Így készül a croissant

Léghuzattól védett helyen hagyjuk újra kelni a környezet hőmérsékletétől függően 15–45 percig. Ecsettel kenjünk mindegyikre tojássárgáját, és süssük 10 percig 220 °C-ra előmelegített sütőben.

A végleges formára alakított croissant-okat helyezzük sütőlemezre.

Sodorjuk fel a háromszögeket az alaptól a csúcs felé haladva.

Pihentessük a tésztát. Sodrófával nyújtsuk ki, és vágjuk fel háromszögekre.

Tegyük hűvös helyre, majd ugyanúgy dolgozunk tovább, mintha leveles tészta lenne; gyúrjunk bele 250 g puha vajat, de csak háromszor hajtogassuk.

Futtassunk meg 30 g sütőélesztőt negyed liter tejben. Szitáljunk egy keverőtálba 500 g lisztet. Keverjünk hozzá 60 g cukrot, 10 g sót, a közepébe nyomjunk egy mélyedést, és öntsük bele a tejet. Gyorsan keverjük össze az ujjunk hegyével. Amikor a tészta felszívta a folyadékot, takarjuk le tiszta ruhával, és hagyjuk szobahőmérsékleten állni 30–60 percig. Amikor megkelt, újra gyúrjuk át, hogy a benne keletkező, nagy gázbuborékok kipukkadjanak.

Párizsi croissant: elkészítés

A croissant eredetileg finomabb kenyértésztából, kalácstésztából készült. Újabban előfordul egyenes változatban is. Felszolgálható meleg előételként is sonkával, sajttal, gombával stb. töltve.Ugyancsak „croissant” a neve egy fenyőmaggal vagy mandulaszeletekkel díszített, marcipánból készült, félhold alakúra hajlított aprósüteménynek.

Franciaországban az Ausztriából érkező Marie-Antoinette honosította meg 1770-ben. Egy másik hagyomány szerint a croissant feltalálója bizonyos Kolschitsky, egy lengyel származású bécsi kávéház-tulajdonos. Az ostrom alatt tanúsított hősiességéért állítólag megkapta az ellenségtől zsákmányolt, kávéval teli zsákokat. Az az ötlete támadt, hogy ezt a kávét egy félhold formájú süteménnyel együtt kínálja.

Történet. A bécsi péksütemény eredete abba a korba nyúlik vissza, amikor a törökök Ausztria fővárosát ostromolták (1683). Egy éjszaka a pékek neszét vették, hogy az ellenség ostromárkot ás, felverték a várost, így sikerült visszaverni a támadást. Amikor az oszmán sereget legyőztek, III. Sobieski János azzal a kiváltsággal tüntette ki a pékeket, hogy alkossanak egy süteményt, ily módon állítva örök emléket az eseménynek. Így született meg a hornchen (németül „szarvacska”), amely a török lobogón díszlő félholdat idézi.

CROISSANT: Péksütemény kelt vagy leveles tésztából, amelyet háromszög alakúra nyújtanak, felsodornak, és patkó alakúra hajlítanak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Tradicionális gulyásleves

Az igazi Hungarikum, amire igazán büszkék lehetünk. Vendéglátós lévén tapasztaltam, hogy a külföldi turisták, amikor betérnek az étterembe, az volt az első kérdésük, hogy "Gulász " ...