Akad egy-két olyan ételkészítési eljárás, amit érdemes a testsúlycsökkentés idején háttérbe szorítani, hiszen használatukkal feleslegesen növeljük ételeink energiatartalmát (pl. zsír, szénhidrát). Ne aggódjunk, ha odafigyelünk, ez nem fog az ízélmény rovására menni!
1. Bő zsírban sütés felejtős
Mindegy, hogy sertészsírban vagy kókuszzsírban sütjük a rántott szeletünket, az így is úgy is felvesz több-kevesebb zsiradékot. Ha ügyesek vagyunk, és sikerül eltalálnunk a sütőzsiradék megfelelő hőmérsékletét, akkor kevesebb plusz zsiradékkal is megússzuk, de ezt azért otthon nehéz ellenőrizni. Készítsük bundázott ételeinket inkább kevés zsiradékot használva sütőben, de így se fogyasszuk ezeket heti rendszerességgel, hiszen a zsiradék mellett a liszt+tojás+zsemlemorzsa bunda is megnöveli ételeink energiatartalmát.
2. És a bundázás is
Ld. előző bekezdés. A hagyományos rántott ételek bundázása, a párizsias bundázás, a sör- vagy bortésztában sütés mind-mind jelentősen megnövelik az ételek kalóriatartalmát. Ha karakteres ízekre vágyunk, inkább használjunk változatos fűszerezést, pácoljuk a húsokat, pirítsuk meg kicsit húsételeinket a serpenyőben vagy a sütőben, az így keletkező pörzsanyagok garantálják, hogy nem lesz unalmas az étrendünk.
3. A csőben sütés sem a fogyókúrázók barátja
Hagyományosan a csőben sütött ételek vajból, lisztből és tejből készített besamel mártással készülnek. Büszkék vagyunk magunkra, hiszen a rendkívül alacsony energiatartalmú brokkoliból készítettünk köretet ebédre, de ennek előnyeit kevéssé élvezhetjük, ha bőséges besamelmártással csőben sütve készítjük el. Inkább pároljuk, grillezzük, fűszeresen batyuban süssük zöldségeinket testsúlycsökkentésünk idején! Egyéb, besamel alapú mártásainkat is cseréljük le fűszeres, joghurtos-görög joghurtos mártásokra.
4. A saláta az szuper, de ne rontsuk el az öntettel!
A csőben sült ételekhez hasonlóan salátáink érdemeit is jelentősen csökkenthetjük, ha majonézes-tejfölös öntettel készítjük el őket vagy ha nem spórolunk az olívaolajjal. A majonézes salátákat inkább kerüljük ebben az időszakban, az öntetet készítsük inkább joghurtos alapon, ha az olaj+ecet kombináció illik a salátánkhoz, akkor max. egy evőkanálnyi olaj legyen az egy főre jutó mennyiség.
Olvasd el!
5. Sűrítés másként
Megspórolhatunk néhány kalóriát akkor is, ha főzelékeinket, (krém)leveseinket rántás, habarás helyett önmagukkal sűrítjük (ha kész az étel, 1-2 merőkanálnyi mennyiséget kiveszünk, összeturmixoljuk/-törjük és visszatesszük), tejföl és tejszín helyett görög- vagy natúr joghurttal krémesítjük.
6. A szalonnával tűzdelés, baconbe tekerés se legyen túl gyakori
Én is szeretem a szalonnával tűzdelt és a baconbe tekert ételeket, de bármilyen csodás ízt is varázsolnak ételeinknek, sajnos a zsírtartalmukról sem szabad elfelejtkezni. Tűzdeljük meg az egyben sütendő húsokat fokhagymával, friss fűszernövényekkel, vékony hasábokra vágott zöldségekkel, borítsuk borsos-paprikás-mustáros-bármilyen fűszeres fűszerkéreggel a maximális ízhatás eléréséhez.
7. Legyen kevesebb a cukor!
Az „örök titok" – használjunk kevesebb cukrot süteményeinkbe (barna- ill. nádcukorból is), vagy akár váltsuk ki a cukrot energiamenetes édesítőszerekkel, alacsonyabb energiatartalmú cukorpótlókkal. Saját tapasztalataim szerint még egyik süteményemnek sem ártott, ha 10-15 dkg cukor helyett 6-7 dkg-t használtam, mindig finom lett a végeredmény.
8. Csoki helyett kakaó!
Tömény csokoládés sütiborítás, csokicseppek helyett készítsük kakaóporral a süteményeinket. Hasonló intenzitású íz – jóval kevesebb kalória! Ezt a kompromisszumot még a hozzám hasonló csokiimádóknak is be kell vállalniuk.
Fogyókúrátok idején próbáljátok ki a fenti tippeket, így észrevétlenül is jobban be tudjátok tartani a napi energiabeviteli ajánlásokat!