A szénhidrátokat alapvetően két csoportba oszthatjuk. Vannak ez egyszerű (gyorsan felszívódó) szénhidrátok, mint például a szőlőcukor, a gyümölcscukor, illetve ide tartoznak a két cukorból álló vegyületek, mint pl. a kristálycukor (szacharóz), a tejcukor (laktóz) stb. A második nagy csoport az összetett (lassan felszívódó) szénhidrátok csoportja, amik azok a vegyületek, amelyek sok egyszerű szénhidrátból épülnek fel, ilyen pl. a gabonaszemekben, a kukoricában, a burgonyában található keményítő. Míg az utóbbi nem dobja meg a vércukorszintünket, ezért bátran fogyaszthatjuk, addig az első fajta komoly gondokat okozhat rövid- és hosszútávon, így azt javasoljuk, inkább az összetett szénhidrátokat fogyaszd, akkor is ha diétázol, és akkor is, ha nem.
A szénhidrát elengedhetetlen a szervezetünk megfelelő működéséhez. Ha nem eszünk eleget belőlük, akkor lecsökken a szervezetbe bevitt probiotikumok és rostok mennyisége. Emiatt lelassulhat az emésztésünk, és az immunrendszerünk is legyengülhet, de még több mellékhatásra számíthatunk.
Holdkóros
Az agyunknak szüksége van a megfelelő mennyiségű szénhidrátra az optimális működéshez. Éppen ezért, ha nem viszel be belőle eleget, akkor fizikailag és szellemileg sem leszel a toppon. Emiatt rosszabban teljesíthetsz a munkában, és otthon is ingerlékenyebb leszel. Ha pedig sportolsz, szintén szükséged van némi szénhidrátra, mert az izmok is jórészt ebből a forrásból merítenek energiát.
Hangulatingadozás
Szénhidrátok nélkül visszaesik a vércukorszintünk, amitől a hangulatunk is ingadozni fog. Az sem segít, hogy a szénhidrátoknak kulcsszerepük van a szerotonintermelésben. Ha nem megfelelő szinten van a szerotoninszintünk, akkor seperc alatt felmehet bennünk a pumpa, illetve könnyebben alakulhat ki a depresszió is.
Kellemetlen szájszag
Ha nincs elég szénhidrát a szervezetben, akkor testünk zsírt kezd égetni, hogy legyen elég energiája, és úgynevezett ketonokat termel. A ketonok közé tartozik az aceton is, ami miatt erjedő gyümölcsre emlékeztető szagúvá válhat a leheletünk. Ezért is van az, hogy a ketogén-diétát követők rágózni kezdenek egy idő után.
WC-gondok
Ha csökkented a szénhidrátot, akkor előfordulhat az is, hogy a rostbeviteled sem lesz megfelelő, emiatt pedig könnyedén lelassulhat az emésztésed is, ami székrekedéshez vezethet. Rostokra nem csak azért van szükségünk, hogy stabil legyen a vércukorszintünk, hanem azért is, hogy megfelelő legyen a bélmozgásunk.
Akkor mégis mit egyél?
Fontos tehát, hogy mindenképpen együnk szénhidrátot, és ha lehetséges akkor, mindenképpen a már korábban említett lassan felszívódókból együnk többet. Együnk sok zöldséget, gyümölcsöt, illetve teljes kiőrlésű gabonából készült ételeket.
Ezeket olvastad már?
Újabb őrület: vérfarkas diéta!
Még mielőtt beállítanád az órádat éjfélre, hogy telihold éjszakáján felriasszon, szerezz be egy holdnaptárat, és próbáld ki ezt az állati étrendet!
Bodon Judit dietetikus4 diétás klisé, amelynek soha ne dőlj be
Bizony van pár tévhit, amelynek sokan bedőlünk, ha fogyni szeretnénk. Mutatjuk azokat a butaságokat, melyek nem állják meg a helyüket, ha éppen diétázunk.
Liptai LillaVérnyomáscsökkentés céklalével!
Egy londoni kutatócsoport tavaly publikált kutatási eredményei szerint a céklalé rendszeres fogyasztása sikeresen csökkentette a kutatásban résztvevők vérnyomásértékeit.
Bodon Judit dietetikusA szénhidrát nem ellenség!
Jó szénhidrát? Rossz szénhidrát? Segítünk eligazodni!
Bodon Judit dietetikus