Még van hátra néhány napunk a nyárból, és ha az előrejelzéseknek hinni lehet, szeptemberben is simán strandolhatsz, olyan meleg lesz. Ha kicsit megéget a nyár végi nap, próbáld ki ezeket a bőrgyógyászok által összeállított tippeket a leégett bőr kezelésére.
Az amerikai Bőrrák Alapítványöt lépésben magyarázza el, hogy mi a legjobb taktika arra az esetre, ha jobban megpirult a bőröd, mint amennyire szeretted volna.
1. Hűtsd le a tested!
Ha vízparton vagy, a leégés után hűtsd le a felforrósodott bőrödet a hűsítő vízben, de csak néhány percre, nehogy tovább égj - hiszen a vízfelület tükröző hatása miatt sokkal intenzívebben ér ilyen helyeken a napfény, mint egyébként. Ha nincs lehetőséged hűvös tengerbe vagy hideg folyóba mártózni, mert, tegyük fel, otthon a kertben sütkéreztél a napon, akkor irány a zuhany, ahol legalább langyos, de inkább hideg vizet engedj magadra. Utóbbi esetben vigyázz a szappanokkal és tusfürdőkkel, csak olyat használj, ami kíméli a bőrödet, különben még inkább irritált lesz.
2. Hidratálj!
A még nedves testedet kend be hidratálókrémmel, lehetőleg olyannal, amit előtte egy kicsit lehűtesz - ez nemcsak segít majd, de kifejezetten jó érzés is hideget kenni a felforrósodott bőrödre. Arra azért figyelj, hogy ne olajalapú testápolót válassz, mert ezmegtarthatja a hőt, a tested pedig még jobban felforrósodhat tőle, és még többet ronthatsz az amúgy sem rózsás helyzeten.
3. Segíts a gyulladáson!
Ha leégsz, a bőröd gyulladt állapotba kerül, amin akár gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel is segíthetsz. Arra azért figyelj, hogy ne nyakald őket ész nélkül, érdemes elmenned a háziorvosodhoz, hogy tanácsot kérj a pontos adagolásról. Nem érdemes ilyenkor túl tapadós ruhát sem viselned, mert ez még jobban irritálhatja a bőrt.
4. Hidratálj belülről is!
Ha leégsz, a testedben lévő folyadék a bőröd felszíne felé orientálódik, és így a szervezeted többi része dehidratálttá válhat, úgy, hogy észre sem veszed. Ha leégtél, tudatosan figyelj oda arra, hogy elég folyadékot igyál, mert ez abban is segít, hogy a tested magától gyorsabban gyógyítsa meg a leégett területeket.
5. Ne félj orvoshoz fordulni!
Lehet, hogy te csak egy sima leégésre gyanakodsz, de sokkal több van mögötte: ha úgy érzed, hogy szédülsz, nehezedre esik gondolkodni, és felszökik a lázad is, akkor komolyabb bajod lehet, mint egy egyszerű leégés. Ha ezeket a tüneteket észleled, vagy felhólyagosodik a bőröd, mindenképpen keresd fel a háziorvosodat!
Az Alapítvány ezen kívül azt is kihangsúlyozza, hogy minél többször égsz le, annál nagyobb lesz az esélyed a bőrrák kialakulására, úgyhogy ne csak a kellemetlen tünetek miatt próbáld meg a leégést elkerülni, hanem az egészséged érdekében is.
Via:Skin Cancer
Ezeket olvastad már?
Itt a nyári szünet vége - így készítsd fel a...
Elérkeztünk az idei nyári szünet utolsó hetéhez - hogyan töltsük el ezeket a napokat, hogy minél simább legyen gyermekünknek az átmenet?
Peer Krisztina pszichológus5 hasznos tanács a pszichológustól, hogy extra stressz nélkül induljon...
Hamarosan kezdődnek újra a rutinos hétköznapok - de mennyire érdemes ezen előre stresszelni? Olvasd el a szakember tanácsait!
Peer Krisztina pszichológusKis mennyiségben áldás, nagyban átok - ezt teszi a túl...
Lehet, hogy te is felültél a citromosvíz-vonatra, és lelkesen fogyasztod reggelente a csodanedűt, de jó, ha tudod, hogy a jóból is megárt a sok.
Stuth-Nagy Niki