A fehérjék a szénhidrátok és a zsírok mellett a harmadik makrotápanyag-csoport alkotói, és szervezetünk egyensúlyához feltétlenül szükségünk van rájuk. Szerepet játszanak az izmok felépítésében, az enzimek, a hormonháztartás működésében, sejtjeink felépítésében, transzportfolyamatokban, szervezetünk védekezőfunkcióiban, stb.
De milyen káros mellékhatásokat észlelhetünk, ha túl sok fehérjét viszünk be a testünkbe?
Szomjúság
Mivel a vesének kétszer annyit kell dolgoznia, hogy kiürítse a szervezetünkből a fehérjét a vizelettel, ezért nyilván arra sarkallja a testünket, hogy többet igyunk. Emiatt sokkal szomjasabbnak érezhetjük magunkat, mint általában. A gyakori vizeléssel sok nátriumot, káliumot és magnéziumot veszthetünk, ami miatt akár kiszáradás is bekövetkezhet.
Emésztési problémák
Mivel a fehérje alapú étrendet követők általában kevesebb szénhidrátot visznek be az étkezéseik során, emiatt túlzottan lecsökkenhet a rostbevitelük is, mivel kimaradnak az étrendjükből a teljes kiőrlésű gabonák, diófélék és a gyümölcsök. Ez azonban komoly emésztési panaszokhoz vezethet, és könnyedén előfordulhat a székrekedés. A fehérje azonban pusztítja a jó baktériumokat is az emésztőrendszerben, így sajnos a másik véglet, azaz hasmenés is kialakulhat.
Hízás
Sokan úgy gondolják, hogy a fehérje alapú étrenddel csak fogyni lehet, azonban ez hatalmas tévhit. Ennek az egyik oka, hogy felborul az emésztőrendszerük egyensúlya, továbbá, ha a szervezetünk nem jut elég szénhidráthoz, akkor tartalékoló üzemmódba kapcsol.
Rossz szájszag
Bizony, az alacsony szénhidrát-bevitel a leheletünkre is hatással lehet. Ez azért lehetséges, mert szénhidrátraktáraink kiürülnek, és elkezd zsírt égetni a szervezetünk, hogy energiához jusson, amitől kellemetlen lehet a szájszagunk.
Még több információ a makrotápanyagokról: