Így vásárolj okosan lakást! 10+1 hasznos tipp, mert ez nem olyan, mint a cipővásárlás

Kösd fel a nadrágod, mert ez nem lesz egyszerű! Ha még időben elolvasod ezt a cikket, lesz esélyed, hogy temérdek bökkenő nélkül zavard le a régóta vágyott lakásvásárlást. (x)

1. Ez tényleg nem olyan, mint a cipővásárlás

Evidensnek tűnik, ám mégsem az! Ha nem akarsz igazi lakásvásárló turista lenni, aki hetven lakást néz meg hosszú hónapok vagy évek alatt, jó előre szedd össze, pontosan mire van szükséged, mik az igényeid! Fogadd el, hogy a lakásvásárlás idő- és munkaigényes dolog, feltéve, hogy nem szerencsejátéknak fogod fel az egészet. A türelmetlen, lakásnézésbe belefáradt vevő általában könnyebben bepalizható, az ingatlanosok maguk is jól ismerik ezt a típust. Ő az, aki minden vásárlás nélkül végződő lakásnézést kudarcként él meg. Legyél türelmes és tiszta fejű!

2. A pénz az úr

Légy tisztában az anyagi lehetőségeiddel! Szabjuk a tervezést és a vásárlást pénztárcánkhoz! Ha hitelre is szükséged van, már az ingatlanok nézegetése közben használj internetes hitelkalkulátort, és mérd fel, hogy az általad előteremthető önrésszel milyen hitellelehetőségek közül választhatsz!

3. Fontosak a saját igényeid

Szedjük össze, hogy melyek azok a legfontosabb szempontok, amelyeknek a leendő otthonunknak meg kell felelnie. Az sem mindegy, milyen időtávra szeretnénk ingatlant vásárolni; ha például azzal számolunk, hogy csak rövidebb ideig maradnánk abban a lakásban, akkor nem biztos, hogy érdemes egy nagy felújítást vagy átalakítást igénylő ingatlan megvételébe belevágni. Nézzük meg, milyen a környék, ha magasabb, emeleti lakást veszünk van-e lift, kell-e majd bevásárlószatyrokat, babakocsit cipelni, kell-e garázs, erkély, kiskert vagy van-e a közelben kutyafuttató.

4. Nappal is nézd meg

Lehetőleg olyan időpontban állapodj meg a lakás tulajdonosával vagy az eladásban illetékes ügynökkel, amikor odakint még világos van. Ilyenkor még kilátsz az ablakon, hallod az utcáról és a szomszédból érkező zajokat. Készülj tudatosan a látogatásra: otthon jegyezz fel mindent, ami számodra fontos, és akkor semmi sem kerüli el a figyelmedet.

5. Járj utána a költségeknek

Nem pusztán az ár, a fenntartás is fontos! Ha már a költségeknél tartunk, minden lakás megtekintésénél érdeklődjünk a rezsiköltségekről. A dráguló energiaárak miatt a nagyobb alapterületű lakások fenntartása többe kerül, de – ha lakásban gondolkozunk - érdeklődjünk a ház közös költségeiről, a házat terhelő hitelekről. Nem szégyen esetleg egy közelmúltban kiállított víz-villany-gázszámlát kérni az eladóktól, hogy megbizonyosodhassunk a valódi költségekről. Ellenőrizzük le azt is, hogy nincs-e díjhátraléka az előző tulajdonosoknak.

+ 1 ötlet: Lakásfelújítás hitelből? Itt hasonlítsd össze a bankok ajánlatait!

A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshiteleket a minősítést elnyert bankoknál, takarékszövetkezeteknél, vagy ezek közvetítőinél igényelhetik az érdeklődők. Az egyes hiteltermékekközvetlenül is összevethetők egymással itt, a Termékösszehasonlító menüpont alatt.

