Ezt a fajta diétaellenes megközelítést sokan tárt karokkal fogadták, különösen azok, akik folyamatosan diétákkal vagy éppen valamilyen étkezési zavarral küszködtek. Itt ugyanis az alapötlet az, hogy figyeljünk oda a testünkre, annak a szükségleteire, hogy egészségesebb kapcsolatot építsünk ki az ételekkel és önmagunkkal. Az utóbbi időszakban azonban – főleg, ahogy a közösségi média is felkapta ezt a trendet –, eléggé felhígult ez az elképzelés, és sokan leegyszerűsítették arra, hogy együnk, amit csak akarunk. De az intuitív étkezés azért nem ezt jelenti.
Az ötlettel Evelyn Tribole és Elyse Resch dietetikusok álltak elő még 1995-ben. Mindezzel az egészségügyi szakembereket szerették volna segíteni abban, hogy jobb ellátást tudjanak nyújtani azoknak, akik súlyproblémákkal és étkezési zavarokkal küzdenek.
A koncepció lényegét pedig így határozták meg:
az intuitív étkezés képessé teszi az embereket arra, hogy meghallgassák a testük szükségleteit, és bízzanak azokban, hogy eleget egyenek azáltal, hogy kihasználják a veleszületett éhség és jóllakottság jeleit.
Az intuitív étkezésnek emellett 10 alapelve létezik, amelyeket jó ismerni, ha elindulnánk ezen az úton. Persze nem kell mindegyiket azonnal alkalmazni, lehet újabb és újabb szokásokat felvenni, ahogy haladunk a folyamatban.
Egyre népszerűbb a legújabb anti-diéta
Vessük el a diéta-mentalitást!
Ez nem azt jelenti, hogy azt együnk, amit akarunk. De a „fogyókúra” rövid távú váltást jelent az étkezésben, aminek van egy lejárati ideje, és ez azért is van így, mert általában hosszú távon nem fenntarthatók. A fogyókúra sokak számára a kalóriabevitel drasztikus csökkentését és egyes élelmiszercsoportok elhagyását jelenti – de mi történik, ha vége? Általában visszatérünk a régi kerékvágásba, ami jojó-effektushoz vezet. A diétás mentalitás teljes elutasításával viszont teret engedhetünk egy fenntartható étkezési mód kialakításának.
Béküljünk meg az étellel!
Sok embernek nagyon határozott elképzelései vannak arról, hogy mi a „rossz” és mi a „jó” étel. Pedig valójában csak arról van szó, hogy egyes ételek egészségesebbek, hiszen több vitamin, ásványi anyag és más hasznos tápanyag van benne, míg másokban nincs. Nem szabad teljes elutasítással nézni egyes ételek felé, nem kellene például, hogy problémát okozzon egy szelet torta elfogyasztása a család körében egy szülinapon.
Felejtsük el az „élelmiszerrendőrséget”!
Egészen pontosan a belső élelmiszerrendőrséget: azt a hangot, ami azt mondja, hogy „ne egyél szendvicset ebédre, mert már reggeliztél szénhidrátot”. Vagy azt, amelyik azt mondja, hogy elrontottuk az egész napot étkezési szempontból, mert megettünk egy sütit, amivel valaki megkínált. Fontos, hogy ellenőrizzük magunkat: ugye az ételekkel – vagy általánosságban magunkkal – kapcsolatos negatív berögződések nem gyűrnek maguk alá?
Érezzük a telítettséget!
Volt már gondunk a jóllakottság érzésével? Vagy előfordult már, hogy fizikailag jóllakottnak éreztük magunkat, de lelkileg nem voltunk elégedettek? A túlevés és a rendszeres nassolás egyik legfőbb oka az, hogy az emberek nem szánnak időt arra, hogy meghallgassák magukat.
Fedezzük fel az elégedettség-faktort!
Az étel nem csak az életben maradást szolgálja: azért is eszünk, hogy elégedettek legyünk. Ezért fontos, hogy eleget együnk, és ne korlátozzuk magunkat túlzottan. Ha fehérjét, szénhidrátot, zsírt és rostot is eszünk az étkezések során, az a biztos módja annak, hogy evés után jól érezzük magunkat.
Birkózzunk meg az érzelmekkel!
Egy egészséges életmód követése többről szól, mint hogy képesek vagyunk helyesen étkezni és mellette odafigyelni a testmozgásra is. Időnként az emberek figyelmen kívül hagyják a mentális egészség fontosságát, amikor az étkezésről van szó – pedig a túlevés vagy épp a nem megfelelő táplálás oka általában valamilyen érzelmi okra vezethető vissza. Ezért fontos, hogy rendszeresen kezeljük a stresszt, így kisebb eséllyel nyúlunk megoldásként a nassoláshoz.
Eddzünk!
Számtalan olyan oka lehet a rendszeres edzésnek, aminek semmi köze a kalóriák elégetéséhez! Például eszközként használhatjuk a mentális egészség megőrzésére, de javulhat a hangulatunk, az önképünk és általában egészségesebbek lehetünk. Keressünk olyan mozgásformát, amit élvezünk, ami pozitívak hat ránk!
Tiszteljük a testünket!
Az eddig felsorolt alapelvek mind-mind segítenek abban, hogy ezt hatásosabban meg tudjuk tenni: abban segítenek, hogy elfogadjuk a külsőnket. Legyen szó az orrunkról, hajunkról, magasságunkról vagy épp a testfelépítésünkről. Ha ez utóbbit elfogadjuk, sokkal közelebb kerülhetünk egy egészséges étkezési felfogáshoz is.
Tiszteljük az egészséget!
Fogyasszuk egy kiegyensúlyozott, tápláló étrendet, ami tiszteletben tartja a testünk egészségügyi szükségleteit. Együnk bőségesen gyümölcsöt, zöldséget, fehérjét, egészséges zsírokat és teljes kiőrlésű gabonát, de közben ne tagadjunk meg magunktól mindig minden finomságot!
Még többet olvashatsz az étrendekről itt: