Íme a (szerintünk) TÖKÉLETES cigánypecsenye titka

A magyaros éttermek egyik legnépszerűbb fogása, mégis kevés olyan hely van, ahol igazán jól készítik. Most megmutatjuk, hogyan lehet tökéletes cigánypecsenyéd otthon! 

A cigánypecsenye az egyik legismertebb turistacsalogató étel, bátran kijelenthetjük, hogy nincs olyan magyaros étel, ahol ne lehetne kapni ezt a viszonylag egyszerű fűszerezésű, szalonnával ízesített sült sertéstarját. Hiába népszerű és egyszerűnek tűnő étel, mégis kevés hely van, ahol jól készítik el, hol egy kicsit rágós, túl száraz vagy éppen túl zsíros marad, sokszor éppen csak az adag mennyisége az, ami képes kompenzálni az étel silány minőségét.

Ha kipróbálnád otthon, de nem tudod, hogyan lehetne tökéletesíteni a receptet, most segítünk!

Az első és legfontosabb: a hús!

A cigánypecsenye sertéstarjából készül, ez az állat nyakhúsa, sokak szerint a legfinomabb ízű része a sertésnek. Magas zsírtartalma miatt kifejezetten jó alapanyag grillezéshez is, érdemes azonban sütés előtt néhány órán keresztül (esetleg egy éjszakán át) pácban tartani.

A pác nemcsak megpuhítja a húst, de a fűszeres lének lesz elég ideje bejutni a hús rostjai közé, így pedig egy igazán puha, ízes ételt kaphatunk a sütés végén.

Nemcsak a sertés, a mangalica húsa is kiváló választás lehet akkor, ha cigánypecsenyét készítesz. Bár a mangalicahús drágább, de egészségesebb, és az íze is egy kicsit lágyabb, ízletesebb, mint a sertéshúsnak. Itt sem szabad azonban megfeledkezni a pác fontosságáról, amelyet kétféle módon készíthetünk el: mustárosan vagy mustár nélkül.

A pác

A cigánypecsenye nevének eredetéről nem állnak rendelkezésünkre pontos történetek, csupán a józan ész alapján tudjuk elképzelni, hogyan kapta a nevét. A magyar konyhát megannyi nemzet és nemzetiség formálta az elmúlt évszázadokban, nem kivétel ez alól a roma kultúra és konyha sem, ahol egyszerű alapanyagokból, általában szabadtűzön készülnek fűszeres és igazán laktató fogások. A cigánypecsenyét bár általában mustárral szoktuk pácolni, ez az ízesítő valószínűleg nem szerepelt az eredeti receptben, kár azonban kihagyni!

Klasszikus cigánypecsenye

Az egyik olyan étel, amit szinte sehol nem csinálnak tisztességesen, úgyhogy kénytelenek vagyunk mi magunk otthon elkészíteni. Pedig olyan egyszerű! Ehhez a legjobb krumplis köretet ...

A "mi" pácunk:

  • 3 ek mustár
  • 1 ek dijoni mustár
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 1 teáskanál fűszerpaprika
  • 0,5 teáskanál csípős fűszerpaprika
  • só ízlés szerint
  • bors ízlés szerint

Mi jön ezután?

Cigánypecsenye készítésénél érdemes előre gondolkodni. Minél tovább pácolunk, annál jobb lesz a végeredmény.

Ne feledkezzünk meg a szalonnáról sem. A füstölt szalonnát (kenyérszalonnát) vágjuk ujjnyinál valamivel vékonyabb szeletekre, majd kb. egy centis távolságban vagdossuk be őket.

Cigánypecsenye rösztivel

Bár az eredetét máig homály fedi, a magyar gasztronómia egyik meghatározó darabja a cigánypecsenye. Nekünk a mustáros páccal készült, rösztivel körített verzió a kedvencünk! :)

Egy száraz serpenyőben süssük ki a szalonnákat aranyszínűre, a kisült zsírból nagyjából három kanálnyit hagyjunk a serpenyőben, a többit egy kis tálba öntsük ki. A serpenyőben magas lángon pirítsuk meg a húsok mindkét oldalát úgy, hogy azok szép, barnás kérget kapjanak. Ha a húsok kívül megpirultak, akkor félrehúzzuk, óvatosan ráöntünk egy deci vizet - vigyázat, fröcskölni fog - és közepes lángon, fedő alatt 15 percig pároljuk a húst, közben egyszer megfordítjuk. Levesszük róla a fedőt, és hagyjuk, hogy teljesen elpárologjon alóla a víz. Amikor már csak a zsiradék maradt, további 1-2 percig sütjük mindét oldalán, visszadobjuk mellé a megsütött szalonnát is, majd együtt tálaljuk.

A köret

Ha cigánypecsenye, akkor sült krumpli dukál köretként! Mi azt ajánljuk, hogy a burgonyát főzzük meg szinte teljesen készre (éppen még annyira, hogy ne törjön) majd a maradék, tálkába öntött zsírban süssük ki úgy, hogy a krumpli szélei szépen kipiruljanak!

Jó étvágyat kívánunk!

Ezeket olvastad már?

via

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...