3 szimpla tipp a vágódeszkád épségéért

Van, aki naponta főz, van, aki ritkábban, de a vágódeszkák szavatossági ideje véges.

A vágódeszka létfontosságú segítség a konyhában, a legtöbben szinte minden étkezés előtt elővesszük. A vágódeszka azonban számos vírusnak és baktériumnak lehet ideális tenyésztelepe. A zöldségekből és gyümölcsökből, melyeket az étkezéseinkhez felvagdalunk, ugyanis nemcsak vitaminokat és egyéb tápanyagokat nyerünk, de jó néhány kórokozót is. Nem beszélve a húsokról.

Ha a reggeli almánkat ugyanazon a deszkán vágjuk, mint az előző esti húst, abból gond lehet: a kórokozók a vágódeszka felületén megtapadnak, és a kisebb-nagyobb résekben elkezdenek szaporodni. Ezért fontos, hogy hogyan tisztítjuk meg használat után a vágódeszkát, illetve mennyire hatékony a mosogatásunk.

Mosás után szárítás

Az elsődleges feladat a baktériumok és vírusok távoltartásának szempontjából az alapos mosogatás után az ugyanolyan alapos szárítás: nedves közegben ugyanis sokkal gyorsabban szaporodnak a különféle kórokozók.

Külön deszkák

A szakértők azt javasolják, hogy a biztonság kedvéért használjunk külön vágódeszkát a húsokhoz, a zöldségekhez, illetve a kenyérhez, így például a nyers húson megtapadó kórokozók, melyek a sütés során elpusztulnak, nem kerülnek át a kenyérre.

via GIPHY

Néha bizony le kell cserélni

Azonban akármennyire is vigyázunk adott esetben szeretett vágódeszkánkra, egy idő után sajnos muszáj megszabadulni tőle. A műanyag vágódeszkákat gyakrabban kell kicserélni, mint a fából készülteket, ugyanis utóbbiak közül többeknek, például a tölgynek és az akácnak vannak antimikrobiális tulajdonságai, aminek köszönhetően tovább maradnak használható állapotban.

Ennek ellenére, ha a sok vágásból adódó sérülések elkezdenek jobban látszani, vagy már mély árkokat vagdaltunk a fába, akkor ideje elmenni venni egy újat.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Ezeket olvastad már?

Tényleg létezik cukorallergia?

Az édesszájúaknak biztosan borzalmasan hangzik az ötlet, hogy le kell mondaniuk a cukorról, mert annak fogyasztása allergiás reakciókat válthat ki. Valószínűleg az is megfordul a fejükben, hogy ez csak ijesztgetés. De vajon valóban létezik cukorallergia?

Jenei Gréta

Forrásunk volt.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...