Ilyen ételeket ettünk a Kádár-korszakban - egy elhagyatott áruházban kóstoltunk bele a múltidéző fogásokba

Töltött paprika, tökfőzelék, krumplis tészta, madártej - egy különleges helyen nyílt lehetőségünk megkóstolni a Kádár-kor ikonikus ételeit.

Milyen lehet egy régi, elhagyatott épületben együtt vacsorázni 40, számunkra teljesen ismeretlen ember társaságában? Régóta terveztem már, hogy részt veszek a Konyhakör egyik tematikus pop-up vacsoráján, mivel ezeken az eseményeken nem csak az ételek, hanem a terek is szerepet kapnak. A fogásokat egy nagy, közösségi asztalnál szolgálják fel, így az egész esemény nagyon családias, hangulatos. Egy-egy vacsora az összes érzékszervünkre hat, az ételek kifogástalanok, és fine dining minőségben érkeznek az asztalunkra. De nem így történt most, a Kádár-gyomor tematikájú pop-up vacsorán, ahol a szocializmus atmoszféráját teremtette újra Tenner Benjamin és csapata a Rákóczi-úton található, 2002 óta elhagyatottan álló Otthon Áruházban.

Folyamatosan kutatom a régi magyar épületeket. Az Otthon Áruház már évek óta a tarsolyban volt- meséli nekünk Tenner Benjamin a Konyhakör alapítója, aki szerint bár a szocializmus egy zavaros, kusza időszaka volt a magyar történelemnek, rengeteg visszássággal, mégis kitermelt olyan generációkon átívelő tartalmakat és energiákat, amik hihetetlenül szépek, és semmi közük az elnyomó rendszerhez. Ebben a korban a magyarok alkottak, ők főztek, és készítették a kerámiákat a rendszer ellenére.

A kor szelleme valóban újjáéledt a vacsora során, a közösségi asztalt szegfű díszítette, és előkerültek a korabeli étkészletek, Alföldi-tányérok is.Az estet a Bakáts téri Általános Iskola gyermekkórusa nyitotta meg úttörődalokkal. A kórus neve ismerősen csenghet, a gyerekeket Deák Kristóf „Mindenki” című, Oscar-díjas rövidfilmjében is láthattuk.

A Konyhakör életében a Kádár-gyomor volt az első olyan pop-up vacsora, ahol family sharing rendszerben történt az ételek felszolgálása. Ezúttal a fine diningot maguk mögött hagyták a szervezők. A múltidéző fogásokat Szűcs Ildikó készítette nekünk, aki 1972-ben kezdte pályáját az ötcsillagos Budapest Szállóban, ahol hostessként dolgozott. Később a balatonfüredi Marina szálloda mixere volt. Ezekben az időkben nyílt alkalma látogatóként figyelni a korszak ikonikus mesterszakácsát, Gullner Gyulát.

„Nincs fantasztikusabb egy magyar háziasszonynál, aki a kertjében főz, és nincs fantasztikusabb annál, hogy mindezt egy ilyen hihetetlen ipari épületben teszi, amit magyarok terveztek, magyaroknak” - jegyzi meg Benjamin, akinek Linczényi Márkó énekes mesélt anyukája csodás főztjeiről. Ildikó néni napjainkban butik létszámban készít ebédet a barátainak, teljesen házi és biodinamikus alapanyagokból, egyenesen Puláról, az„Ildikó konyhája”projekt keretében.

A menüben tojáskrémmel töltött körte, becsinált leves kicsit másképp, Laci féle tökfőzelék házi pulykapörkölttel, krumplis tészta, töltött paprika, vaníliakrémes rácsos almatorta és madártej volt, a Konyhakörtől teljesen szokatlan tálalásban, retró tányérokon, kicsit kopottas evőeszközökkel, pálinka, bor és szikvíz kíséretében.

Nekem kicsit olyan érzésem volt, mintha visszarepültem volna a gyerekkoromba. Az ételek nagyon hagyományosak voltak, de közben minden ízükben feltépték a szép emlékeimet, a nagymamáimnál töltött, gondtalan nyarakat. Ért egy nagyon pozitív csalódás is. Gyerekkoromban utáltam a töltött paprikát, és felnőttként se nagyon szerettem meg, Ildikó néni azonban elérte nálam, hogy ezentúl ne rossz szájízzel gondoljak erre a magyar ételre.

„Azt szeretnénk, hogy az étel összekapcsoljon”

Tenner Benjamin, a Konyhakör alapítója korábban a design világában dolgozott, egy évtizede még nem volt ismert a magyar gasztronómiai életben. Mint mesélte nekünk, családjában nem nagyon voltak nagy családi ebédek, így nem is annyira érdekelték az ételek. A gasztronómia körülbelül kilenc évvel ezelőtt jött be az életébe, amikor akkori barátnője, és családja megmutatta neki, milyenek lehetnek a nagy családi események, milyen szerepet töltenek be az ételek mellett a borok. Majd jött egy dániai utazás, és egy ötlet, amit megvalósított:

„2013-ban Koppenhágában vettem részt egy pop-up vacsorán, ami nagyon más volt, mint amilyeneket most mi szervezünk, de ennek kapcsán kezdett el kicsit jobban érdekelni a gasztronómia és a különböző terek összehozása” - emlékszik vissza Benjamin, akinek a cateringben semmi tapasztalata nem volt, amikor belevágott a vacsorák szervezése, de mára már a Konyhakör nem csak pop-up vacsorákat szervez, hanem egy komoly szereplővé is vált a catering szakmában.

A pop-up vacsorák megvalósításában mindig egy csapat, szakács vagy egy étterem segített nekik. Már az első évben együtt dolgozhattak Huszár Krisztiánnal (Szirom), a Zonával vagy az Alabárdos étterem szakácsaival.

"Mindegyik történet más. Öt év után sokkal jobban átlátom ezeket az eposzokat. Voltak olyanok, amiket 2-3 év volt megtervezni, és volt olyan is, amit azonnal összehoztunk. Kialakult bennem egyfajta érzékenység arra vonatkozóan, hogy mik azok az izgalmas terek és épületek, ahova el kéne vinni a városom lakóit, a magyarokat. Mik azok a magyar értékek, amik itt vannak, de nincsenek megmutatva. Nagyon hazafias érzés vezérelt, amikor éppen a Párizsi udvart, a Kelenföldi hőerőműt vagy éppen egy diófát a Margit utcában kiszemeltem, mint helyszínt" - meséli nekünk Benjamin.

A vacsorák üzenete mindig kiegészül. Az elején csak a kézfogásgyűjtés és a beszélgetés volt a fontos. Aztán mostanában már, amikor a koncepciók egyre komplexebbek, nagyon vastagon a kulturális üzenetekről szólnak ezek a vacsorák. Egy üzenet azonban mindig állandó, mondja Benjamin:„Azt szeretnénk, hogy az étel összekapcsoljon. A vacsora apropója legyen annak, hogy gondolatokat cseréljünk."

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...