Így készítsd fel a hűvösebb hónapokra a virágaidat

Egész nyáron szépen virágzott a kerted, és szeretnéd, ha ez jövőre is így lenne? Így készítsd fel a hűvösebb hónapokra a virágaidat!

A napok rövidülnek, a délutánok, főként az éjjelek pedig egyre hűvösebbek, és hamarosan a talaj is fagyos lesz. Ezeket a teendőket feltétlen végezd el még ősszel a virágoskertedben!

Őszi nagytakarítás

Nemcsak a lakásban, a kiskertben is érdemes elvégezni a takarítást: azokat a növényeket, amik betegek, vagy elszáradtak, gyökerestől húzd ki, az egészséges növények ágyását pedig tiszítsd meg. Horváth Ottó, kertész azt tanácsolja, hogy az egynyári virágokról se felejtkezz meg:

"Az estike, a rézvirág és a büdöske száraz magvait gyűjtsd össze, és papírba csomagolva, száraz helyen tárold, hogy tavasszal, fagyosszentek után elvethesd."

Ültetés

Ha szeretnél átültetni egy-két növényt, vagy újakat meghonosítani a kertedben, akkor még most tedd meg. Ilyenkor a nap még átmelegíti a földet, ami csapadéktól kellően nedves, és a virágaidnak is van idejük gyökeret ereszteni, megszokni az új helyüket. Ha egy-egy évelő növény elburjánzott, a tövénél válaszd szét, és még októberben ültesd szét.

A kertész szerint arózsa ültetéséhez az őszi idő a legideálisabb, de a nárcisz és a tulipán hagymáit is eldugványozhatod a földben. Elmondása alapján általánosságban igaz, hogy minden, aminek gumója, hagymája van, és fagytűrő most érdemes eldugványozni. Arra figyelj, hogy háromszor olyan mélyre ültesd a földben a virághagymát, mint amekkora az átmérője. A fagyra érzékeny virághagymákat, mint amilyen a dália és a kardvirág, pedig szedd ki a földből, és jól szellőző kosárba, ládába helyezve tedd a pincébe, kamrába.

Azon növények, virágok tövét, amik a szabadban telelnek át, takard be mulccsal, vagy avarral, a szárát pedig rőzsével, hogy óvd őket a fagytól. De a kertész óvatosságra int: a diólevelet semmiképp se használd, ugyanis mérgező! A cserepes növényeket vidd be a konyhába, a szobába, de ha nincs helyed, a leandert például a pincében is átteleltetheted, a muskátlikkal együtt.

A kertész tippje

Ha a leandert teljes sötétben telelteted át, a biológiai órája jóformán "kikapcsol" , de ne aggódj: tavasszal ugyanolyan dús és egészséges lesz, mint ahogy eltetted.

Bokrok, cserjék, sövények

Ősszel a sövényről, a bokrokról és a cserjékről se felejtkezz meg: a sárguló leveleket, száraz ágakat vágd le, hogy egészségesek maradhassanak a növények. Ne sajnáld, hiszen a méretüktől függően körülbelül a felére-negyedére is visszavághatod a bokrokat! Azért, hogy megelőzd a korhadást, a sövényedet is vágd vissza, de ügyelj arra, hogy nem kell annyira megnyírni, mint a cserjéket!

Rózsakocsonya

Citromból és cukorból annyit adunk hozzá, amennyi az ízlésünknek megfelel. Elsősorban  sütemények, krémek díszítésre használom.

Gyep, pázsit

Ha nyáron gondosan locsoltad, ápoltad, akkor még sokáig szép maradhat a gyep, azonban tény, a téli időjárás nem kedvez a fűnek. A leveleket folyamatosan kotord össze, hogy elegendő fényt kapjon, és ne mohásodjon. November első hetében nyírd le utoljára a füvet, valamint használj magas káliumtartalmú őszi gyeptrágyát, ugyanis így növelheted a fű ellenálló képességét. A kertész azt tanácsolja, hogy ha tartós őszi szárazság van, és nincs fagy, akkor a fagy beálltáig locsold rendszeresen a gyepet.

Egyéb teendők

Az első fagy előtt zárd el a kerti csapot -persze, előtte ereszd ki a vizet alaposan -, és ha van, az automata öntözőrendszerről, szivattyúkról se felejtkezz meg! A locsolófejeket, tömlőcsatlakozókat, valamint mindent, amit tudsz, vigyél be a garázsba, pincébe, hogy megóvd a fagytól.

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: iStock

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...