Ha valaki rákeres a nevedre az interneten, akkor szinte az összes rólad szóló cikk a Konyhafőnök 9. évadában bemutatott malacfüles burger megalkotójaként mutat be. Te hogyan mutatnád be magad? Mit kell tudni Tóth Simonról?
A legátlagosabb, egyetemista, közgazdaságot tanuló srác vagyok Budapesten, csak nagyon jókor voltam nagyon jó helyen. Gyakorlatilag emiatt lehet most egy olyan hamburgerezőm, amiről kiderült, hogy a vártnál is több potenciállal rendelkezik. A Konyhafőnök egyszerűen annyira felpörgetett mindent, hogy nemcsak megvalósult a nagy álmom, hanem akkora kereslet van rá, hogy nem győzzük nyitni az új helyeket.
Hogyan segített az említett gasztroreality a hamburgereződ, a Simon’s Burger megalapításában?
Amikor elkezdtem a versenyt, akkor már nyílt titoknak számított, hogy egy nap szeretnék majd egy hamburgerezőt nyitni. A műsornak köszönhetően pedig egyfajta ismertségre tettem szert, ami után felkeresett egy befektető, és azt mondta, hogy segítene ezt az álmot megvalósítani.
Amerikai utazásaid során végigpróbáltad a kinti gyorséttermek hamburgereit, és végül ez a gasztroélmény szolgáltatta az inspirációt a Simon's Burgerhez. Sokan hasonlítják az éttermedet a Five Guys nevű amerikai fastfood-lánchoz. Örülsz ennek a párhuzamnak?
Érdekes, hogy őket szokták említeni, pedig sok más étterem sokkal jobban inspirált engem. Az összemérés valószínűleg azért történt, mert a Five Guys-t ismerik az emberek itthon. Ezt az összehasonlítást próbáljuk is levakarni magunkról.
Mi nem Five Guys vagyunk, hanem egy amerikai, junk food stílusú hamburgerező.
Ha valaki kint jár Amerikában, és megnézi a legnépszerűbb burger franchise éttermeket, akkor érteni fogja, hogy mi a Simon’s Burger koncepciója. Egyébként az összes kinti junkfood-hely úgy néz ki, mint a miénk, többek között a Five Guys is, de hasonló stílust képvisel az In-N-Out Burger, a Fatburger vagy a Whataburger is. Mi ezek mellé akartunk beállni magyar képviseletben, mert ilyen jellegű hamburgerezők itthon nincsenek. Szintén sokat nyomott a latban, hogy már elegünk volt a hazai kézműves hamburgerezőkből, ahol 30 féle verzió közül kell választani. Ilyen nem létezik Amerikában, ott ugyanis tényleg azok a burgerezők pörögnek, ahol csak egyfajta hamburgert kínálnak.
Nekem nagyon megtetszett ez a koncepció, hogy nincs benne semmilyen kézműves vonal, nincs benne malacfül, hanem csak a hús, egy jó zsemle meg egy jó szósz, és ennyi.
Ezek szerint egy önálló identitást akartok megteremteni magatoknak?
Pontosan. Egyébként, ha őszinték vagyunk, akkor a legtöbb dologban sokkal jobban hasonlítunk mondjuk az In-N-Out Burgerre, mint a Five Guys-ra. A szószunk, a hamburgerzsömlénk, de alapvetően a húsnak a készítési metódusa is jobban hajaz rájuk. Mi nem a Five Guys vagyunk, hanem Simon’s burger, és reméljük, hogy egyszer majd fel tudunk nőni ezekhez a nagy nevekhez.
Magyarországon még elég kevés helyen lehet „smash” technikával készített húst enni, de nálatok például így készülnek a burgerek. Mit kell tudni erről az elkészítési módról?
Ez az egyik legrégebbi hamburgerkészítési technológia. A legelső hamburgerezők is ezt a módszert használták. Ehhez először egy golyót gyúrnak a húsból, amit aztán rátesznek egy tűzforró rostlapra, majd egy úgy nevezett smasher segítségével – ami lehet egy lábos vagy egy pohár is – kilapítják a gombócot.
