Inzulinrezisztenciával élsz? Akkor ezek a zöldségek legyenek mindig otthon!

Zöldségek nélkül nincs jó szénhidrátdiéta - nézzük, mi legyen otthon, ha kordában szeretnéd tartani a vércukorszintedet! (X)

Az inzulinrezisztencia (IR) kezelésének egyik legfontosabb pillére a megfelelő kiegyensúlyozott, egészséges étrend. Amivel biztosan minden IR-esnek meg kell küzdenie, az a szénhidrátok mibenlétének megismerése, a napi mennyiség számolgatása.

Keress zöldséges termékeket a Bonduelle kínálatában itt!

A tapasztalatok azt mutatják, hogy az IR-el élők akkor "járnak a legjobban", ha az ételeiket saját maguk készítik el. Étrendjük fontos alappillérei a zöldségek, hiszen jellemzően alacsony energia-, szénhidrát-, és magas élelmirost-tartalmuk fontos paraméterei ennek az étrendnek. Ez utóbbi tulajdonságuknak köszönhetően lassítják más szénhidrátok felszívódását, így segítik a vércukorszint kordában tartását.

Cikkünkben ahhoz adunk most tippeket, hogy mit tartsunk otthon mindig a spájzban és a hűtőben, hogy ételeink IR-kompatibilisek legyenek.

1. Friss kerti vetemények

Hideg étkezéseink, szendvicseink mellé mindig fogyasszunk friss zöldségeket: paprikát, paradicsomot, retket, salátaleveleket, uborkát, hagymaféléket - ízlésünk, és szezonális igényeink szerint. Meleg ételeinket is kísérhetjük friss zöldségekből összeállított salátákkal.

2. Savanyúságok

Őszi-téli-kora tavaszi időszakban, amikor híján vagyunk a friss zöldségeknek, akkor bátran fogyasszunk savanyúságokat - savanyú káposzta, csalamádé, káposztasaláta, csemegeuborka - mind-mind értékes ásványianyag- és rostforrások.

3. Salátafélék

A salátafélékre általában jellemző, hogy nagyon alacsony kalória- és szénhidráttartalmúak, így kiválóan alkalmasak arra, hogy étkezésünk volumenét növeljük. 10-15 dkg saláta hatalmas halmot képez a tányérunkon, és mindössze 3-5 g szénhidrátot tartalmaz - sokan ennyivel nem is számolnak.

4. Sütőtök és édesburgonya

Ezek a narancssárga zöldségek értékes vitaminokban és antioxidánsokban gazdagok. Kitűnő leveseket, curryket készíthetünk belőlük, de egy salátában vagy akár süteményben is megállják a helyüket.

5. Cukkini, padlizsán, brokkoli

Ma már az év bármelyik szakában kaphatóak ezek az alacsony kalóriatartalmú zöldségek. Készíthetünk belőlük főzeléket, felcsíkozhatjuk őket fűszeres ázsiai wok-köretünkbe, főzhetjük gőzben, vagy süthetjük őket sütőben. A salátafélékhez hasonlóan a cukkini, padlizsán, brokkoli, karfiol is alkalmasak ételeink volumenének növelésére.

6. Hüvelyesek

Kiváló összetett szénhidrát-, élelmi rost-, növényi fehérjeforrások és nagyon laktatóak a hüvelyesek. Legyen otthon a polcon mindig lencse, vöröslencse, szárazbab, felesborsó, csicseriborsó. Készíthetünk belőlük hagyományos vagy egzotikus ízvilágú leveseket, főzelékeket is, vagy karakteres fűszerezésű salátákat, krémeket, egytálételeket. Szárazbabból beszerezhetünk fagyasztott változatot is, illetve lerövidíthetjük a főzéssel töltött időt, ha natúr vagy ízesített konzervtermékeket vásárolunk. Ezeknél azonban mindig figyeljük a hozzáadottcukor-tartalmat is.

7. Fagyasztott zöldségek

Amennyiben lehet, törekedjünk a szezonalitásra, de különösen az őszi-téli-koratavaszi időszakban nagy segítségünkre lehetnek a fagyasztott zöldségtermékek, zöldségkeverékek. Választhatjuk a kicsit izgalmasabb (pl. ázsiai, olaszos stb.) zöldségkeverékeket, ezekből tényleg villámgyorsan elő lehet állítani változatos, színes, különleges zöldköreteinket. De teljesen jó szolgálatot tesznek az egy komponensű termékek is, pl. tök, spenót, sóska, zöldborsó, vajbab, brokkoli, kelbimbó, karfiol stb. Arról nem is beszélve, hogy mi magunk is lefagyaszthatjuk kisebb adagokban a zöldségeket, amikhez aztán bármikor nyúlhatunk.

Természetesen használhatunk konzerv zöldségeket is, bár ezek között nehezebb cukormentes termékeket találni, de ha találunk, és szeretjük őket, akkor spájzoljunk be ezekből is.

Ha azt szeretnénk, hogy IR-étrendünk kiegyensúlyozott legyen, és a szénhidrátanyagcsere-zavarunkat is ellenőrzésünk alatt tarthassuk, akkor muszáj odafigyelnünk a napi 40-45 dkg zöldség bevitelére. Ez pedig biztosan azt jelenti, hogy minden főétkezésünknek, és legalább egy kisétkezésünknek tartalmaznia kell ~100 g zöldséget. Természetesen annak érdekében, hogy az étrend az egészségünket is szolgálja, fontos nagy hangsúlyt fektetni a megfelelő alapanyag-választásra, kalória-, fehérje- és zsírbevitelre is.

Keress zöldséges termékeket a Bonduelle kínálatában itt!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek