A Hableány nyitásával egy több évszázados történet folytatódik. Ez a történet szól Badacsonyról, a Balatonról, a fejlődő turizmusról, a helyiekről és a Laposa családról. Szól a Balaton fejlődéséről, a gasztronómiáról, a borról, a borvidékről. Ez a történet egy igazi balatoni történet.
Azt biztosan tudjuk, hogy
- az 1800-as évek közepétől már vendéglő működött ezen a helyen: a telek, amelyre a Hableány-szálló épült 1857-ben Holzeri János zirczi lakos tulajdonában volt , és egy „L” alakú épület állt rajta.
- Magát a Hableány-szállót 1883. július 14-én nyitották, az akkor még vízparti telken.
- Hamar közösségi hellyé, a vitorlás élet központjává vált. Hellyel-közzel azóta is működött, igaz, állapota folyamatosan romlott.
- A Laposa család beruházásának központi eleme volt, hogy az épület méltó maradjon történetéhez, jelentéséhez, és új funkciókkal gazdagodjon. Birtokközpont, borászat, gasztronómiai tér, vendéglátóhely lesz, ahol a múlt és a jelen összeér.
- A fejlesztés a Laposa Birtok, és a mögötte álló család életében is hatalmas lépés. Sok személyes emlék közül talán a legfontosabb, hogy a Laposa szülők, Eleonóra és József, a birtok alapítói is e falak között keltek egybe. A funcionális tartalom mellett ezért is fontos, hogy közösségi térként, élettérként, találkozó pontként tekintsünk rá. A tervezők is ezt tartották szem előtt, amikor a feldolgozó tereket, az érlelőt, az irodát, a borbisztrót és a boltot elhelyezték az épületben.
„Hihetetlen érzés, amikor egy városképhez hozzátartozó épületet megújulva, új funciókkal felruházva, mégis a múltat tiszteletben tartva lehet visszaadni a közösségnek. A Hableány nagy utat járt be, felújításával egy ikonikus épület születik újjá, frissül fel, bővül, kel új életre” – mondta Laposa Bence, az épületet megvásárló Laposa család tagja, a Laposa Birtok ügyvezetője.
A Hableányt hivatalosan 2019. június 14-én adták át közel 2 éves felújítás után.
A modern birtokközpont, borbár, feldolgozó és gasztronómiai színtér megnyitóján beszédet mondott még Krisztin N. László Badacsonytomaj Város Polgármestere, Fenyvesi Zoltán országggyűlési képviselő, Dr. Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója és Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter is. Az épületet Laposa Norbert plébános szentelte meg – a névrokonság itt csupán a véletlen műve. A megnyitón jelen volt a Laposa család, a második generáció: Laposa Zsófia, Laposa Lilla és Laposa Bence, valamint a birtok alapítói, a szülők, Laposa Eleonóra és Laposa József is.
„Sok szempontból is izgalmas projekt ez. Mind építészetileg, mind kulturális és szociális aspektusból, hiszen a hagyomány és a modern technológiák találkozása a felújítás minden lépésében tettenérhető, épp úgy, mint a végeredményben. Tökéletes szimbóluma ennek a gondolkozásnak az épület oldalán található mozaik, Kumpos Éva 1965-ös hableány képének megmentése, majd restaurálása: ez is egy darab a múltból, amit szeretnénk megőrizni, továbbvinni” – mondta Laposa Zsófia, a birtok borásza. Az ő álmának és elkötelezettségének köszönhető, hogy a borászati üzemben egy pezsgő készítő üzem is helyet kapott.
Mind a Laposa család, mind a város, vagy tágabb értelemben véve a régió egy kiemelten fontos projektje a Hableány felújítása, egy olyan beruházás, amit minden badacsonyi izgatottan figyelt eddig, hiszen majdnem mindenkinek van egy személyes története – az épület múltját 1883 óta írták a helyiek és persze az idelátogatók.
- A Hableány-szállóban megszállt Jókai Mór is, 1887-ben édes zenéről, emlékezetes estékről áradozik.
- De lakomázott az étteremben őfelsége Erzsébet királyné is 1896-ban, amit fenn, a “budai várban “ is megirigyelhettek volna.
- Egy időben a Hableány név olyan népszerű lett, hogy átterjedt szinte mindenre a környéken: Hableánykert, Hableánypark, sőt 1909-ben a Badacsony-Hableány nevet kapta az új vasúti megálló és a posta, 1910-ben pedig már Hableánynak titulálták Badacsonynak azt a részét is, amelyet korábban Fürdőtelep néven emlegettek.
- Közel 80 év után, 1964-ben jött az első nagy megújulás, a régi Hableány étterem helyén új, az előzőnél kétszer nagyobb vendéglátó- kombinátot építettek. Az akkori időkhöz mérten az új létesítmény komoly méretekkel rendelkezett, hatalmas 120 négyzetméteres terasszal.
A Hableány találkozó pont volt mindig is, esküvők, születésnapok, nagy beszélgetések helyszíne, eleinte szálló, aztán bolt, étterem, utoljára pedig már modern streetfood bisztró, ami már a Laposa családhoz kötődött (2015-2017).
Akkor is öröm volt nézni, ahogy az elhanyagolt épület életre kel, a hatalmas terasz újra hangossá válik. Szinte érződött, hogy az épület “élni akar”, olyan mohón vették birtokba az ide látogatók. A nagy lépés természetesen csak ez után következett, az elmúlt 1,5 év építkezéssel telt. Most, 2019-ben megnyitják a kapukat a nagyközönség előtt is, az idei termés pedig már ide érkezik be. Ekkor indul el a pezsgő készítés is az üzemben, izgalmas évek állnak hát a Laposa család és a birtok előtt.
Ezeket olvastad már?
7 szuper vidéki étterem, amiket tényleg érdemes meglesned
Budapest után most jöjjön néhány személyes vidéki kedvencünk - ha bepattantok a kocsiba vagy fel a vonatra, szerintünk ezek közül érdeme szemezni, ha éhesek vagytok!
Országh KittiElszálltak a balatoni árak? - ennyibe kerül a lángos és...
Leugrottunk a Balcsira, hogy megnézzük, az idei szezonban mennyiért ehetjük a lángost, a hekket és más ételeket. Mutatjuk az árakat!
Fenes GábrielA legjobb balatoni helyek egy helyen: kezdd a szezont idén...
Mexikói food truck, specialty kávé, juice bár, vegán bisztró - és ez csak egy pár új arc a Balaton idei új kínálatából - megjelent a 2019-es Balatoni Gasztrotérkép!
Dacota1450 Ft-os szendvics, 350 Ft-os leves - ennyiért kínálják majd...
A Balaton expresszeken június közepétől étkezőkocsikkal várják az utazókat. Mutatjuk, mi mennyibe fog kerülni a vonatokon.
Fenes Gábriel