Ezzel a technikával másodpercek alatt megsül a hús, és pont ezért sokkal több íz marad benne.
Sőt, lesz egy karamellizált réteg a szélén, és füstösebb lesz az íze is, ami miatt egy teljesen más élményt ad, mint egy hagyományos burger.
Honnan szerzitek be az alapanyagokat?
A Simon’s Burger egyik legfontosabb tulajdonsága az, hogy minden frissen készül, tehát nem fagyasztunk le semmit.
Míg nálunk ez viszonylag újdonságnak számít a fastfood-ágazatban, addig Amerikában például már az összes junk food franchise azzal reklámozza magát, hogy náluk minden frissen készül. Ha ott belépsz egy hamburgerezőbe, akkor látni fogod, hogy az emberek orra előtt vágják fel a krumplit. Úgyhogy már kint sem dolgoznak fagyasztott krumplival. Megszűnőben van ez a jellege a fastfood-éttermeknek, helyette pedig a prémium kategóriájú junk food kerül majd előtérbe. Emiatt nekünk is fontos, hogy jók legyenek a beszállítóink, ami nem túl könnyű feladat. Fél évesek az éttermek, de nagyon sokszor váltottunk már beszállítót, mert nem mindig volt megfelelő számunkra a minőség. A mai napig azon vagyunk, hogy minden alapanyagból a legeslegjobbat tudjuk megtalálni. Most úgy látjuk, hogy talán megvannak azok a kereskedők, akik nekünk kellenek, és reméljük, hogy ez így is marad.
Magyarországi beszállítókkal dolgoztok együtt?
Jelenleg igen, de ez valószínűleg változni fog a jövőben, ugyanis a krumpli például nálunk egy nagyon-nagyon nehéz dolog, a hazai krumpli ugyanis nem megfelelő a sült krumpli gyártásra. Ezt nekünk is be kellett látnunk, miután legalább tizenötfajta krumplit kipróbáltunk. Egy durvább tapintású krumplira lenne szükségünk, ami a sütés után is megtartja a ropogós textúráját. Most azonban sokszor belefutunk abba a hibába, hogy puha lesz a sült krumpli, ami bár az ízen nem ront, de az élmény nem az igazi. Éppen ezért a jövőben szeretnénk majd akár holland beszállítókkal is együtt dolgozni, ám egyelőre ez még szervezés alatt áll. De pont ez a jó ebben az egészben, hogy mindig fejlesztjük magunkat, új dolgokat próbálunk ki, és azokból próbáljuk meg kihozni a legjobbat.
Van egy áfonyalekváros burgerspecialitásotok, erről mit kell tudni?
A Simon’s Special egy kattanásom, amit szintén az amerikai vonal inspirált. Nagyon szeretem az édes és sós ízek kombinációját, ezért sokat kísérletezgettem, míg végül megszületett az áfonyás hamburger. Végül annyira bejött a többieknek is, hogy felkerült a menüre.
Mitől különleges a zsemle, amit a hamburgerekhez használtok?
A zsömle szintén egy nehéz téma egy hamburgerezőnél, mert nagyon bonyolult megtalálni azt a fajtát, ami passzol a smashed burgerekhez. Itt ugyanis pont az a lényeg, hogy a zsömle ne dominálja a hamburgerevés élményét. Az ilyen típusú hamburgereknél a bun csak egyfajta keretként szolgál, tehát nem lehet olyan gigantikus, mint a legtöbb kézműves helyen. Ezenfelül a zsömlének egy olyan textúrájú elemnek kell lenni, ami szinte elolvad a szájban. Mi jelenleg egy brióstésztából készült bucit használunk, ami kicsit édesebb ízű és kalácsosabb jellegű, de ugyanakkor nagyon omlós.
