Ma már szinte el sem tudjuk képzelni, milyen mennyiségű hó hullott télen a fővárosra néhány évtizeddel ezelőtt. A fehér karácsony fogalmát nem csak mesékből és dalokból ismerték az emberek, a hófödte szenteste szinte mindenkori velejárója volt az ünnepeknek.
A Fortepan téli képgyűjteményét lapozva szinte megelevenedik előttünk a régi idők Budapestje. A ma már megszokott gyorséttermek és használtruha-kereskedések helyett még virágzó ruhaboltok, kesztyűsök, kalaposok na és persze játékboltok sorakoztak egymás mellett és árulták karácsonyi portékájukat.
Hogyan nézett ki a karácsonyra készülődő Budapest az elmúlt száz évben? Megmutatjuk!
Ezekre az időkre még nem nagyon emlékezhetünk, a kép ugyanis 1907-ben készült a Fővám téren, közvetlenül a Corvinus Egyetem bejáratánál. Mégis mikor volt utoljára akárcsak fele ekkora hó a belváros kellős közepén?
Ki ne szeretett volna egy ilyen gyönyörű minikonyhát kapni a Jézuskától? Ezen az 1908-as képen feltehetően egy módosabb család karácsonyát láthatjuk.
Ugyanebből az évből láthatjuk a Városligeti Műjégpálya korcsolyázóit is. Ez a hely röpke száztíz év alatt szinte alig változott valamit.
Hó borította Szent Gellért vállát is 1940-ben, mikor a régi Erzsébet hídon még a 14-es villamos kúszott Pestről Budára.
Gyerekek ajándékai a karácsonyfa alatt 1940-ben. Maurice Maeterlinck Kék madár című története évtizedek óta közkedvelt mese a gyerekek körében, Borzas Peti huncutkodásairól azonban ma már jóval kevesebbet tudunk. A korabeli karácsonyfán a sztaniolpapírba csomagolt szaloncukor mellett még klasszikus gyertyadíszt is láthatunk.
Egy másik család karácsonya szintén 1940-ből. Barbie baba helyett ünnepi ruhatárral felszerelt porcelánbaba, valamint a bal sarokban egy pedáns diákokból álló osztály látható, a háttérben pedig ott áll a Pinnokio című mesekönyv, melynek a Disney-féle rajzfilm változata éppen ebben az évben jelent meg.
Két évvel később már a vasútmodellezés volt a fiúk kedvence a budai Retek utcában.
Fenyőket válogatnak a vásárlók a Krisztina körút 7-es szám alatt. A karácsonyi fenyődíszítés Magyarországon a 19. század végén terjedt el elsőként a gazdag nemesi családoknál, a századforduló után azonban egyre nagyobb népszerűségre tett szert a díszbe öltöztetett örökzöld.
A gyerekek kedvencei 1965-ből: a Budapesti Lemezárugyár játékai valamint egy PIKO villanyvasút.
Eredeti Szokol 403-as tranzisztoros rádió a hetvenes évekből. Ki ne emlékezne vissza jóérzéssel arra az érdes, recsegő hangra?!
Ma már csak a kihelyezett vásárokban találkozunk utcai árusokkal, pedig 1977-ben még rengeteg helyen juthattunk hozzá a rendkívül törékeny üvegdíszekhez.
Minden ami Szerencsi! A híres csokoládémárka szaloncukrai mellől nem hiányozhatott a Boci táblás tejcsokoládéja, valamint a klasszikus Mikulás és csizmafigurák sem. Valaki nagyon jó gyerek lehetett 1979-ben!
Hatalmas tömeg hömpölyög a Váci utcán 1981-ben. A Vörösmarty térről már ekkor sem hiányozhatott a díszbe öltöztetett óriási karácsonyfa és a rendíthetetlen ólomkatona is tiszteletét tette a főváros bevásárlóutcáján.
Ezeket olvastad már?
Csutkababa, nádsíp és csúzli – Filléres gyerekjátékok nagyszüleink idejéből
Kukoricaszárból hegedű, csutkából baba, fűzfából síp – Így játszottak régen a falusi gyerekek.
Petrás GabriellaRetro karácsonyi tévéreklámok – Így hangolódtunk az ünnepekre a '80-as...
A fogyasztói társadalom eljövetelének küszöbén a Sugár, a Skála, a Corvin és a Centrum áruházak igyekeztek minél csábítóbb reklámokkal előrukkolni az ünnepi időszakban.
Petrás GabriellaAz 5 legszebb karácsonyi asztaldekoráció - Neked melyik a kedvenced?
Kis fantázia, csipetnyi kreativitás és már el is készítheted a legszebb ünnepi asztalok egyikét. Mutatjuk hogyan teheted emlékezetessé az ünnepi vacsorát.
Petrás Gabriella9 retró édesség, ami tuti, hogy benne volt a mikulászsákodban...
Jön a Télapó, és rendes magyarokként elkezdtünk nosztalgiázni, gyerekkorunkban miket is gyömöszölt a piros mikulászsákba a narancson és mogyorón kívül.
Brecz Judit