A koronavírus-járvány kellős közepén nehéz megállapítani, hogy az ember csak megfázott, vagy elkapta a betegséget, ami most már több mint fél éve velünk van, és átalakítja a mindennapjainkat. A koronavírus is járhat elhúzódó tünetekkel, így elég rizikós, hogy éppen egy nagyon rossz influenzát, egy sokáig tartó megfázást vagy a koronát kaptad el valójában.
Ha biztos vagy benne, hogy nem a világjárványt okozó kórokozó a ludas, akkor viszont érdemes lehet elkezdened egy kicsit kúrálni magad a gyógyszeres kezelésen kívül is, azt ugyanis nem szedheted örökké, a tüneteket viszont nem árt enyhíteni.
Érdemes azonban először is tudni, hogy az olyan tünetek, mint a láz vagy az orr váladékozása, mind azt szolgálják, hogy a vírusok és baktériumok minél előbb elpusztuljanak a szervezetedben, vagy be se jussanak oda. Így, ha nem szenvedsz nagyon, érdemes hagyni egy kicsit a testedet, hogy védekezzen – ha viszont már nagyon tele a hócipőd, elkezdhetsz próbálkozni.
Igyál sok vizet!
A hidratálás mindig nagyon fontos, ha kiszáradsz, a szervezeted is legyengül. Ha jólesik, igyál meleget is, de inkább ne tehéntejet, mert a tehéntej fogyasztása sokak szerint segít a baktériumoknak szaporodni, és az is biztos, hogy gyakran kényelmetlenebbül, rosszabbul érzik magukat azok, akik ilyenkor tejet fogyasztanak. Inkább maradj a mézes teánál, vagy az egyszerű, tiszta víznél.
Pihenj!
Ez magától értetődő – még akkor is, ha már nem vagy lázas, jobban teszed, ha sokat pihensz, egészen addig, amíg tüneteid vannak. Ne ilyenkorra szervezz be egy nagyobb túrát, vagy ne kezdj el sportolni azelőtt, hogy teljesen fittnek éreznéd magad.
Gargalizálj sós vízzel!
Ha jó ideje fáj a torkod, akkor próbáld ki, hogy fél kávéskanálnyi, jó minőségű sót nagyjából egy deci langyos vagy meleg vízben elkeversz, és azzal gargalizálsz. Ez torokfájásra és kaparó torokra is nagyon jó megoldás lehet, de persze nem helyettesíti betegség közben a fájdalomcsillapítókat, és esetleg az antibiotikumokat, ha bakteriális fertőzésről van szó.
Próbáld ki a mézet!
Ha nem akar szűnni a torokfájás, vagy folyton kapar a torkod, akkor egyél egy-két teáskanál mézet, ami segít egy kicsit enyhíteni a fájdalmat. Ez azonban átmeneti megoldás, és hosszú távon csak a tényleg nagyon jó minőségű méz segíthet antibakteriális tulajdonságaival. Ha teheted, szerezz be ilyet közvetlenül méhészektől, különben nagyon rizikós, hogy a boltban milyen minőségűt kapsz belőle.
Párásíts!
A száraz levegő kifejezetten rosszat tesz a megfázásos tüneteknek, főleg a torkodnak, ha kapar, vagy száraz köhögésed van. Ha ezzel küzdesz, vegyél egy párásítót a lakásba, egyébként sem árt, ha van otthon ilyesmi. Arra viszont mindenképpen figyelj, hogy minden nap tiszta vizet tegyél bele, és rendszeresen tisztítsd is, különben csak adhat a fertőzéshez.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
Megfázásűző koktélalapanyagok a spájzból
A jó meleg szobából, forró csokoládét kortyolgatva szuper a havas tájat kémlelni. De az ágyat nyomva már egyáltalán nem ilyen szívderítő a tél. Így légy úrrá a megfázásodon!
NosaltyMit kell fertőtleníteni egy betegség után otthon? Így előzheted meg...
A párod, a gyereked, vagy jómagad megfáztatok, de nem szeretnéd, hogy az egész családon keresztülsöpörjön a betegség? Ezt tedd, hogy megelőzd a körbefertőzést!
Petrás GabriellaInfluenzás vagy vagy csak megfáztál? Orvos szakértőnk segít eldönteni
Az influenza és megfázás tünetei hasonlóak, de honnan tudom, hogy melyiket kaptam el?
Rózsakert Medical CenterTe is éjjel szenvedsz a legjobban, ha beteg vagy? Ez...
Ugye, te is észrevetted már, hogy este és éjjel mindig felerősödnek a tüneteid, ha beteg vagy? Itt a magyarázat és a megoldás a nyugodt éjszakákra!
Petrás Gabriella