A nejlonzacskóra sokáig praktikus, olcsó eszközként tekintettünk, mára azonban Földünk egyik fő veszélyforrásává vált. A világon másodpercenként 160 ezer műanyag szatyor kerül forgalomba.Egy műanyag szatyrot átlagosan 20percig használunk, majd kidobva körülbelül 300-400évig is szennyezi a környezetünket. Akkor mégis miért vásároljuk meg őket, és hogyan váltak mindennapjaink részévé?
Mindenki ezzel ment haza a boltból
A magyarországi boltokban kapható nejlonszatyrokat általában PE-LD-ből, azaz kis sűrűségű polietilénből gyártják. A ma ismert, nagy rugalmasságú, terhelhető műanyagból készült szatyrok mindössze néhány évtizede váltak népszerűvé. Az első ilyen zacskókat Svédországban szabadalmaztatták 1965-ben. Az 50-es években, és a 60-as évek elején az asszonyok még kosárral és horgolt, hálós bevásárlótáskákkal jártak a piacokra és Közértekbe, majd az első ABC-k megnyitása után néhány évvel a műanyag szatyrok megérkeztek Magyarországra.
1979-ben az európai szupermarketek 80 százalékában már egyszer használatos műanyag szatyrokat árusítottak. A 80-as évek elején az Egyesült Államokat is elérte az őrület a Mobil olajvállalatnak köszönhetően, ami nem véletlen, hiszen a műanyagokat 99%-ban kőolajszármazékokból állítják elő.
A műanyag szatyrok gyártása óriási üzlet volt. Olcsón elő lehetett állítani, olcsón hozzá lehetett jutni, mindenki jól járt. Vagy mégsem? Manapság sok idős embertől hallani, hogy régen nem gondolták volna, hogy a nejlonszatyrok használatával ekkora károkat okoznak majd a környezetnek.
Mit tehetsz TE?
Szerencsére, a világ számos országa azon van, hogy megszabaduljon a felesleges műanyagtól. Az Európai Unió 2021-től betiltotta az egyszer használatos műanyageszközök, műanyag tányérok, evőeszközök, szívószálak, lufipálcák és fültisztító pálcikák használatát.Belgium, Franciaország vagy Új-Zéland az egyszer használatos műanyag zacskókat is kivonták a forgalomból, hamarosan pedig Németországban is betilthatják azokat. Magyarországon egyelőre még nincs napirenden a tiltás.
Ez is érdekelhet!
Nem garantáljuk, de így talán még a gyerekeid is életben maradhatnak a Földön – VIDEÓ!
A kormányok lépései azonban nem elengedőek, az embereknek, köztük neked is van szereped a műanyaghulladék visszaszorításában. Íme, néhány tipp:
- ne vásárolj egyszer használatos műanyag szatyrot,
- ha van otthon nejlonszatyrod, akkor ne dobd ki azt a műanyagmentesség jegyében, használd, ameddig tudod, esetleg próbáld meg újrahasznosítani,
- ne vásárolj lebomlóként hirdetett bevásárlózacskót, mert lehet, hogy az sem bomlik le egyhamar,
- használj vászontáskát, kosarat vagy horgolt bevásárlószatyrot, vagy más fenntartható anyagból készült táskát.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
Menő alternatívát kínál a műanyag zacskók helyett a Lidl
Újrahasználható zöldség- és gyümölcstároló tasakokat kínál vásárlóinak az áruházlánc.
Fenes GábrielDe jó! Az osztrák Sparokban már így is lehet kérni...
Már nem kötelező csomagolópapírban, zacskóban vásárolni a húst, felvágottat vagy sajtot.
Fenes GábrielSzomorú: a meki papír szívószálait mégsem lehet újrafelhasználni
Úgy tűnik, az igyekezet sem mindig elég. Kiderült, hogy a környezetbarát lebomló papírszívószálak sem tudnak mindig úgy működni, ahogy eltervezik őket.
Brecz Judit8 apró dolog, amin még ma kéne változtatnod, hogy ne...
Ma van a környezetvédelem világnapja, ebből az alkalomból pedig engedjétek meg, hogy egy kicsit komolyra fordítsuk a szót, és megpróbáljunk együtt tenni valamit Földünkért.
Nosaltyvia TheGuardian, The Atlantic