A szem a lélek tükre, ahogy szól a mondás. Ha fénytelen vagy éppen piros, szomorú, vagy a fáradtság benyomását kelti, akkor könnyen kiderülhet rólad, hogy valószínűleg nem figyelsz oda magadra kellőképpen. Jobb lesz elgondolkodnod azon, hol a probléma. A mindennapos, számítógép előtt végzett munka bizony meg tudja keseríteni az ember életét. Az alábbiakban egy pár jó tanácsot adunk, amelyeket érdemes átfutnod, hátha pont rátapintunk a gyenge pontodra.
Ellenőrző vizsgálatok
Először is, ha számítógéppel dolgozol, akkor nagyon fontosak az éves egészségügyi ellenőrző vizsgálatok. Nagyobb cégeknél ezt ma már kötelezően végzik. A szemed is ellenőriztesd!
Így kezdd a napot!
A munkanap nem az irodában, hanem az oda való úton kezdődik. Gépkocsivezetésnél használj szemüveget, amennyiben a jogosítványod így érvényes, vagy ha a szemorvosod előírta. Sétálás közben se legyél rest a használatára, sok kellemetlenségtől és akár nagyobb balesetektől is megkímélheted magad.
Természetes fény
Habár arra nincs bizonyíték, hogy a számítógép lenne a ludas abban, ha valakinek romlik a látása, a hosszú órákon keresztül való monitornézés mégsem jó nekünk. Ha ilyen szakmában dolgozol, nagyon megdolgoztatod a szemizmaidat, és folyamatosan korrigálnia kell a szemednek. Egy szabadban dolgozó kertésszel összehasonlítva a Te szemeidnek sokkal több munka jut. Állj fel a gép mellől óránként legalább egyszer, és menj más fényviszonyokkal, lehetőleg természetes fénnyel rendelkező helyiségbe, ahol eltekinthetsz a távolba - akár egy ablakon keresztül - , és megnyugtathatod a szemed egy időre.
Mozgás!
A gyakori mozgás nemcsak a szemednek kedvez, az érrendszered és a mozgásszerveid is megköszönik majd. Nem véletlenül végeznek naponta többször közös tornát a kínaiak. Ez nem csak egy minden porcikát megmozgató gerinctorna, de a napi stresszt is oldja, teljesen kikapcsolja a résztvevőket.
Szem- és nyaktorna
Eleinte el is szédülhetünk tőle, de hosszútávon edzett lesz a szemünk. Egy kis mozgás és szabad levegő után sokkal könnyebben megy a napi, monitor előtt végzett munka. Fontos, hogy ne össze-vissza, hanem pontosan felépített feladatokkal haladjunk a napi rutin kialakításában. Kérjük ki szakértő véleményét!
Van segítség a szemszárazság ellen!
A szemfelszín tartós nedvesítését legkönnyebben műkönnyek használatával oldhatjuk meg. Ezek síkosítják a szemfelszínt, elősegítik a károsodott szaruhártya sérüléseinek a gyógyulását. Ezáltal megszüntetik az irritációt, a fényérzékenységet, a homályos látást, a gyakori pislogást, enyhítik a szem vörösségét és az idegentestérzetet. Ha szemszárazsággal küzdesz, keress hialuronát-tartalmú lubrikáló szemcseppet a patikában, mely hialuronát-tartalma miatt hosszan tartó, elnyújtott hidratáló hatású.
Ha természetes fény híján asztali lámpa vagy beltéri világítás fénye mellett dolgozol, akkor is szükséged lesz az óránkénti friss levegőre. Ez nemcsak a szemednek jó, de az agyműködést is serkenti. Hogy hol vásárolja a munkáltató céged a belső világítótesteket, arra nem biztos, hogy van ráhatásod, de az asztali lámpádba kérj vagy akár vigyél jó minőségű izzót!
Ebéd
Ne a monitor előtt ebédelj – ez is egy jó alkalom a mozgásra. Ha nincs konyharész a munkahelyeden, akkor is fogd a kis szendvicsedet, és menj ki a kertbe, a szabad levegőre, ott fogyaszd el. Társaságban a legjobb, ilyenkor ismerkedhetsz, barátkozhatsz kedvedre.
20-20-20
A britektől átvett ún. háromszor húszas (20-20-20) szabály segíthet szemed egészségének megőrzésében. E szerint: 20 percenként vedd le a szemed a monitorról és 20 másodpercig nézz egy legalább 20 lábra (brit metrikus mértékegység), azaz kb. 6 méterre lévő pontot.
Kézmosás, kerettörlés
Ne csak az étkezések és a mosdó használata után, máskor is, naponta többször moss kezet! A képernyő előtt hajlamosak vagyunk a szemünket dörzsölni, és ezt a billentyűzet nyomogatása, az asztalunkon való papírok pakolása után tesszük, ezért kell a sok ismétlés. A szemüvegkeretünket is gyakran igazgatjuk, a szemüveget fel-le vesszük, ezért tisztogassuk gyakorta.