Ilyen lett a Laposa család megújult badacsonyi Hableány borászati központja

Átadták a badacsonytomaji Hableány borászati központot, amely elsősorban borászati üzemként működik a jövőben, és emellett  bemutatótérként funkcionál. 

A Hableány nyitásával egy több évszázados történet folytatódik. Ez a történet szól Badacsonyról, a Balatonról, a fejlődő turizmusról, a helyiekről és a Laposa családról. Szól a Balaton fejlődéséről, a gasztronómiáról, a borról, a borvidékről. Ez a történet egy igazi balatoni történet.

Azt biztosan tudjuk, hogy

  • az 1800-as évek közepétől már vendéglő működött ezen a helyen: a telek, amelyre a Hableány-szálló épült 1857-ben Holzeri János zirczi lakos tulajdonában volt , és egy „L” alakú épület állt rajta.
  • Magát a Hableány-szállót 1883. július 14-én nyitották, az akkor még vízparti telken.
  • Hamar közösségi hellyé, a vitorlás élet központjává vált. Hellyel-közzel azóta is működött, igaz, állapota folyamatosan romlott.
  • A Laposa család beruházásának központi eleme volt, hogy az épület méltó maradjon történetéhez, jelentéséhez, és új funkciókkal gazdagodjon. Birtokközpont, borászat, gasztronómiai tér, vendéglátóhely lesz, ahol a múlt és a jelen összeér.
  • A fejlesztés a Laposa Birtok, és a mögötte álló család életében is hatalmas lépés. Sok személyes emlék közül talán a legfontosabb, hogy a Laposa szülők, Eleonóra és József, a birtok alapítói is e falak között keltek egybe. A funcionális tartalom mellett ezért is fontos, hogy közösségi térként, élettérként, találkozó pontként tekintsünk rá. A tervezők is ezt tartották szem előtt, amikor a feldolgozó tereket, az érlelőt, az irodát, a borbisztrót és a boltot elhelyezték az épületben.

„Hihetetlen érzés, amikor egy városképhez hozzátartozó épületet megújulva, új funciókkal felruházva, mégis a múltat tiszteletben tartva lehet visszaadni a közösségnek. A Hableány nagy utat járt be, felújításával egy ikonikus épület születik újjá, frissül fel, bővül, kel új életre” – mondta Laposa Bence, az épületet megvásárló Laposa család tagja, a Laposa Birtok ügyvezetője.

A Hableányt hivatalosan 2019. június 14-én adták át közel 2 éves felújítás után.

A modern birtokközpont, borbár, feldolgozó és gasztronómiai színtér megnyitóján beszédet mondott még Krisztin N. László Badacsonytomaj Város Polgármestere, Fenyvesi Zoltán országggyűlési képviselő, Dr. Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója és Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter is. Az épületet Laposa Norbert plébános szentelte meg – a névrokonság itt csupán a véletlen műve. A megnyitón jelen volt a Laposa család, a második generáció: Laposa Zsófia, Laposa Lilla és Laposa Bence, valamint a birtok alapítói, a szülők, Laposa Eleonóra és Laposa József is.

„Sok szempontból is izgalmas projekt ez. Mind építészetileg, mind kulturális és szociális aspektusból, hiszen a hagyomány és a modern technológiák találkozása a felújítás minden lépésében tettenérhető, épp úgy, mint a végeredményben. Tökéletes szimbóluma ennek a gondolkozásnak az épület oldalán található mozaik, Kumpos Éva 1965-ös hableány képének megmentése, majd restaurálása: ez is egy darab a múltból, amit szeretnénk megőrizni, továbbvinni” – mondta Laposa Zsófia, a birtok borásza. Az ő álmának és elkötelezettségének köszönhető, hogy a borászati üzemben egy pezsgő készítő üzem is helyet kapott.

Mind a Laposa család, mind a város, vagy tágabb értelemben véve a régió egy kiemelten fontos projektje a Hableány felújítása, egy olyan beruházás, amit minden badacsonyi izgatottan figyelt eddig, hiszen majdnem mindenkinek van egy személyes története – az épület múltját 1883 óta írták a helyiek és persze az idelátogatók.

  • A Hableány-szállóban megszállt Jókai Mór is, 1887-ben édes zenéről, emlékezetes estékről áradozik.
  • De lakomázott az étteremben őfelsége Erzsébet királyné is 1896-ban, amit fenn, a “budai várban “ is megirigyelhettek volna.
  • Egy időben a Hableány név olyan népszerű lett, hogy átterjedt szinte mindenre a környéken: Hableánykert, Hableánypark, sőt 1909-ben a Badacsony-Hableány nevet kapta az új vasúti megálló és a posta, 1910-ben pedig már Hableánynak titulálták Badacsonynak azt a részét is, amelyet korábban Fürdőtelep néven emlegettek.
  • Közel 80 év után, 1964-ben jött az első nagy megújulás, a régi Hableány étterem helyén új, az előzőnél kétszer nagyobb vendéglátó- kombinátot építettek. Az akkori időkhöz mérten az új létesítmény komoly méretekkel rendelkezett, hatalmas 120 négyzetméteres terasszal.

A Hableány találkozó pont volt mindig is, esküvők, születésnapok, nagy beszélgetések helyszíne, eleinte szálló, aztán bolt, étterem, utoljára pedig már modern streetfood bisztró, ami már a Laposa családhoz kötődött (2015-2017).

Akkor is öröm volt nézni, ahogy az elhanyagolt épület életre kel, a hatalmas terasz újra hangossá válik. Szinte érződött, hogy az épület “élni akar”, olyan mohón vették birtokba az ide látogatók. A nagy lépés természetesen csak ez után következett, az elmúlt 1,5 év építkezéssel telt. Most, 2019-ben megnyitják a kapukat a nagyközönség előtt is, az idei termés pedig már ide érkezik be. Ekkor indul el a pezsgő készítés is az üzemben, izgalmas évek állnak hát a Laposa család és a birtok előtt.

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...