Így úszd meg a húsvétot extra kilók nélkül!

Mire érdemes figyelni az ünnepek alatt, ha kordában tartanád a mérleg nyelvét? Dietetikus szakértőnk tippjei.

Biztos vagyok benne, hogy tavaly még mindannyian azt hittük, hogy az idei húsvét más lesz, jobb lesz, olyan lesz, “mint régen”. Sajnos tévedtünk, az idei húsvét sem olyan felhőtlen, mint amilyennek lennie kellene. Még mindig a COVID-pandémiában élünk, újabb és újabb lezárások, korlátozások között.

Egyébként is, de a fentiekre tekintettel különösen, teljes mértékben érthető, ha valaki a szokásainak megfelelően szeretné megülni ezt az ünnepet. Én személy szerint is azt javaslom, hogy bárki bármilyen diétában is van éppen, ne ragaszkodjon ahhoz foggal-körömmel, élje meg egy kicsit a tavaszt, az újjászületést. Ez persze nem jelenti azt, hogy reggeltől estig főzünk, és egész nap egy terülj-terülj asztalkám körül ólálkodunk, hanem inkább azt, hogy a hagyományos ételeinket, szokásainkat tiszteletben tartva, de az egészségünkről sem elfelejtkezve kombináljuk össze az ünnepi menüt.

Tartsunk mértéket!

Ez az egyik legfontosabb pillér, amire támaszkodhatunk. A hagyományos húsvéti ételek akkor is jólesnek, ha kis mennyiségben fogyasztjuk őket. Nem kell egy ültő helyünkben megenni 30 dkg főtt sonkát 4 főtt tojással. Együnk bátran az ünnepi ételekből, de álljunk meg a hétköznapi mennyiségeknél!

Húsvéti sonka

A tökéletes húsvéti sonka egyáltalán nem bonyolult, két dolog kell hozzá: kiváló minőségű kötözött sonka, és kb. két nap. Ez egy alaprecept, a fűszereket lehet benne variálni, de ...

Mézes-mustáros sült sonka

Még két évvel ezelőtt, karácsonykor szerettem volna elkészíteni ezt a receptet, de akkor hiába kerestem, sehol nem kaptam egész sonkát. Sőt, az egyik hentes nevetve mondta, hogy majd ...

Sonkát soványan

A húsvéti sonkából lehetőleg olyat válasszunk, ahol a zsíros részek jól láthatók, és a húsos részről könnyen eltávolíthatók (pl. parasztsonka). Főzzük meg a sonkát egyben, hogy az ízek ne szenvedjenek csorbát, de tálaláskor fogyasszuk a húsos részt, a zsírosat hagyjuk a tányéron.

Tojást is ésszel

Tojásból egyet-egyet együnk az ünnepi étkezésnél, nem kell egy nap alatt egy egész dobozzal megenni. Ha tojáskrémet készítünk, krémesítsük tejföl helyett joghurttal!

Kenyér és kalács

Akár kenyérrel, akár kaláccsal fogyasztjuk az ünnepi sonkát, ezekből is csak 1-1- szeletet együnk. Sonkával, tojással zöldségekkel bőséges lesz így is. 

Gluténmentes húsvéti kalács

Húsvétkor nem hiányozhat a főtt sonka és a kaszinótojás mellől a friss foszlós kalács. Íme egy finom, jól bevált recept glutén- vagy laktózérzékenyek számára is.

Zabos kalács

Minden évben sütök kalácsot, idén pedig úgy döntöttem, kicserélem a liszt egy részét rosttal telibb lisztekre. Izgultam, hogy sikerül-e, de szerencsére első próbálkozásra is nagyon ...

Ne felejtsük a zöldséget!

Retek, újhagyma, medvehagyma -  hogy csak a klasszikusokat említsük. Ne csak a tányért díszítsük ezekkel a zöldségekkel, hanem együk is meg őket. Kerülhet még a tálra paprika, uborka, savanyúság is, ha ezeket jobban szeretjük. 

Gombás bulgursaláta

Ennél egyszerűbb saláta szerintem nem is létezik! A legjobb benne, hogy a csiperkegombát nyersen használjuk fel, így még inkább kijön finom dióra emlékeztető íze.

Az ünnepi étkezésen túl

Ha túl vagyunk a sonka-tojás-torma-kalács klasszikusokon, akkor a többi étkezésnél is maradjunk józanok (akár szó szerint is). A meleg étkezéseknél válasszunk zsírszegény húsfajtákat (csirke-, pulykamellet, sertéscombot stb.), köretként friss salátákat vagy főtt, párolt zöldségeket fogyasszunk. De az sem baj, ha a sonka után húsmentes ebédet vagy vacsorát kívánunk.

Tartsunk mértéket az alkoholfogyasztásban is, egyrészt a magas energiatartalom miatt, másrészt mert ha túl sokat iszunk, hajlamosak vagyunk elcsábulni még 1-2 extra falatra.

A csokinyuszit hagyjuk meg a gyerekeknek, az ünnepi sütikből bátran fogyasszunk 1-1 szeletet. Ha mi magunk készítjük a sütit, akkor használjunk kevesebb cukrot, készítsünk gyümölcsös, túrós, kalóriaszegényebb finomságokat. 

Piña colada sütemény

Az ananász és a kókusz fantasztikus párost alkot ebben a süteményben. A pürésített ananásznak köszönhetően hihetetlenül finom, omlós és puha a tésztája. Cukor-, glutén- és ...

Az ünnepi fogások között ne a kanapén töltsük az időt, hanem menjünk sétálni, kirándulni. Ez jót tesz nemcsak a testnek, de a léleknek is, javítja a keringést, élénkíti az emésztést - és nem utolsó sorban előnyös az energiafelhasználás szempontjából is.

Ne hagyjuk, hogy a húsvét az ünnepi 2-3 nap helyett egy hétre kitolódjon. Szeretteink látogatásánál, a locsolásnál tartsuk be a szabályokat, vigyázzunk egymásra és magunkra is!


Még több hasznos cikk dietetikusunktól:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

A legfinomabb halas receptek 2024-ben

A magyar nem egy halas nemzet, pedig lehetősége és alkalma is lenne rá, hogy megannyi, akár hazai halból válogasson. Ennek ellenére azért van, amit szeretünk: lazac jöhet minden mennyiségben, de a rántott pontypatkó és természetesen a halászlé is trónbitorló, idén is. Lássuk a legfinomabb halrecepteket 2024-ben.

Nosalty

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...