Beat, rock, diszkó - sokan a Hungária, a Neoton Família, Dolly Roll és az R-Go dalaira rázták a csípőjüket, míg mások az Omega, a Beatrice vagy Republic koncertjein mulatták az időt a rendszerváltás előtti években. Szórakozóhelyből nem sok volt, éppen ezért a 80-as években nagyon népszerűvé váltak a házibulik.
Ezek a bulik jóval kötetlenebb és szabadabb szórakozást biztosítottak a fiatalok számára. Általában a városi panelekben tartották őket, faluhelyen ugyanis nem nézték jó szemmel a buliba járó fiatalokat. A házibulikban lehetett ismerkedni, flörtölni, és csak attól kellett tartani, hogy a szülők hamarabb hazaérnek, vagy ahogy manapság is gyakran előfordul, a szomszédok a vonalason ránkhívják a rendőröket.
Mobil és internet híján a házibulik híre szájhagyomány útján terjedt a közösségekben. A fiatalok értesítették egymást, amikor egy szülő épp nem volt otthon, vagy engedélyt kaptak tőlük a buliszervezésre, és akit tudtak, meghívtak magukhoz az ismerőseik közül.Geszti Péter emlékei szerint például „nem egyszer fordult elő, hogy a Moszkva téren ki volt matricázva, hol van aznap este a buli".
A kazettás magnó korszaka
A retró házibulik elengedhetetlen kelléke volt a kazettás magnó. Néha még alkohol sem kellett ahhoz, hogy beinduljon a buli, elég volt berakni egy Abba vagy Neoton Família kazettát, és már kezdődhetett is a tánc.
A legnagyobb királynak az számított, akinek két kazettás magnója volt, és az egyik kaziról a másikra tudta átmásolni a Hungária, az Omega, vagy Michael Jackson dalait.
Óriási sörkínálat
A rendszerváltás előtt az utcákon tilos volt alkoholt fogyasztani, de a rendőrök gyakran igazoltatták a kocsmákban üldögélő urakat. A házibulik előnye az volt, hogy ilyenkor a négy fal közé szorult az italozás. Már a 70-es, 80-as években is sokan ittak VBK-t vagy hosszúlépést a házibulikban és koncerteken, de ami nekem egy kicsit meglepőbb, hogy óriási sörkínálatból válogathattak a a huszonéves fiatalok. A legnépszerűbb sör a Kőbányai Világos, a Szalon, a Rákóczi, a Balatoni Világos és a Kinizsi Sör voltak. A minőségi ízekre vágyoknak pedig ott volt a Zsiráf és a Sirály.
A bulizók a Kádár-korszakban már a külföldi söröket is kortyolhatták. VoltPilsner Urquell, Radeberger és NDK-s Berliner sör.
Érdekesség, hogy a legtöbb sör szavatossága általában 30-60 nap volt, ami nem volt probléma, hiszen az állandó készlethiány miatt gyorsan elfogytak a boltokból az üvegek.
Rövidekből csak a rossz volt?
Magyarországon 70-es és 80-as években szinte csak a keleti blokk szeszesitalait lehetett megvásárolni. A bulikba is került ezekből az italokból, de azt inkább hagyjuk, hogy milyen minőségűek, ízűek voltak.
A fekete címkés cseresznye- és a barna címkés barackpálinkára talán még sokan emlékeznek, ahogy a ma is kapható St. Hubertusra is, amit akkoriban a Magyar Likőripari Vállalatban gyártottak.
Aki pedig nem nyúlt az alkoholhoz a bulikban, annak maradt a Sió, a Márka, az Oázis üdítő vagy a Szobi szörp.
Mi volt a sörkorcsolya?
Már akkoriban is az volt a mondás, hogy ha az ember házibuliba megy, akkor az alkoholt nem szabad elrontani az étellel. A bulikra akkor sem készültek 3 fogásos vacsorával, ahogy a diszkóba se mentek az emberek pogácsával a kezükben.
Minden házibuli elengedhetetlen kísérője volt a ropi. Ami ma a Nógrádi ropogós, az régen a Pattinka volt.
Régen a pattogatott kukoricát nem mikróban, hanem a gáztűzhelyen készítettük. A Puki névre hallgató termék az otthoni filmezések és a házibulik elengedhetetlen kísérője volt. Én még emlékszek arra is, amikor egy serpenyőbe csak egyszerűen beleszórtuk a magokat, és vártuk, hogy a fedő alatt kipattogjanak. Manapság a mikrózható popcornnal jóval egyszerűbb dolgunk van.
A rendszerváltás előtt még nem volt annyi chips a boltok polcain, mint manapság, de talán a Traccsparti név még rémlik néhányunknak. Sokan otthon próbálkoztak meg a burgonyaszirom elkészítésével, sózták, paprikázták a sült krumplit, több-kevesebb sikerrel. Néhányan talán még emlékeznek a Snacky nevű félkész burgonyasziromra is, amit otthon kellett készre sütni. Ennek egy hátránya volt csak, hogy az egész lakás olajszagban úszott a buli előtt.
Ezeket olvastad már?
Szikrázó nejlonköpeny, napközis tea és bevágó tornadressz - Ilyen volt...
Az iskolatáskánk valóban nehéz volt, ahogy azt Demjén Ferenc is megénekelte, de még mindig édesebb teher volt, mint amit néha felnőttként cipelünk. Nosztalgiázz velünk te is!
Petrás Gabriella9 dolog, amit falusi gyerekként te is megtanultál – Ilyen...
Ha falun nőttél fel, biztos, hogy ezek az emlékek benned is élnek.
Petrás GabriellaÍgy nézett ki a nappalink a Kádár-korszakban
A piros, műbőr ülőgarnitúrán, a fali subaszőnyegek alatt a képcsöves tévé villózó fényében minden szebbnek tűnt. A ti nappalitok is így festett?
Petrás Gabriella