6. Csak óvatosan a hirtelen betoppanó érzelmekkel

Tipikus emberi reakció, hogy hajlamosak vagyunk beleszeretni egy-egy részletbe vagy tulajdonságba, és emiatt a többi fontos szempontról azonnal megfeledkezünk. A szerelem tárgya sok minden lehet: különleges toronyszoba, borospince, fantasztikus kilátás az egyik ablakból, de olyan is van, hogy valaki a hatalmas jakuzzival felszerelt fürdőszobától alél el. Ingatlant azonban nem szabad egyetlen szempont alapján választani, mert ha így teszünk, akkor később még sok lemondásban lesz részünk. Hogy elkerüljük a „beleszerelmesedést”, érdemes előre listát készíteni a legfontosabb keresési szempontokról, így azonnal látjuk, hogy egy ingatlan mennyiben felel meg az igényeinknek.

7. Szerezz egy szakértőt

Nem szabad bedőlni a frissen festett falaknak vagy szépen lenyírt fűnek. Az ingatlannak számos olyan hibája lehet, amelyet laikus nem tud megítélni, csak szakember. Ha semmit sem értünk az építéshez, fogadjunk fel szakértőt, aki végignézi az ingatlant, megállapítja, van-e komolyabb szerkezeti hiba, kijavítandó, kicserélendő elem. A szakvélemény nem csak azt dönti el, érdemes-e megvásárolni a lakást, hanem azt is, mennyit érdemes alkudni az árából.

8. Állj a sarkadra és kérdezz

A kötelező „kötözködés” nem maradhat el. Ha nem akarod, hogy megvezessenek, ezeket a kérdéseket mindenképpen tisztáznod kell jóval a vásárlás előtt a tulajjal: Mi az ingatlan helyrajzi száma? Az eladó tulajdonos-e, és ha igen, egyedüli? Van-e haszonélvezet vagy más teher a lakáson? Nem áll-e végrehajtás alatt, van-e rajta elidegenítési tilalom? Van-e közös költség, ha igen, az eladó vagy más lakó tartozik-e vele, van-e a tulajnak rezsiköltség-elmaradása?

9. A használt lakásra is van szavatosság

Légy tisztában azzal, hogy a Polgári Törvénykönyv szerint a használt lakásokra is van szavatosság. Eszerint, ha az épületnek olyan hibája van, ami meghaladja a szokásos elhasználódás fokát, akkor az eladó ezért szavatossággal tartozik. Például, ha az eladó elhallgatta, hogy a lakás vizesedik, nagyobb esőzésekkor beázik, vagy nem tudatta, hogy a fűtéshez használt kazán nem működik, akkor ezekért utólag, hat hónapig fizetésre kötelezhető. Ezt egyébként érdemes az eladóval előre tudatni, hiszen ezzel is ösztönözhetjük az őszinteségre.

10. Semmi sem történik magától!

Ne várjuk a sült galambot, ne gondoljuk azt, hogy az ingatlanos és az ügyvéd megbízási szerződésének aláírásával minden magától megy majd. Az ingatlanvétel sok telefonálással, e-mailezéssel, rohangálással, hivatalba járással telik. Készüljünk fel rá, tartsunk mindent fejben vagy leírva, és ne szégyelljünk akár tízszer is szólni az elmaradt teendők miatt.

+1 Ha tiéd a lakás...

Beköltözés után, ha minden rendben ment az adásvétellel, és beköltöztél a lakásba, van pár teendő a kicsomagolás mellett. Az első a zárcsere természetesen, majd a megfelelő lakásbiztosítás megkötése. A közüzemek átírásával is el kell töltened némi időt, és persze a tisztasági festés, vagy más, tervezett átalakítás sem maradhat el. Ha mégis észrevettetek olyan hibát, amit az eladó eltitkolt, még mindig van jogi lehetőségetek: ha az épületnek olyan hibája van, ami a szokásos elhasználódás fokát meghaladja – tegyük fel vizesedik a fal a rossz szigetelés miatt -, akkor az eladó ezért szavatossággal tartozik – neked csak arra kell figyelned, hogy hat hónapon belül érvényesítsd a jogaidat.

Tudj meg többet az MNB Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel programjáról itt!

Címlapról ajánljuk

További cikkek