rendkívül változatos.

Bogrács, kása, káposzta!

A hajdúsági ételek sokban hasonlítanak a dél-alföldiekre, legalábbis ami az elkészítés technikáját illeti. A Hajdúság központja, Debrecen mindig is fontos kereskedelmi központ volt, még a legvészterhesebb időkben is jelentősek voltak a vásárai. Az egész környékről hordták ide a marhákat, amiket nem ritkán Európa egy-egy távoli szegletébe kellett elhajtani, így a hajcsárkodással és állattartással együtt járó gasztronómia szokások itt is megegyeznek az Alföld déli részén találhatóakkal. A bográcsban főzésnek itt is nagy jelentősége volt, sőt, sok olyan ételük van, ami Békésben is megtalálható, például a lebbencstésztából készült slambuc, amit a Hortobágyon öhönnek neveztek. Népszerűek voltak a bográcsban, birkából készült ételek is.

Slambuc

A Hajdúság egyik legismertebb, tradicionális levese az orjaleves, illetve egy különlegesség, a kukóleves. A kölessel, tüdővel és fűszerekkel töltött tojáshéjjal készült zöldségleves mára veszített a népszerűségéből, de még mindig elkészítik egy-egy ünnepi alkalomra. Bár Debrecenben és környékén jócskán képviseltette magát a polgárság, a szegényebb rétegek nagyon sok hagyományos kásaételt fogyasztottak - hogy mennyire népszerű volt ez az ételfajta ezen a vidéken, azt jól mutatja, hogy a karimakása nevezetű, kölesből készült, szalonnás kásának hajdúkása volt a másik neve. A térségben amúgy is nagyon jellemzőek a szalonnás, tésztás ételek, mint például a gombóta, vagyis reszelt tészta zsírral és szalonnával tálalva. És bár az országban a nudlit sok helyen főzték, az angyalbögyörő errefele különösen nagy kedvencnek számított. Vásárok idején messze földön híres volt a debreceni mézeskalács és a debreceni perec. A cívís város nagypiacain született a város nevét viselő, máig rendkívül népszerű termék, a páros kolbász, más néven debreceni, amit eleinte marhahúsból, később marhából és mangalicából készítettek. A debreceni töltött káposzta egyik különlegessége is az, hogy debreceni párost tesznek a tetejére.

Vegyél részt a Nagy Gasztroutazásban a Nosalty és a Suzuki közös játékában, töltsd fel a kedvenc vendéglátó helyeid és nyerj!

Szabolcsi kalandok

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye gasztronómiájában nagy szerepet játszanak a térség leggyakoribb alapanyagai: a rozs, a répa, a káposzta, a napraforgó, az alma, a krumpli, na meg az őshonos szilva. A régi paraszti táplálkozásban emellett fontos szerepük volt a vadon termő erdei gombáknak is. Az országnak ezen része alapvetően szegénynek számított, és ez nyomot hagyott a gasztronómián is. A leveseket naponta akár többször is fogyasztották, nemcsak ebédre, de reggelire is. Népszerűek voltak az aszalt gyümölcsből vagy aszalt gombából készült levesek is. Ünnepi alkalmakkor tyúkhús is került bele! A cibereleves megkerülhetetlen volt, ezt ették böjtkor, de jobb napokon szívesen dúsították káposztával, babbal vagy sertésbelsőségekkel.

Szabolcsi töltött káposzta

A babnak és a káposztának rendkívül nagy szerep jutott, akár együtt is - a káposztás paszuly, ami egy csülkösbableves-szerű étel savanyú káposztával, az egyik legfinomabb helyi fogás itt. A szűkös anyagi körülmények másik jele a kásafélék rendkívül változatos felhasználása volt - készült kukoricából, árpából, kölesből is. Emellett nagyon sok krumplis, lisztes, zsíros ételt is főztek, például a cinkét - ezt a dödölléhez hasonlító fogást leginkább savanyú káposztával tálalták. A leghíresebb fogásuk talán mégis a szabolcsi töltött káposzta, amit ezen a környéken paradicsommal főznek, a töltelékbe pedig a mai napig kukoricadara kerül.

Böjtök és bográcsok

Bármennyire is egybefügg ma ez a terület, a gasztronómiában meglehetősen nagy különbségek voltak régen. A jászok mindennapi és ünnepi étkezését is erősen meghatározta katolikus hitük, és az ezzel együtt járó gyakori böjtös időszakok. A levesek, tésztaételek és a tejtermékek fogyasztása jellemezte őket a mindennapokban, a húsfogyasztás inkább az ünnepekre maradt. A vallás követelte szabályok miatt ezen a területen sokkal inkább olajjal főztek, mint zsírral. A sütemények, kalácsok készítése szintén ünnepi rituálénak számított, a túrós lepény édesen vagy sósan nem hiányozhatott a lakodalmakról vagy a vásárokról, akárcsak a kullogó nevű sütemény vagy az édes kelt tészta, a Ferdinánd tekercs sem. Híres böjtös ételük volt a csíramálé, amit még ma is megkóstolhatunk egy-egy hagyományőrző gasztronómiai fesztiválon.

Kullogó

Ezzel szemben a tatárjárás után betelepített kunok főként reformátusok voltak, és az életformájuk is jobban illeszkedett az alföldi pásztorkodó-állattartó létformába. Jóval több húsos ételt fogyasztottak, birkát, kecskét, marhát és disznót is, leginkább bográcsban elkészítve. A különböző öregtésztás és lebbencses bográcsos ételek itt is nagyon népszerűek voltak, sőt, néprajzi gyűjtések szerint itt volt a legtöbb tájjellegű nevük ezeknek az ételeknek, és itt vették legszigorúbban a főzéssel kapcsolatos előírásokat. A kelt tészta és a perec kultúrája itt is nagyon fontos volt, a vásárokon messze földről jöttek a kisebb nagyobb perecekért.

További információt a Suzuki Vitaráról itt találsz!

EZEKET OLVASTAD MÁR?

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...