Ha valaki betér hozzátok, biztosan találkozik majd a titkos szószotokkal, ami nem kevesebb, mint 17 összetevőből áll. Elárulnál esetleg egy keveset róla:
Egy évig kísérleteztem rajta, de merem állítani, hogy a hamburgereink erőssége az a szósz és a hús duója. Egy jó szósz rengeteget tud hozzáadni az élményhez. Én egyébként még a rántott hús mellé is ezt eszem. Örülök, hogy az a rengeteg munka, amit beleöltem a kísérletezgetésbe, végül egy szuper szószt eredményezett.
A recept természetesen szigorúan titkos.
De nyilván, aki kipróbálja, az rájöhet arra, hogy a ketchup és a majonéz is megtalálható benne. De ez csak kettő a tizenhétből, és többet nem is segítek.
Kik alkotják a Simon's Burger csapatát?
Már majdnem 40-en vagyunk, és a csapat 99 százaléka fiatalokból áll. Csak azt tudom elmondani, hogy nagyon jó velük dolgozni, és hogy rendkívül hálás vagyok értük. Az ő dinamikájuk is sokat segített abban, hogy ennyire jól beindult a hely. Ha valaki belép a Simon’s Burgerbe, akkor egy fiatalos hangulat fogadja majd őt, ami miatt tényleg jól érzik magukat itt az emberek. Fontos számunkra, hogy egy jó atmoszférát teremtsünk az éttermekben, ezért nálunk mindig olyan zenék szólnak, amiket mi válogattunk össze. Trap, jazz és rock is van közöttük, és reméljük, hogy ez a vendégeknek is tetszeni fog.
Mik a jövőbeli terveitek, találkozhatunk majd a város más részein is Simon's Burgerrel?
Nagyon kíváncsiak vagyunk, hogy ebből az egészből mit lehet kihozni, mert még mi sem tudjuk. Én sosem dolgoztam vendéglátóiparban, és alapvetően a tulajok sem. Nem tudjuk, hogy mennyi szorult ebbe a történetbe, de szerintem csak rajtunk múlik, hogy meddig visszük el a hátunkon ezt az egészet. Reményeink szerint 5-10 év múlva egy hatalmas cég leszünk.
Az év végéig még mindenképpen szeretnénk éttermeket nyitni, mert azt látjuk, hogy minden hétvégén kígyóznak a sorok a két helyen.
Még mindig nehezen tudjuk kiszolgálni azt a sok érdeklődőt, aki hozzánk érkezik, úgyhogy egyértelmű, hogy új helyeket kell nyitnunk.
Mi az, amit még mindenképpen szeretnél, hogy tudjanak rólad az emberek?
Ez egy nagyon jó kérdés. Azt sosem titkoltam el, hogy én egy hívő srác vagyok, és tényleg úgy gondolom, hogy a Simon’s Burger sose jött volna létre Isten segítsége nélkül. Merem állítani, hogy ez az egész nemcsak azért történt, mert én jókor voltam jó helyen, hanem mert Isten is nagyon belenyúlt ebbe az egész munkába. Én ezt vallom, én ezt gondolom. Nagyon remélem, hogy majd a továbbiakban is besegít nekem, és hogy végül egy hatalmas nagy sztori lesz ebből.
Éttermek címe:
Budapest, Vitkovics Mihály u. 8, 1052
Budapest, Fehér Hajó u. 8-10, 1052
Címlapfotó: Simon's Burger
Ezek is érdekelhetnek:
- „A kovász maga egy csoda" – interjú Tatár Csilla, műsorvezetővel a gasztronómia örömeiről
- „A nagy zabálásokat megörökítő középkori szövegek pont ugyanolyanok, mint a pornó" – Étel és irodalom Nyáry Krisztiánnal
- „Nem az a fajta séf vagyok, aki arra törekszik, hogy „hülyebiztos” étlapot írjon” – interjú Tóth Pállal, a szegedi Alabárdos étterem séfjével