Így vészelheted át a családoddal a karantént! Szabályok nélkül nem fog menni

Sok család került tegnaptól még soha nem tapasztalt helyzetbe: bizonytalan ideig nincs iskola a gyerekeknek. Állítsatok fel néhány szabályt, amitől könnyebb lesz az együttlét!

A jelenlegi helyzet példátlan - nem csak hazánkban, hanem az egész világon is. A COVID-19 megbetegedést okozó SARS-CoV-2, közismertebb nevén koronavírus világjárvány miatt minden ország különleges intézkedéseket vezetett be. Itthon hétfőtől bezártak az általános és középiskolák, az egyetemek és a kollégiumok már múlt héttől, az óvodák, bölcsődék pedig önkormányzati döntéstől függően.

Míg valóban az tűnik az egyetlen, a vírus terjedését lassító megoldásnak, hogy minimalizáljuk a mások társaságában töltött időt, a gyerekek otthonmaradása sok családban okoz nehézséget. Még ha azok közé a szerencsések közé is tartozunk, akik meg tudják oldani az otthonról dolgozást, akkor sem lesz ez könnyű időszak senkinek sem - ráadásul egyelőre nem lehet tudni, hogy meddig tart majd.

Annak érdekében, hogy ez a bizonytalan ideig tartó időszak a körülményekhez képest ésszerűen teljen, hogy a gyerekek se maradjanak le az oktatásban, és a szülők is tudjanak dolgozni, muszáj már a legelején (azaz MOST) lefektetni a családi szabályokat, amik mentén működünk majd. Az élet változásának megfelelően természetesen lehet alakítani ezeken a szabályokon, hiszen mindannyian most tanuljuk csak ezt a helyzetet. A szabályrendszer családonként változó lehet, kinek-kinek habitusa szerint - ezekhez adunk most ötleteket.

