Legyünk őszinték, mindannyian utálunk takarítani. Főleg, ha fürdőről vagy a konyháról van szó. A nagytakarítást pedig mindennél jobban utáljuk. Én speciel azért, mert rengeteg időt elvesz a napomból, amit más, hasznosabb dologgal tölthetnék.
A konyhánkban legalább évente négyszer érdemes nagytakarítást végezni. A folyamat akár órákig is eltarthat, ha egy napba akarjuk besűríteni. Érdemes tehát szétszedni a hűtő, a sütő és egyéb dolgok tisztítását, és a hét minden napjára betervezni valamit. Íme egy terv, amivel hatékonyabbá és elviselhetőbbé teheted konyhád kitakarítását.
1. Hétfő -Konyhapult
A hetet érdemes egy könnyebb feladattal indítani. Pakolj le a konyhapultról mindent, és kezdődhet a tisztítás! A takarításhoz nem muszáj a boltban megvásárolható tisztítószert használnod, készíthetsz házilag is. Ehhez ötleteket itt találsz...
2. Kedd - Kisebb konyhai eszközök
A pult után jöhetnek a kisebb konyhai eszközök. Ne feledkezzünk meg a vágódeszkáról sem, amit soha ne áztassunk vízbe, és ne tegyük a mosogatógépbe sem. A pirítós készítőből távolítsd el az alját, és töröld át nedves ronggyal. A vízforralót érdemes évente akár 2-3 havonta is ecetes vízzel vízkőteleníteni.A mikró takarítása nagyon egyszerű, korábbi cikkünkben mi is megosztottunk veletek egy trükköt.
3. Szerda - Irány a kamra
A kamra rendberakása, és a benne található dolgok rendszerezése egy picit hosszadalmasabb folyamat, ezért érdemes rá több időt szánni. Pakoljunk ki belőle mindent, nézzük át az egyes termékeket, nem járt-e le valamelyiknek a szavatossága! Töröljük le, és fertőtlenítsük a polcokat! Érdemes a dolgokat rendszerezni, esetleg kisebb tároló edényeket, dobozokat vásárolni. Penész ellen jó megoldás lehet a kréta.
4. Csütörtök - Szemetes, fiókok, szekrények
Egy kisebb konyhát pár óra alatt ki lehet pakolni, átmosni és mehet vissza minden. A ritkábban használt poharakat és tányérokat érdemes elmosogatni. A konyhai szemetest érdemes két-három hetente kimosni és fertőtleníteni.
5. Péntek - Szerkényajtók és padló
A körülményesebb dolgok után jöhet némi levezetés. A konyhaszekrények ajtajain megragadt zsírfoltoktól könnyen megválhatsz egy alkoholba mártott ronggyal. Ha jól áttörölted, és megszáradt, akkor használhatsz bútorfényezőt a felületen.
Ha a konyhádban található az étkező asztal és a székek is, amik nyomot hagytak a padlódon, azokat is könnyen eltüntetheted. Egy radírral egyszerűen megszabadulhatsz a szennyeződéstől.
6. Szombat - Tiszta sütő és tűzhely
Az utolsó előtti napra maradt a konyhatakarítás legdurvább része. A sütőt elég félévente egyszer is kitakarítani, de jobban jársz, ha minden évszakban túlesel rajta. A szennyeződések ellen itt is alkalmazhatjuk a szódabikarbónát és az ecetet. További tippeket a sütőtakarítással kapcsolatban itt találhatsz.
A tűzhelyet érdemes gyakrabban takarítani. A zsíros szennyeződések ellen használhatunk alkoholos rongyot és ecetes vizet is. Az indukciós főzőlapot érdemes rögtön letörölni, ha szennyeződés éri, hogy az ne száradjon rá.
7. Vasárnap - Hűtő
Utolsó napra hagytuk a hűtőt, ami egyáltalán nem baj. Ha ügyesek vagyunk, fél óra alatt ki tudjuk takarítani. A fagyasztót engedjük le, és jöhet a mosogatószivacs és a mosogatószeres víz. A rossz szagok ellen a citrom tökéletes. A lejárt élelmiszerektől szabaduljunk meg, mielőtt mindent visszarakunk.
...ezeket láttad már?
Ezeket olvastad már?
A 10 leghasznosabb dolog, amit egy citrommal csinálhatsz
Ugye az nem titok, hogy a citrom kiváló tisztítószer, hiszen természetes savtartalmú, antibakteriális, vízkőoldó, szagsemlegesítő - használd otthon okosan!
Brecz JuditErre is jó a szódabikarbóna!
11 hasznos tanács mindenkinek, aki szereti az egyszerű, olcsó, természetes megoldásokat, ha takarításról van szó. Főszerepben a jó öreg, de mindig megújuló szódabikarbóna.
Brecz Judit5 természetes trükk hangyák ellen
Itt a tavasz, így lassan felbukkannak a nemkívánatos hangyák is a házunk, lakásunk körül. Íme öt olcsó és természetes védekezési módszer ellenük, állítsuk meg őket!
Grétivia Bon Appétit