„Két évvel ezelőtt még a bolgárok fogyasztása számított a legalacsonyabbnak az Európai Unióban, ám a 17%-os hazai infláció miatt 2023-ban már mi kerültünk az első helyre" – olvasható a hvg.hu oldalán.
Mi költjük a legkevesebbet, mert a mi jövedelmünk a legalacsonyabb
A Magyar Nemzeti Bank szakértői szerint a magyar háztartások azért költik a legkevesebbet, mert a legalacsonyabb a jövedelmük
– olvasható a cikkben.
A problémáért többek között az felel, hogy az itthon megtelepedett versenyképtelen/alacsony versenyképességi ágazatok jelentősen kevesebb jövedelmet termelnek, ezenfelül pedig a GDP-ből évente 3-4 százalék külföldre vándorol az ország eladósodása, valamint a külföldi cégek hazautalásai miatt.
Bár forintban 140 százalékkal nőttek a hazai háztartások jövedelmei 2012–2022 között, euróban az EU-átlag kevesebb mint felét érik el a magyar bruttó átlagkeresetek.
Ezenfelül a háztartások nehéz helyzetéhez az is hozzájárult, hogy részesedésük a rendelkezésre álló nemzeti jövedelemből közel 10 százalékkal esett vissza, vagyis a jövedelemnövekedés nagyobb része a vállalati profitokhoz és az államhoz került.
A szakértők szerint gazdasági modellváltás lehet a megoldás
Az MNB szakértőinek véleménye alapján úgy tűnik, hogy ebből a rossz körből gazdasági modellváltással lehetne csak kilépni.
„A kormánynak olyan ágazatokba kellene tőkét vonzania, amelyek növelik az itthon maradó bruttó nemzeti jövedelmet. A fogyasztás növekedését és a jólét elérését akadályozó másik tényező az infláció" – összegzi az oldal.
Még több friss hír: