Íme a 8 legmeglepőbb takarítási trükk, amit 2019-ben tanultunk

Összegyűjtöttük, milyen szuper, egyszerű és sok esetben környezetkímélő takarítási trükköt lestünk el a profiktól a tavalyi évben. Neked melyik volt a leghasznosabb?

Manapság újra fénykorát élik a környezetkímélő, természetes anyagokból készült takarítószerek, a különböző internetes oldalak és blogok pedig minél több embert próbálnak meg arra ösztökélni, hogy a vegyszeres tisztítószerek helyett válasszuk inkább a kíméletes megoldásokat. Összegyűjtöttük a tavalyi év legmeglepőbb és egyben bevált praktikáit, mazsolázgassatok közöttük bátran!

1. Sütőtisztítás természetesen

via GIPHY

Vegyünk elő 2dl vizet, és egy tasak szalalkálit, majd keverjük össze az egészet egy masszává. Ezután szivaccsal oszlassuk el a sütőben a keveréket, és hagyjuk érintetlenül a sütőt egy teljes éjszakára. Másnap vizes ronggyal tisztítsuk ki a sütőt, és gyönyörködjünk a végeredményben!

2. Kádtisztítás

Hajlamosan vagyunk megfeledkezni róla, de néha a kádunkra is ráfér egy alapos tisztítás. Számtalan tisztítószer készül direkt a kád illetve a mosdókagyló felületére, ezek azonban rengetek vegyszert és allergén anyagokat tartalmazhatnak. Két tippet adunk, amellyel tiszta és fényes kádat varázsolhatsz otthonodba: Végy egy tasak szódabikarbónát és durvább szemű sót, a keveréket pedig öntsd fel éppen csak annyi vízzel, hogy sűrű massza keletkezzen. Egy kefével dörzsöld végig ezt az elegyet a kádban, a végeredmény csillogó lesz és TISZTA!

Zománcozott kád esetén 3,5 liter vízhez keverj egy evőkanál ammóniát. Egy durvább felületű szivaccsal súrold ki a kádat, majd bő hideg vízzel mosd ki a kádat. A makacsabb sárgás foltokat patikában kapható keserűsóval és egyenlő mennyiségű folyékony mosogatószerrel tüntetheted el.

3. Büdös mosógép

Hiába használ sok vizet és mosószert egy mosógép, a gyakori használatnak köszönhetően könnyen megeshet, hogy a gépből kellemetlen szag árad, az elöltöltős dobok mentén található gumi pedig penészesedni kezd. Elöltöltős és felültöltős mosógépekhez külön-külön tisztítási módszert alkalmazzunk:

Felültöltős:

2 dl langyos vízben keverj el 2-3 kanál mosószódát, majd egy vizes ronggyal sikáld ki belülről a mosógépet és a mosószer adagolóját is, itt könnyebben jutsz hozzá a megtelepedett szennyeződésekhez, ha egy régi fogkefét használsz. Tégy a dobba is 2 kanálnyi mosószódát, és önts a mosógépbe 3 dl ecetet, ezután pedig indíts el egy üres mosást 90 °C-on. Ezt a metódust érdemes félévente megismételni, a tisztítást követő első mosás során pedig ajánlott törülközőket rakni a gépbe.

Elöltöltős:

Egy bögrét tölts meg 1/4-ed rész szódabikarbónával és ugyanennyi vízzel, majd a két anyag elegyét öntsd bele a mosógép adagolójába, ez lesz az igazi tisztítószer. A dobba önts 2 dl ecetet, és indíts el egy üres mosást a legmelegebb hőfokon.

4. Csíkos ablak

via GIPHY

Csíkos ablak ellen a legnagyszerűbb (és egyben legmeglepőbb) megoldás: AZ ÖBLÍTŐ! Csak öntsünk egy kupaknyi öblítőt egy nagyobb méretű tálba, és töltsük meg az edényt a háromnegyedéig vízzel. Keverjük össze jó alaposan, és mártsuk bele a pamutkendőt, vagy egy finomabb anyagú textilt majd csavarjuk ki, amennyire csak tudjuk. Ezután nekiláthatunk az érintett területeknek, üvegfelületek mellett tárgyakat is áttörölhetünk vele, aminek nem árt a víz. Nem csak csillogás, de finom illat is lesz a jutalmunk.

5. Lefolyótisztítás

Erős lefolyótisztító és duguláselhárító helyett használjunk szódabikarbónát!Először önts 1,5 liter forró vizet a lefolyóba. Ezután jöhet fél bögre szódabikarbóna, próbáld meg úgy beleszórni, hogy ne akadjon fent a lefolyó felső részén, hanem a csőbe jusson. Hagyd 1-2 percig a lefolyóban, majd következhet fél bögre ecet vagy ugyanennyi vízben feloldott citromsav. Akárcsak a WC-tisztító tabletták esetében, itt is számíts arra, hogy pezsegni fog a keverék. Engedd, hogy működésbe lépjen a szódabikarbóna és az ecet, és legalább 15-20 percig hagyd, hogy végezzék a munkájukat. Ha eltelt a kellő idő, önts még másfél liter forró vizet a lefolyóba.

6. Mikró

via GIPHY

Tegyünk egy kancsóba vagy tálba egy jó adag vizet, forraljuk fel a mikróban, és hagyjuk kb. 5 percig zárva az ajtót. A vízgőz leoldja a zsírt és koszt, mi pedig némi mosószeres vízzel és szivaccsal szépen letörölgethetjük, amit le kell.

7. Műanyag vágódeszka

Első körben mossuk meg sima mosogatószerrel a deszkát, miután megszáradt pedig jöhet az ecet, vagy egy kevés, 3%-os hidrogén-peroxid. Bármelyik szert is válasszuk, érdemes legalább öt percig rajta hagyni a deszkán a tisztítószert azelőtt, hogy hideg vízzel alaposan leöblítenénk.

8. Zsíros műanyag doboz

Az egyik kedvenc praktikavideónk tavalyról, amelyben megmutatják, hogyan tüntessük el a zsíros, sárga foltokat a műanyagdobozokból, hogyan olvasszuk fel a lefagyasztott húst, és hogyan mossuk le könnyen a tányérokra száradt szennyeződéseket.

via Nosalty, The kitchn, címlap: Atlas Entertainment

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...