Az ecet univerzális tisztítószer, és ha egy cseppnyi kétséged is volt, hogy létezik olyan házimunka, ahol nem lehet felhasználni, már el is engedheted a kósza gondolatot. A legnépszerűbb házi tisztítószer címét kiérdemlő ecet a nappali szőnyegét, az előszoba, a konyha és a fürdő járólapját is tökéletesen tisztítja.
Tiszta és ápolt padló, járólap ecettel
Az ecet hatékonysága a savasságában rejlik, ellentmondást nem tűrően oldja a szennyeződéseket és a különböző lerakódásokat, mint amilyen a vízkő, valamint a rozsdafolt. De a padló, járólap és szőnyeg tisztán tartásához is tökéletes.
Akár csempe, akár laminált padló, vagy fapadló, az ecet mindegyiket szépen megtisztítja és nem veszi el a fa fényét sem. Arra azonban vigyázz, hogy ne vidd túlzásba a használatát fapadló esetében, vagyis mindig a leírt arányban hígítsd, és önmagában ne használd! Így tisztítsd meg a járólapot, padlót:
- Első lépésként alaposan porszívózd fel a padlót – ez különösen fontos a fapadlónál, ugyanis később, a felmosáskor az apróbb törmelékek miatt sérülhet a felület.
- Adj ½ csésze ecetet 1 liter vízhez, majd töltsd bele egy szórófejes flakonba, és fújd a padlóra, és töröld át egy puha ronggyal.
- Ha keményfa padlón használod a keveréket, a lehető legszárazabbra töröld a felületet.
- Ez után nincs más dolgod, csak várd meg, amíg teljesen megszárad, nem kell tiszta vízzel sem felmosnod.
Fontos: Ne használd az ecetet gránit és márvány felületen, valamint viaszos vagy sérült fa padló tisztításához!
Ecet szőnyegtisztításhoz
Az ecetet a szőnyegek tisztításához is használhatod, ugyanis nagyon jól dezodorál, azaz elveszi a régi szőnyegek kellemetlen szagát, kiveszi a foltokat, és fertőtlenít. Így használd:
- Szagtalanításra: keverj össze 1 teáskanál szódabikarbónát 1 evőkanál ecettel, és 2 csésze meleg vízzel, majd töltsd egy szórófejes flakonba, és fújd a szőnyegre. Ezt követően porszívózd át a szőnyeget!
- Foltokra: Friss, és beszáradt foltokra is jó megoldás lehet az ecet. Ha friss a folt, szórj rá szódabikarbónát, hogy felszívja a nedvességet. Ha régebbi, akkor egyszerűen spricceld rá az ecet-víz oldatot, és hagyd hatni legalább fél órát. Fontos, hogy ne dörzsöld a foltot, amíg fel nem oldotta az ecet, mert csak jobban beissza az anyag.
Fontos: Ellenőrizd a szövetek színtartósságát, és csak szintetikus anyagokra használd! Selymet, valamint gyapjút ne tisztíts ecettel!
Ezeket olvastad már?
Így tisztítsd az olajsütődet, és növeld a használt olaj élettartamát
Te is a fritőzben sütöd a krumplit, a rántott húst? Tovább használhatod az olajat, és a sütődet is, ha így tisztítod!
Petrás Gabriella5 hatékony trükk, amivel tisztán tarthatod a fa vágódeszkádat
A fa vágódeszkák apró sérüléseiben megtelepedhetnek a baktériumok, amit sokszor a vágódeszka szaga is jelezhet. Így száműzheted őket!
Petrás GabriellaÍgy mosogattak nagyanyáink: régi praktikák, amikkel tisztává varázsolták a tányérokat,...
Régen, a fatüzelésű sparheltek és a búbos kemencék idejében nem mosogatószerrel, hanem házi készítésű tisztítószerekkel mosogattak a háziasszonyok. Próbáld ki te is!
Petrás Gabriella9 tipp, hogy hatékony legyen a tavaszi nagytakarítás - A...
Tudod hogy tisztíthatsz foltmentesen ablakot, miért jó a ketchup takarításra, és mi az, amit a legtöbbünknek nem is jut eszébe kitisztítani, pedig fontos?
Petrás Gabriella