Egy modern konyhában számtalan lehetőséged van arra, hogy a rendelkezésre álló alapanyagokból összedobj valami főtt vagy sült finomságot. Nem csupán a mikró, a tűzhely és a sütő, de melegszendvicssütő, rizsfőző, slow cooker vagy akár szuvidoló gép is kéznél van. A legtöbbünknek jól bejáratott módszerei vannak az egyes fogások elkészítésére, de érdemes végiggondolni azt is, néhány apró változtatással nem tudjuk-e optimalizálni, energetikailag hatékonyabbá tenni a megszokott megoldásainkat.
1. Használj fedőt!
Nagyon egyszerűen megvalósítható, könnyen belátható módja a spórolásnak, ha rendszeresen használunk fedőt a főzéshez. Egyértelműen kevesebb időre van szükség így ahhoz, hogy átmelegedjen az étel vagy fölforrjon a víz. Ráadásul, ha lefedjük az ételt, alacsonyabb hőfokon is jól megfő a vacsora - a leégést is kevésbé kockáztatjuk így. Persze nyilvánvaló, hogy pirítani nem tudunk úgy, ha le van fedve az edény.
2. Az emeletes párolóé a jövő!
Minél több fogást készítesz el egy hőforrásra támaszkodva, annál kevesebb energiát fogsz használni egy-egy vacsi vagy akár ünnepi ebéd összeállításakor. Zöldségek és hús, meg hal is készülhet egyszerre egy-egy emeletes párolóedényben. Egészen meglepő dolog, hogy az ízek nem feltétlenül keverednek össze ebben az esetben sem.
3. Nem mindegy, hol készíted el az egyes fogásokat
Ha nem akarjuk pazarolni az értékes energiát, törekedjünk arra, hogy minél kisebb felületet forrósítsunk föl. Mit jelent ez a gyakorlatban? Például ha csak egy szelet halat szeretnénk megsütni, ne gyújtsuk be az egész sütőt, hanem használjuk inkább a melegszendvicssütőt. A specifikusan egy-egy konyhai műveletre tervezett szerkezeteknek alacsony a fogyasztása. Ha spórolni szeretnénk, használjunk rizsfőzőt, vagy készítsük a pörköltet slow cookerben.
Tudtad?
Az NKM Nemzeti Közművek Zrt. feladata a nemzeti közműszolgáltatási rendszer egységes, központi irányításának biztosítása, az állami közműszolgáltatások kialakítása és hosszú távú, fenntartható működtetése a földgáz-, a villamosenergia- és a távhőszolgáltatás ágazataiban. Részletes információért kattints ide!
4. Használd a megfelelő méretű edényt!
Ügyelj arra, hogy egy kis lábast ne a legnagyobb lángra tegyél a tűzhelyen. Ha elektromos tűzhelyed van, ott még kevésbé ajánlott egy kicsi edényt egy nagy főzőlapra feltenni. Arra is figyelni kell azonban, ne használjunk túl nagy edényt sem, mert ebben az esetben egy kis lángnak vagy főzőlapnak túl hosszú ideig tart elkészíteni az ételt. Érdemes beruházni egy-egy vastagabb aljú edénybe is, mert ezeknek eleve kevesebb energiára van szükségük az optimális működéshez. A sütőben a kerámia- és üvegedények jelentik a legjobb választást, mert kevesebb hő is elégséges ahhoz, hogy egy-egy fogás elkészüljön bennük.
5. Tartsd tisztán a mikródat és a tűzhelyedet!
Nem csupán esztétikai okokból érdemes tisztán tartani a mikrót és a tűzhelyet. Az apró ételdarabok elnyelik a hőt és csökkentik az eszközök hatékonyságát. A sütő öntisztító funkcióját is érdemes használni, de ha ügyesek vagyunk, csak akkor kapcsoljuk ezt be, ha utána szeretnénk sütni is valamit - így már egy előmelegített sütőbe tolhatjuk be a tepsinket.
Tudj meg többet a Nemzeti Közművekről itt!
Az itt olvasható tippek egy része az amerikaiAmerican Council for an Energy-Efficient Economy szervezettől származik.