Akár csak kiegyensúlyozottan szeretnénk táplálkozni, akár testsúlyunkat csökkenteni vagy növelni, mindenképpen érdemes tisztában lenni az alapanyagok jellemző energia- és tápanyag-tartalmával.
A hazai étrendekben fontos szerep jut a tejtermékeknek, -készítményeknek, gyakran fogyasztunk sajtokat, tejfölt, túrót, joghurtot, kefirt. Amellett, hogy ezek a termékek fontos kalciumforrások, jellemző tápanyagaik a teljes értékű fehérjék, a könnyen emészthető, ún. közepes szénláncú zsírsavak és a laktóz, mint szénhidrát. Az, hogy ezek közül a tápanyagok közül melyikből van több, jellemző az adott termékre, és meghatározza annak energia- azaz kalóriatartalmát.
Az alábbi videón tipikus, gyakran fogyasztott tejtermékek, -készítmények 100 kcal-nyi mennyiségét mutatjuk meg nektek:
Tejtermékek, tejkészítmények és jellemző tápanyagtartalmuk (/100 g)
- A tej energiatartalma elsősorban zsírtartalmának a függvénye, minél magasabb a zsírtartalom (3,6%, 2,8%) annál magasabb a kalóriatartalma is - persze 1 dl-re levetítve nincs olyan kardinális különbség, fehérje- (~3-4 g) és szénhidráttartalma (~ 5 g) a különböző termékeknek ugyanakkora.
- A tejhez hasonlóan a hazai konyhában népszerű tejfölnél is a zsírtartalom a meghatározó, itt azonban már nagyobb különbséggel számolhatunk a 25%, 20%, 12% zsírtartalmú termékek esetében, hiszen itt a két szélső érték között több, mint 100 kcal a különbség. Fehérje- és szénhidráttartalmuk azonos, ~3, ill 4 g.
- Nemrég jelent meg a hazai üzletek kínálatában a görög joghurt, ami a korábban ismert, hagyományos natúr joghurtnál magasabb zsírtartalmú, 8-10 g/100 g. Ettől a görög joghurt egy igazán krémes termék, kitűnően használható - akár a hagyományos magyaros ételekben is - a tejföl kiváltására.
- A natúr joghurt és a kefir kb. hasonló tápértékekkel rendelkeznek, 3,5 g zsír, 3 g fehérje, 5 g szénhidrát. Ha tehetjük a bolti ízesített gyümölcsjoghurtok közül válasszuk azokat, amelyek valódi gyümölcsöt tartalmaznak. A hozzáadott cukrot így sem fogjuk tudni kikerülni, ezért a legideálisabb megoldás, ha natúr joghurtból magunk készítjük el otthon gyümölcsös joghurtunkat - valódi gyümölccsel, kevés cukorral vagy mézzel, szükség esetén energiamentes édesítőszerrel.
- Személy szerint a tehéntúró az egyik kedvenc alapanyagom és szerintem méltatlanul hanyagoljuk az étrendünkből. Ha megkérdezem a pácienseimet, hogy szeretik-e a túrót, általában furcsán néznek rám (a legtöbbüknek a túrós tészta jut az eszükbe), és mondják, hogy igen, csak épp nem fogyasztják gyakran. Pedig a túró kevés joghurttal krémesre keverve, tetszés szerint fűszerezve tökéletes szendvicsbetét, tízóraira, uzsonnára is, akár édesen (gyümölccsel, mézzel, édesítővel) is elkészíthetjük, tehetjük turmixunkba és akár zabkásánkba is. Magas, teljes értékű fehérjetartalma (~15 g) nagy mértékben hozzájárulhat a megfelelő napi fehérjebevitelünkhöz. Ha testsúlyt szeretnénk csökkenteni, keressük a sovány túrótermékeket, ha viszont testsúlyt szeretnék egészségesen növelni, akkor választhatjuk a magasabb zsírtartalmú termékeket is.
- A sajtok legjellemzőbb tápanyagtartalma a zsírtartalom, és e tekintetben elég nagy a szórás közöttük (10-60%). Érdemes megnézni a termékcímkéket és szükség esetén az alacsonyabb zsírtartalmúakat választani. Előnyük, hogy nagyon változatossá tehetik az étrendünket, ha fogyni szeretnénk, akkor a zsírtartalom mellett a mennyiségre, az adagnagyságra érdemes odafigyelni.
- A tejtermékek, -készítmények körében gyakran találkozunk csökkentett zsírtartalmú változatokkal, pl. sajtoknál, joghurtnál, tejfölnél, túrónál (gyakran "light" felirattal jelölve). Ezeknek a termékeknek a testsúlycsökkentő étrendben lehet jelentőségük. Fogyasztásuk nem kötelező eleme az étrendnek, ellenben alacsonyabb zsírtartalmukból fakadó alacsonyabb kalóriatartalmuk miatt 1-1 étkezésnél adott esetben nagyobb mennyiséget fogyaszthatunk belőlük, ami fogyókúra esetén azért jól jöhet.
Ezek a videók is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
100 kalória kedvenceitekből - videónkban az igazság!
Egy kis mogyoró, pár szem gumicukor, az esti film mellé meg egy adag popcorn - ennyi nem számít. Sajnos nem így van, villámgyorsan lecsúszik pár száz kalória kedvenceinkből.
Bodon Judit dietetikusMegnéztük miben, mennyi cukor van - videón mutatjuk!
A mai étrendekre jellemző túlzott cukorfogyasztás fő oka az élelmiszerek "rejtett" cukortartalma. Utánajártunk, miben mennyi cukor van és videónkban meg is mutatjuk!
Bodon Judit dietetikus13 kaja, amit a dietetikus sosem enne meg. Videón mutatjuk!
Az egészséges, kiegyensúlyozott étrendbe sok minden belefér, de azért van pár élelmiszer, amiről a dietetikusok mindenkit lebeszélnének.
Bodon Judit dietetikus3 ötlet magas fehérjetartalmú uzsonnára - videó
Az uzsonnát kitalálni általában nagy kihívás, most ebben segítünk videónkkal!
Bodon Judit dietetikus