Így vélekednek a fiatal séfek a jövőjükről és a gasztronómiáról

Elkészült a S.Pellegrino Young Chef Academy 2021-es jelentése, melyben aktuális munkakörülményekről, oktatásról, és a séfek szerepét befolyásoló tényezőkről is nyilatkoztak az érintettek.

A S.Pellegrino Young Chef Academy fiatal séfjei nyilatkoztak arról, miként gondolkodnak a gasztronómiáról.

A gasztronómia tehetségeinek felkarolására tavaly novemberben elindított S.Pellegrino Young Chef Academy program a  Fine Dining Lovers szervezettel együttműködve közzétette a S.Pellegrino Young Chef Academy 2021-es jelentését. A riport célja, hogy átfogó képet nyújtson a programban résztvevő 18 és 34 év közötti fiatal séfek munkakörülményeivel és jövőbeli kilátásaival kapcsolatos vélekedéseiről. Noha a világjárvány súlyosan érintette a 35 év alatti séfeket, mégis pozitívan tekintenek az iparág jövőjére, bár belátják, hogy az elkövetkező kihívásokhoz új készségeket kell fejleszteniük.

A világjárvány súlyosan érintette a 35 év alatti séfeket

Az ismert vezető séfek értékes meglátásaival kiegészített jelentés hangot ad a világ különböző pontjairól származó fiatal séfeknek, részletesen bemutatja jelenlegi szakmai státuszukat, elvárásaikat és oktatási igényeiket. A jelentés legfontosabb eredményei a következők:

  • Az aktuális munkakörülmények

2020 példátlan és zaklatott év volt az egész iparág számára: a szektorban dolgozók alig több mint 30 százaléka kapta korábbi fizetését változatlanul, 22 százalékuk - főként a válság következtében - munkanélkülivé vált. A fiatal, jövedelemmel még rendelkező séfek több mint háromnegyede tart attól, hogy elve

szíti a munkáját a koronavírus-járvány miatt. Azonban az új generáció a bizonytalan időkben is optimista és ellenálló maradt: a munkanélküli vagy csökkentett bérrel foglalkoztatott séfek 56 százaléka bízik abban, hogy hamarosan új munkát talál. A válaszadók több mint 70 százaléka a következő években is az iparágban szeretne dolgozni, közel 60 százalékuk pedig reménykedik abban, hogy a jövőben éttermet nyithat.

  • Érzékelt különbségek az oktatásban

Bár a jövőben rejlő kihívásokra a legtöbbek szerint a folyamatos tanulás a válasz, és a fiatal séfek 64 százaléka gondolja, hogy fejlesztenie kell készségeit, a válaszadók 54 százaléka mégis csak ritkán vagy egyáltalán nem képezi magát. Ennek többnyire anyagi okai vannak: a megkérdezettek 67 százaléka számára egy képzés kiválasztásakor az ár a legfontosabb tényező. A legtöbb séf az éttermi pénzügyek, az üzleti menedzsment és a marketing-kommunikáció területén szeretne fejlődni, míg három legfőbb erősségükként a csapatvezetési készségeket, a hulladékkezelést és az új főzési technikák ismeretét jelölték meg.

  • A séfek szerepét befolyásoló tényezők

Milyen lesz a jövő? A megkérdezett séfek szerint az iparág fordulóponthoz érkezett, és egy séf szerepét számos új tényező befolyásolja majd. A válaszadók 47 százaléka nem a világjárványt tekinti a változás fő mozgatórugójának, a legtöbben (52 százalék) inkább a környezettudatosság növekedését és a gasztronómia fenntartható működése iránti igényt teszik első helyre. A séfek 45 százaléka szerint a második legfontosabb tényező az egyre felkészültebb és igényesebb fogyasztói kör. A járvány utáni világban a megkérdezettek 23 százaléka az éttermek üzleti modelljében, 21 százaléka a képzési lehetőségekben, 19 százaléka pedig a munkanélküli juttatásokban szeretne fejlődést tapasztalni.

Tom Jenkins, a S.Pellegrino Young Chef Academy szóvivője elmondta:

„A S.Pellegrino Young Chef Academy jelentés elengedhetetlen ahhoz, hogy megértsük a séfek következő generációját. Az eredményekből látszik, hogy a jelenlegi körülmények ellenére is ambiciózus és pozitív csapattal van dolgunk. A felmérés megmutatta, hogy a fiatalok szívesen tanulnak, még akkor is, ha a képzési költségek hátráltatják őket. Ezért kiemelten fontos, hogy egy olyan átfogó és ingyenes oktatási programot biztosíthatunk számukra, mint az akadémia, amelynek résztvevőit a S.Pellegrino Young Chef versenyen választjuk ki. A program nekik és a náluk tapasztaltabb séfeknek is lehetőségek biztosít a kapcsolatteremtésre és a szakmai témák megvitatására, beleértve a fiatalok számára lényeges készségfejlesztéssel kapcsolatos kérdéseket”.

A 2021-es S.Pellegrino Young Chef Academy jelentés az oktatási program fontos alapköve. Eredményeit az akadémia privát Facebook-csoportjában két decemberi szemináriumon tekintették át olyan világhírű szakemberek részvételével, mint Andreas Caminada, Clare Smyth, Enrico Bartolini, Gavin Kaysen, Manu Buffara, és Mauro Colagreco séfek, valamint a Fine Dining Lovers főszerkesztője, Ryan King.

Hasonló felméréseket rendszeresen végeznek majd a programban annak érdekében, hogy a jövő kulináris tehetségeinek igényei és reményei figyelmet kapjanak.

A teljes kutatás és annak módszertana részletesen megtalálható ITT .


Séfek témában ezeket a cikkeket ne hagyd ki:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...