Mit ér a nyár sóska nélkül? Mondom én, de tudom, hogy elég megosztó leveles zöldségről beszélünk. Aki viszont rajongója, az nyáron bőven kiélheti a szenvedélyét: levesbe, főzelékbe is kerülhet, okosan elkészítve pedig semmi köze nem lesz a korábbi, menzán megtapasztalt édes, zöld főzelékekhez.
Mit tud a sóska?
Óriási mennyiségben tartalmaz C-vitamint!
Savanykás ízét az oxálsav, valamint további gyümölcssavak adják, emiatt gyakran kombinálják nehéz, fűszeres ízekkel a világban. Már az ókori Egyiptomban és Görögországban is ismerték, gyógynövényként tartották számon.
Tudtad?
Nagy mennyiségben fogyasztani nem ajánlott, és vas illetve alumínium anyagú edényekben se főzd, mert a fémekkel keveredve mérgező hatású is lehet!
Nagyon alacsony a kalóriatartalma, viszont antioxidánsokat (flavonoidokat), foszfort, kalciumot nagy mennyiségben találhatunk benne.
Akné ellenszereként, a bőr fokozott faggyútermelésének mérséklésére is használja a népi gyógyászat. Antibakteriális tulajdonságai miatt állítólag hatásos bőrszépítő. Jól tűri a hideget, a fagyot, a nagy meleg viszont kevésbé kedvez neki.
Hogyan a legfinomabb a sóska?
A korábbi rémképek emlékét ma már sok-sok finom sóskarecepttel felülírhatjuk. Mivel savanykás, ezért nyugodt szívvel dobálhatsz belőle pár levelet a salátádba, citrom vagy bármilyen dresszing helyettesítőjeként, így legalább megőrzöd értékes anyagait. A sóska vadon is nő, tulajdonképpen bárhol előfordulhat, ahol nedves, műveletlen talajjal találkozhatunk. Föld feletti részét, vastag leveleit érdemes begyűjteni és leszárazni, megfonnyasztani, így készül a feledhetetlen sóskafőzelék. Van, aki főtt krumplival és tojással, mások sült csirkével is fogyasztják. A lényeg, hogy az édesítés minimális legyen, mert a legtöbb menzás verzió is ezen vérzett el, a szétcukrozott, zöld főzelék sokaknak nem lett kedvence. Tejszínnel vagy tejföllel lazíthatunk rajta.
Jöhet belőle pesto, de zsíros natúr joghurttal is összeturmixolhatjuk, úgy isteni salátaöntet vagy húsokhoz való szósz készülhet belőle.
Fagyasztva egész évben megveheted, általában krémes, már feldolgozott állapotban juthatsz így hozzá. Aki friss sóskára vágyik, annak a tavasz és a nyár a legkedvezőbb időszak.