Ilyen a kínai konyha

Ha azt halljuk, kínai konyha, a gyorsbüfék jutnak eszünkbe, ahova alkalomadtán beugrunk egy gyors levesre vagy szecsuáni csirkére, az ízek pedig szinte mindenhol ugyanazok.

Tészta fekete szójabab szósszal recept

Pedig a kínai konyha nagyon változatos és sokkal egészségesebb, mint amit az itthoni gyorsbüfékben fellelhető kínálat sejtet - ropogós zöldségek, tenger gyümölcsei, tészta, rizs. Konyhájuk korántsem egységes, viszont egészséges, egyszerű - nyolc különböző régiót különböztetünk meg benne, és mindenhol más, változatos alapanyagokkal illetve főzési módokkal találkozhatunk.

Csirke satay

Klasszikus indonéz étel, a szósz eredetileg frissen pörkölt és őrölt mogyoróból készül, ezt most mogyoróvajjal helyettesítettem, és így is nagyon finom lett. Az egyik ...

Édes chilis-szójás csirke

Ettől a színes,távol-keleti ízvilágot idéző ételtől már a kedvünk is jobb lesz ilyenkor télen. Persze nálunk az év minden évszakában szerepel valamilyen módon. Készíthetjük ...

Édes-savanyú sertés

Egy régebbi Prima Konyha Magazinban találtam rá erre a receptre. Kicsit macerásnak tűnik, de ha belevág az ember  rájön, hogy nem is olyan veszélyes és az eredmény miatt mindenképpen ...

A kínai császárok egykor versenyt hirdettek, amikor új szakácsot kerestek az udvarba - a séf megtalálása nagy feladat volt, hittek az ételek gyógyító erejében. Konfuciusz például magaslatokba emelte a kínai gasztronómiát, kínosan ügyelt a rizsszemek minőségére, fehérségére. Ha úgy találta, nincs eléggé megfőzve a rizs, visszaküldte a szakácsnak. Északon eleinte a köles, délen inkább a rizs terjedt el, a búza csak később került képbe, és inkább levesekhez használták. A Yuan és Qing dinasztiák a mandzsúr és mongol főzési szokásokat honosították meg, a tetemes Kínába települt muzulmán közösségnek köszönhetően pedig elterjedtek a gasztronómiában a sertéshúsmentes ételek is.

Tudtad?

A levesezésnek nem kerítenek nagy feneket, nem az étkezés önálló része - sokszor a főétel mellé, vagy után fogyasztják el.

Ezeket olvastad már?

Ha nagyon ki akarnánk emelni pár jellegzetességet az igen változatos, de nem egységes kínai konyhából, a csirkét, a sertést, a kacsahúst, a tofut és a rizst mindenképpen ide kell, hogy soroljuk. Marhahúst kevésbé használnak, ennek oka annak nagy földterületigénye - inkább a ház körül könnyen tartható haszonállatokban bíznak. A wokban, nagy lángon való pirítás északról indult, és hamar el is terjedt.

Rengeteget merítettek más etnikumok étkezési szokásaiból - a kínai konyha multikulturális, színes, és az általunk ismert kifőzdés rémségekhez semmi köze.

Még több kínai étel receptje

A cikk következő részében az egyes tartományok gasztronómiáját vesszük sorra!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...