Anna néni évek óta jár a Budapesti Nagybani Piacra. Hetente négyszer indul el Dabasról, és árulja a portékáit. A legtöbbször sikerül mindent eladnia, de ha mégsem, akkor szereti eladományozni a maradékot.
„A megmaradt zöldségeket szétosztom a szomszédok között. Én nem szoktam kidobni az ételt, szerintem nem is szabad. Ha már egyszer dolgoztunk vele, akkor ez a legrosszabb, amit tehetünk. Van itt egy szegény nagymama, őt is segíteni szoktuk” - meséli az asszony, aki örül annak, hogy a Nagybani Piacon ezentúl közvetlenül tudják támogatni a rászorulókat. Hasonlóan vélekedik két idősebb férfi Kiskunfélegyházáról, akik szívesen válnak meg a túlérett, vagy már nem eladható árujuktól, ha úgy alakul.
Magyarországon minden évben hatalmas mennyiségű, 1,8 millió tonna élelmiszer megy kárba.A Budapesti Nagybani Piac a Magyar Élelmiszerbankkal összefogva közös kezdeményezést indított: ezentúl a piacon árusító termelők közvetlenül tudják támogatni a rászorulókat a fel nem vásárolt élelmiszerekkel. Erre a célra egy konténert helyeztek ki a piac területén. A közös kezdeményezést az először megrendezett Piac Éjszakáján jelentették be.
A rendezvényen részt vett Pokorny Lia színésznő és Sipos Tomi az Irigy Hónaljmirigy tagja is, akik az Élelmiszerbank standjánál paprikás krumplit főztek a megfáradt árusoknak.„Amikor ekkora nehézséggel szembesül az ember, mint az éhezés, azonnal átértékeli a saját életét. A mindennapi gondjaink egyszerűen eltörpülnek a globális problémák mellett, csak erről sajnos sokszor elfeledkezünk.Ahogy megnyílt a konténer, máris érkeztek az élelmiszerek, jó látni, hogy van remény egy jobb világra" - mondja el Sipos Tomi.
Elindult a piackereső
Megújult a Nemzeti Agrárgazdasági kamara piackereső szolgáltatása, amivel ezentúl országosan és térképesen is lehet keresni. A szolgáltatást fogyasztók és termelők egyaránt használhatják ,hogy megtalálják a hozzájuk legközelebb lévő piacokat illetve megismerjék az ott értékesítő termelőket és termékeiket.
Pokorny Lia szerint sokszor észre sem vesszük, hogy mennyi felesleges dolgot felhalmozunk és túlfogyasztunk, aminek a vége pazarlás és kárba veszett étel lesz, miközben többszázezer rászoruló nem tud mit enni.„Muszáj összefognunk és segítenünk, hiszen a mi felelősségünk, hogy jobb legyen ez a világ”- jegyzi meg a színésznő.
A piacot végigjárva nincs olyan termelő, aki ne örülne a konténernek. Vannak köztük olyanok is, akik maguk is rászorulók, de ennek ellenére próbálnak másokon is segíteni.
S hogy hogyan néz ki pontosan egy nap a Nagybani Piacon? Erről Valentinát kérdezzük:
„Három éjszaka pörgős, amikor nagy a forgalom. Ez nálunk általában a vasárnap, szerda és a csütörtök. A kedd, hétfő, és péntek este, csak pótlás. Mindig itt vagyok, 5-6 órakor kezdődik az árusítás, és egészen éjfélig tart" - magyarázza a soroksári asszony, aki hozzáteszi, a három nap nagyon fárasztó, mivel ilyenkor Budapestről és vidékről is sok vásárló jön, főleg éttermekből és a kisebb boltokból. A legtöbbször megrendelésre kérik tőlük az árut, ezért náluk nagyon ritka, hogy megmarad valami, de ha mégis így történik, akkor azt ők is a rászorulóknak adják.
...ezeket láttad már?
Ezeket olvastad már?
Veszélyben a hazai málnapiac - Ennyiért juthatsz hozzá a piros...
Egyre kevesebben foglalkoznak málnatermesztéssel Magyarországon, mert nem éri meg. A csökkenő megtermelt mennyiség az árakon is meglátszik.
NosaltyÖsszeszedtük: így tutira spórolhatsz a nyaralás előtt és alatt a...
Itt a dögmeleg, a szabadságok, pénzed meg alig van. Van pár alapvető ötletünk, hogy spórolj a kaján a nyaralás előtt illetve alatt.
Brecz Judit14 féle ropit teszteltünk - elég szigorú eredmény született
Sós pálcika, sós ropogós, ropi - mindegy, hogy hívjuk, kiirthatatlanul a gyerekkorunk része, és a legtöbben ma is szívesen rágjuk. Most pedig vakteszteltünk 14-et.
NosaltyEnnek a srácnak minden félresikerül evés közben - magadra ismersz...
Túl forró, kiesik belőle minden, leég, kifolyik, mellémegy - válogatás a tökéletesen félresikerült étkezésekből egy sármos mediterrán férfi szemszögéből.
Brecz Judit