Sajnos nem léteznek olyan csodamegoldások vagy varázslatos étrend-kiegészítők, amelyek segítenének abban, hogy a gyermekeink mindig egészségesek legyenek, az immunrendszerük pedig stabil legyen. Jó hír viszont, hogy a szervezetük védekezőképességének megerősítése egyszerűbb, mint gondolnánk: elég, ha megtesszük az egészség megőrzéséhez szükséges legalapvetőbb lépéseket. Bármennyire is elcsépeltnek hangzik, ezek igenis beváltak, működnek – tehát érdeme nekünk is alkalmazni a módszereket!
5 módszer, ami megacélozza a gyermekünk immunrendszerét
Az egészséges étrend kulcsfontosságú
Ha egy kisbabáról van szó, akkor az egyik legegyszerűbb megoldás a szoptatás, hiszen az anyatej nemcsak tápláló, de az immunrendszert is erősíti. Amikor pedig már idősebbek, figyeljünk arra, hogy naponta legalább öt adag zöldséget és gyümölcsöt fogyasszanak – ideális esetben ezek tegyék ki minden tányér étel felét. Emellett fordítsunk figyelmet arra, hogy legyen az étrendjükben teljes kiőrlésű gabona, sovány fehérjék, tejtermékek vagy más kalciumforrások és egészséges zsírok is – különösen a halakból bevitt Ómega-3 lehet hasznos. Végül, de nem utolsósorban a bélrendszer egészségéért felelős mikrobiomról se feledkezzünk meg, adjunk nekik natúr joghurtot, túrót, savanyú káposztát!
Kerülendőek ugyanakkor a feldolgozott, a hozzáadott cukrot, valamint egészségtelen zsírokat tartalmazó élelmiszerek, például a feldolgozott állati termékekben található telített zsírok. Ez persze nem jelenti azt, hogy a kicsik soha ne ehetnének sütit vagy fagyit, de azért ne legyen mindennapos.
Amennyiben a gyerekünk válogatós – például nem hajlandó megenni a zöldségeket –, érdemes étrend-kiegészítőkben is gondolkodni. De ezekről mindenképp kérdezzünk meg egy szakembert, orvost vagy védőnőt!
A pihentető alvás megkerülhetetlen
Mindannyiunknak szüksége van alvásra, hogy a szervezetünk felfrissüljön, regenerálódjon és feltöltődjön – ugyanez igaz a gyermekekre is. A kicsik alvásigénye életkoronként változik: csecsemőknél napi 12-16 óra, míg tinédzsereknél 8-10 óra lehet. De minden gyermek más, így vannak, akiknek kevesebb és vannak, akiknek több pihenésre van szüksége.
A lényeg, hogy mi, szülők ösztönözzük az egészséges alvási szokások kialakítását. Ennek érdekében megoldás például egy alvási rutin kialakítása, de a képernyőidő korlátozása is fontos.
Mozdítsuk meg őket!
A testmozgás megacélozza az immunrendszert és általában egészségesebbé tesz minket, hiszen erősíti a csontokat, a szívet, javítja az anyagcserét, jót tesz a bőrnek, az agynak, de még a hangulatnak is. A gyerekek esetében már napi egy óra mozgásnak is érezhetjük az előnyeit – és itt nem feltétlenül kell valamilyen nagyon megerőltető mozgásformára gondolnunk. Persze szuper, ha a kicsi sportol, de a játszótéri játék vagy egy séta is tökéletes alternatíva.
Kezeljük a stresszt!
Közismert, hogy a negatív stressz számtalan módon árt az egészségünknek, rövid és hosszú távon egyaránt. Rontja a szervezet ellenállóképességét, levertté, ingerlékennyé tesz minket, különböző fizikai tünetek, fájdalmak jelentkezhetnek a testünkben, ha pedig tartós az állapot, akkor komolyabb szervi betegségek és mentális problémák is kialakulhatnak miatta. Talán nem is gondolnánk, de ezek a gye rekeket is ugyanúgy érinthetik.
Győződjünk tehát meg arról, hogy a gyerekeknek esélyt adunk olyan dolgokkal foglalkozni, amelyek boldoggá teszik őket, legyen az játék, a legjobb barátjuk vagy bármilyen hobbi, tevékenység. Emellett töltsünk együtt időt családként, és teremtsünk lehetőséget a kicsiknek arra, hogy beszélhessenek mindenről, ami aggaszthatja őket. Ha pedig aggályaink vannak a gyermek mentális vagy érzelmi jóllétével kapcsolatban, forduljunk szakemberhez!
Ne felejtsük el az egyszerű óvintézkedéseket!
A család minden tagja tehet egyszerű óvintézkedéseket az egészség megőrzése érdekében. Az egyik legkézenfekvőbb a kézmosás, aminek a fontosságára – és az ideális módszerre! – mihamarabb hívjuk fel a figyelmet. Szintén fontos átadni nekik, hogy ha köhögnek vagy tüsszentenek, azt a könyökhajlatukba tegyék, ne a tenyerükbe.
Még több gyereknevelés: