A hideg idő beköszöntével nem csak a végeláthatatlan szürke hétköznapok és a korai sötétedés borul a nyakunkba, de a fűtésszámla is hirtelen növekedésnek indul. Ez a költség itt, Magyarországon minden, csak nem elhanyagolható, ezért jó tudni, hogy mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy a hó végi sárga csekk láttán ne kapjunk dührohamot. Néhány egyszerű tippet mutatunk Nektek az alacsonyabb fűtésszámla elérésének érdekében:
Öltöztesd melegbe a szobádat
Bármennyire is furcsán hangzik, de igaz: a meleg színekbe burkolt szoba alakíthatja hőérzetünket, így például egy vöröses árnyalatokkal feldíszített szobában kevésbé fázunk, mint egy hideg színekbe burkolt helyiségben.
Ha esetleg arra vennéd a fejed, hogy beszerzel néhány melegebb színű szobadíszt vagy bútort, érdemes a padlóra és a falakra is gondolnod. Egy jól kiválasztott gyapjúszőnyeg (vagy akár faliszőnyeg) jócskán javít a hőérzeten, a faliszőnyegek pedig felfogják a falakból áradó hideget.
A szobák ablakaihoz egy vastag sötétítőfüggöny is ajánlott, hiszen az ablaküvegen át könnyebben jön be a hideg levegő. A vastag textília abban az esetben véd a hideg ellen, ha szélesebb és hosszabb, mint az ablak, és nem lóg rá az alatta lévő radiátorra, akkor ugyanis ugyanis a meleg levegő beszorul az ablak és a függöny közé.
Párásíts!
Bár előző cikkünkben arról írtunk, hogy nem a legjobb ötlet zárt térben teregetni, a magasabb páratartalom jótékony hatással lehet hőérzetünkre. Párásíts a szobában géppel vagy egy radiátorra helyezett, vízzel teli cserépedénnyel. Ha illóolajat öntesz a vízbe, még a szobát is illatosíthatod. Plusz előny, hogy a kicsit magasabb páratartalmú szobában a legtöbb növény is jobban fogja érezni magát.
Szigeteld az ablakokat!
Régebbi típusú ablakoknál probléma lehet a hőszigetelés, hiszen a meleg a legvékonyabb réseken is képes kiszökni a szobából. Új ablakokat beszerezni nem olcsó mulatság, viszont néhány költséghatékonyabb trükköt bevetve véget vethetünk a meleg levegő kiszökési kísérleteinek.
Az egyik megoldás az egyszerűen felszerelhető szivacsos csík, amelyet az ablak köré kell felragasztani. Felhelyezés előtt mindenképpen érdemes lemosni az ablakot, hiszen a ragasztott felület oda tapad legjobban, ahol nincsen semmilyen por vagy más kosz.
A másik megoldás a szilikonos szigetelés, ehhez szükséged lehet egy kis segítségre. A fából készült ablakkeretbe egy különleges gép segítségével nútot kell vésni, a szilikonos anyagot pedig a hézagba tölteni. Ez a folyamat persze időigényes, és sajnos az ablaknak valószínűleg nyitva kell lennie a véséshez és az anyag száradásához. Ha ezek a folyamatok a hideg idő miatt már nem kivitelezhetőek, akár egy hőfogó párna is sokat tud segíteni a problémán.
Fóliázz!
Népszerű hőtartó megoldás a hőtükörfólia, amelyet a radiátorok mögé kell elhelyezni. Az alumíniumborítású anyag visszaveri a radiátorból kiáradó hőt, amely így a szoba felé irányul és nem a kihasználhatatlan falfelületet melegíti. Ezzel az olcsónak számító megoldással rengeteget tudsz spórolni a számládon!
Csavard le, ha elmész otthonról!
Egy egyszerűen beszerelhető termosztatikus radiátorszeleppel Te magad szabályozhatod a fűtést. Csavard le a hőmérsékletet, ha például elhagyod a lakást vagy aludni térsz a meleg takarók közé, hiszen ezzel hosszú távon nem elhanyagolható mennyiségű pénzt tudsz megtakarítani.