  1. Akár kétszülős háztartásban élünk, akár külön élnek a szülők, első körben is a felnőttek egyezzenek meg a szabályokról. Ha ők ketten nem értenek egyet, és nem dolgoznak össze, akkor a rendszer nem fog tartósan megállni.
  2. Ha elég nagyok már a gyerekek (nálunk 10,5 és 15 éves fiúk), akkor vonjuk be őket is a szabályok összeállításába - ne érezzék úgy, hogy ráerőszakoljuk őket.
  3. Legyen napirend! Ha délelőtt mindenki szanaszét alszik, aztán este éjfélig pörögnek a gyerekek - ígynem lesz a szülői munkához nyugodt a környezet. Fontos megértenie a gyerekeknek, hogy most nem egy különleges tavaszi szünet kezdődik.
  4. Első a kötelesség! Tudom, ez elég furán hangzik, de ha beindul az online oktatás, akkor fontos, hogy a gyerekek azt nagyon komolyan vegyék, és végigcsinálják, amit kell. Alkalmazkodjatok az online oktatási menetrendhez, ne hagyd, hogy ellógják a sulit!
  5. Mindenki aktívan vegye ki a részét a házimunkában, ne az anyukák (vagy akár az apukák) vegyék magukra a munka mellett még ennek is a teljes terhét. A gyerekek életkorának megfelelően vonjuk be őket a feladatokba - nálunk pl. ilyen a mosogatógép-kipakolás, a teregetés, a ruhák leszedése, elpakolása, főzéshez mindenféle segítség, takarítás, pakolás, kerti feladatok.
  6. Ha mindkét szülő dolgozik otthonról, akkor egyezzenek meg a feladatok leosztásában, kinek mikor van a “törzsideje”, amikor csak dolgozik, és nyugalmat kell biztosítani neki.
  7. A bezártságra való tekintettel elkerülhetetlen, hogy előkerüljenek a számítógépes játékok, a TV-nézés. Szabályozzuk ezeknek az idejét illetve fajtáját is, és igyekezzünk minőségi tartalmat biztosítani a gyerekeknek. Ha csak úgy tudjuk megoldani a munkánkat (pl. kisgyerek mellett), hogy akár naponta is megnéz valamilyen tartalmat, akkor legalább valós élményekkel gazdagodjon. Az összetartás jeleként rengeteg művész ajánlott fel mese- vagy történetolvasást, nagyon sok kulturális intézmény ingyenesen elérhetővé tett filmeket, színdarabokat. Nézzünk ezeknek utána, és ezekből válogassunk!
  8. Ne menjünk játszótérre, ne engedjük most el a gyerekeinket bandázni, bulizni! Cserébe biztosítsunk nekik időt, lehetőséget, hogy online tartsák a kapcsolatot barátaikkal - ez mindenkinek segítségére lesz a bezártság könnyebb elviselésében.
  9. Ha tehetjük, és amíg tehetjük, menjünk sétálni, biciklizni, a szabadba sportolni. Ha van a közelben park, erdő, vagy autóba tudunk ülni, hogy egy ilyen helyszínre elmenjünk, akkor menjünk kirándulni - lehetőleg magunkban, és a higiéniai szabályokat (tüsszentés, köhögés, kézfertőtlenítés) mindig betartva. Ez nem bandázást jelent, nem napsütéses cukrászdalátogatást, hanem aktívan töltött hosszabb-rövidebb időt a szabad ég alatt. Vigyünk magunkkal enni- és innivalót, hogy ne kelljen boltba mennünk, ha nem muszáj.
  10. Ez nem csak azért fontos, mert az oktatásnak része a rendszeres testmozgás is, és így biztosíthatunk teret a gyerekeinknek is, hogy kimozogják magukat, hanem a felnőttek mentális egészsége szempontjából is nagy jelentősége van. Normál állapotban is, de ilyen különleges helyzetben is fontos, hogy "kiszellőztessük" a fejünket.
  11. Valószínűleg hamar megtanulja majd mindenki, hogy ez nem a finnyáskodás ideje. Ha jót akarunk magunknak, akkor tényleg nem mehetünk bele olyan családi játékokba, hogy három embernek háromfélét főzünk. Ezt is érdemes belátni és a családdal megértetni.
  12. Tervezd meg a menüt, és ahhoz illeszd a bevásárlólistát! Nem kell semmiből féléves készletet felhalmozni, és csak azt vedd most meg, amiből tudod, hogy mit fogsz készíteni. (Ehhez adunk majd sok tippet #házimenza sorozatunkban.) Ez most nem a spontán, intuitív vásárlások és az ételpazarlás ideje.
  13. Várhatóan hetekig vagy akár hónapokig is eltarthat ez az állapot, úgyhogy nem érdemes fittyet hányni az egészséges étrendre. Amikor vásárolsz, ne csak a liszt-cukor-krumpli kombó járjon az eszedben, hanem a zöldségek, gyümölcsök is. Egy megtervezett menüvel tudni fogod miből mennyire van szükséged. Vásárolj bátran fagyasztott zöldségeket, gyümölcsöket is!
  14. Ha nincs annyi informatikai eszköz otthon, amennyire a munkához, tanuláshoz szükség van, készítsetek ehhez is beosztást.
  15. Biztosítsatok mindenkinek privát szférát, hogy akinél egy kicsit betelt a pohár, az el tudjon vonulni. Ez lehet egy sarok, egy külön szoba, de ha erre nincs lehetőség, akkor legalább egy fejhallgató. Ez a szülőknek is jól jön a munkához. Ez a legjobb családokban is előfordul, nincs ezzel gond.
  16. A nagyobb gyerekek segítsenek a kisebbeknek!Ezt lehetőleg ne teherként pakoljuk rájuk, hanem segítségként értékeljük - és végül is addig sem fognak ők sem unatkozni.
  17. Ezek mellett kérj és fogadj el segítséget! Lehet, hogy nem találkozhatsz személyesen a szüleiddel, de ha közel laktok egymáshoz, és ők ráérnek, előfordulhat, hogy szívesen főznének rátok. Oldjátok meg a biztonságos átadást - neked időd szabadul fel, ők meg elfoglalják magukat. Álljatok össze a szomszédokkal az élelmiszer-rendelésre, bevásárlásra - és számoljatok el egymással pontosan!
  18. Segíts te is! Ha belefér az idődbe, energiádba, alapanyagkészletedbe, hogy segíts valakinek étellel, bevásárlással, akkor csak bátran!
  19. Ha nem tudod megoldani a gyerekedotthoni felügyeletét, akkor ne legyen lelkiismeret-furdalásod, hogy óvodai, iskolai ügyeletbe engeded őt. Mindig figyeld alaposan, nem lesz-e beteg (ekkor maradjon otthon), és csak online/telefonon tartsa a kapcsolatot a nagyszülőkkel!

Vigyázzatok magatokra, és egymásra, legyetek türelemmel, hallgassatok a józan eszetekre, csak megbízható forrásból tájékozódjatok, ne dőljetek be az álhíreknek, figyeljetek a higiéniára, és amennyire tudtok, maradjatok otthon, de legalábbis két méterre embertársaitoktól!

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: Getty Images

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...