Így szabadulj meg az utolsó 5 kilótól! 3+1 tipp edzőnktől

Túl vagy egy sikeres fogyáson, de az utolsó pár kiló a csak nem akar eltűnni? Edző szakértőnk tippjei, hogy miket érdemes átgondolnod.

A fogyás - éppúgy, ahogy az életmódváltás is - egy fokozatos folyamat, vannak nehezebb és gördülékenyebb szakaszai. Az utolsó néhány kiló leadása talán a kezdeti nehézségeknél is nagyobb kihívást jelent minden fogyni vágyó számára. Természetesen van megoldás!

Miután valaki sikeresen lefogy tíz, tizenöt vagy akár harminc kilót, és már a célegyenesben van, hajlamos azt gondolni, hogy az utolsó néhány kiló leadása már gyerekjáték lesz. Sajnos ez a legtöbb esetben nem így van. A célegyenesben sokszor megáll a súlycsökkenés, hiába a szigorúan betartott étrend és a rendszeres testedzés. A fogyáshoz mindez az út végén már nem mindig elég.

Miért stagnál?

Több oka is lehet annak, hogy éppen akkor állt meg a súlyod. Sajnos a leggyakrabban még mindig a látszatfogyást okozó rossz diéták vezetnek ebben a kérdésben. Ilyenkor az alacsony kalóriabevitel miatt a súly valóban csökken, de közben a testben lévő zsír aránya nő, az izomzaté pedig csökken. Ezért is nagyon fontos a leadott kilók mellet a testzsír-izom-arány folyamatos figyelemmel kísérése a fogyás során.

A stagnálás sajnos akkor is gyakori, ha a diéta és az edzésprogram is megfelelő. Ebben az esetben valószínű, hogy a tested megszokta az edzésterhelést, hozzászokott a körülményekhez és ezért már nincs szüksége arra, hogy több zsírtartalékot mobilizáljon az edzések során. Az is könnyen előfordulhat, hogy az étrendeden kell egy kicsit finomhangolni, hiszen a fogyás következtében megváltozott a szervezeted tápanyagszükséglete is. Különösen akkor érdemes erre gondolni, ha nagyon sokat, 20-40 kilót adtál már le.

Ritkábban előfordulhat az is, hogy már elérted az ideális alakot, csak te ezt másképp képzelted el. Teljesen normális a testzsírszázalékod és a testsúlyod, de a fejedben más kép él arról, hogy milyen szeretnél lenni. Persze fejlődni, formálódni mindig lehet, és érdemes is, de fontos, hogy reális képet alakíts ki önmagadról. Éppen ezért fontos, hogy kérd ki a körülötted lévő szakemberek véleményét, és figyelj is oda arra, amit javasolnak neked.

Mi a teendő?

Az, hogy változtatni kell teljesen egyértelmű, de az, hogy mit és, hogyan már kevésbé.

  1. Felejtsd el a mérleget! - Ne mérd magad minden nap, ne a kilók számán múljon a motivációd. Elég ha hetente, vagy akár csak kéthetente - az edződ jelenlétében - megméred a súlyod és a tested zsír-izom arányának változásait.
  2. Válts szemléletet! - Nagyon fontos, hogy ha eddig a mérleg volt számodra a fő szempont, most már ne az legyen. Sokkal fontosabb az állóképesség, az erő-állóképesség fokozása, és a testzsír-izom-arány javítása. Ebből kell kiindulni és a meglévő edzéstervedre építve egy új, nehezebb, a megváltozott képességeidhez igazított, változatos edzésprogramot összeállítani.
  3. Húzd újra az étrended! - Mindenképpen szükséges az étrended is átnézni, és ha szükséges, egy szakember segítségével finomítani rajta.
  4. Légy türelmes! - Akár két-három hétbe is telhet mire újra elindul a fogyás, ezért nagyon fontos, hogy ebben az időben folyamatosan motiváld magad valamivel. Ha kitartó vagy, szigorúan tartod az étrended és változtatsz egy kicsit az edzésprogramodon, a siker borítékolható. A motiváció persze nem csak a kisebb szoknya vagy a szűkebb farmer lehet, hanem például az is, hogy levezesd a stresszt, jobb legyen a közérzeted, hogy kikapcsolj egy kicsit a mókuskerékből, hogy felfrissülj, hogy egyedül legyél.

Nincs kibúvó

Nagy súlyból sokkal könnyebb leadni tíz vagy akár húsz kilót, mint egy kis súlyfelesleget letornázni magadról. Ez bár bosszantó, de természetes, hiszen minél alacsonyabb a raktározott zsír, vagyis a vésztartalék aránya, a tested annál inkább ragaszkodni fog hozzá. Éppen ezért a célegyenesben már nagyon pontosan és nagyon tudatosan be kell tartanod mindent, ha sikert szeretnél elérni. Ebben a szakaszban már nincs "csalónap", sem ellógott edzés. Ez a siker kulcsa, és persze a nehézsége is. Ehhez pedig nemcsak fejben, de lélekben is kiegyensúlyozottnak kell lenned. Éppen ezért szánj időt a pihenésre és a lelki feltöltődésre is - relaxálj, jógázz, élvezd a tavaszi napsütést edzés közben is!

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...