Így készül a házi kókusztej olcsón és egyszerűen...csak 2 hozzávalóból!

Egyre többen fogyasztanak tehéntej helyett különböző növényi alapú, tejhelyettesítő italokat, amiket legkönnyebb a boltban beszerezni, de pénztárcakímélőbb, ha mi magunk készítjük el. Mutatjuk, hogyan lehet otthon, házilag kókusztejed!

Kókusztej, zabtej, rizstej – csak néhány azon növényi tejhelyettesítő italok közül, amelyeket sokan fogyasztanak napi szinten, és nemcsak a kávéban váltják ki velük a tejet, hanem főzésnél is ezeket használják. Legyen a háttérben akár morális, akár egészségügyi döntés, a növényi italok ma már széles körben elérhető, könnyen beszerezhető termékek, akár bio változatban is. Sajnos az az összes ilyen termékről elmondható, hogy ára a tejnél jóval borsosabb – ha az egész család áttér, akkor ez heti szinten szép kiadást jelent. De miért ne készíthetnénk el őket otthon? Még csak drága növényi tejkészítő gépre sincs hozzá szükség, megoldható nélküle is.

A Kitchn cikke a kókusztej készítését mutatja be lépésről lépésre, de ugyanígy, kisebb változtatásokkal készíthetünk más gabonákból, magokból is italokat:

Máktej

Egyik jó ismerősömtől származik a recept. A mák az egyik olyan olajos magunk, amiben a legtöbb kalcium van.

Rizstej

Szerencsére nem vagyok laktózérzékeny, úgyhogy a rizs és egyéb gabonából készült tejekhez még soha nem kellett nyúlnom. Van viszont egy kedves ismerősöm, aki laktózérzékeny, és ...

Zabital (zabtej) készítése házilag

Régóta az életünk része a zab, nagyon szeretjük kásának, kekszbe és mostantól házi készítésű tejpótlóként is. Férjecske korábban sokat köhögött, ilyenkor mindennemű tejtermék ...

Két összetevő kell csak hozzá

A kókusztejhez nem meglepő módon nem kell más, mint kókusz – ezt kókuszreszelék formájában szerezzük be – és tiszta, forró, de nem forrásban lévő víz.

A mennyiség attól függ, hogy mennyi kókusztejre lesz szükségünk: egy liter vízhez kb. 220 gramm kókuszreszeléket adjunk.

Ne ess neki azonnal

Tegyük késes aprítóba vagy turmixgépbe a kókuszt, és öntsük fel a vízzel, majd álljunk meg. Ne kezdjünk bele azonnal a turmixolásba, hanem hagyjuk egy kicsit pihenni a keveréket, hogy a kókusz meg tudjon kicsit puhulni a víztől, magába szívjon belőle valamennyit, így sokkal alaposabban el tudjuk majd dolgozni.

A kókusztejet változatosan felhasználhatjuk:

Vegán bounty

Ha a csokoládé és a kókusz kombinációjáról beszélünk, rögtön a Bounty jut eszünkbe. Érdemes otthon kipróbálni, mert csak 5 hozzávalót igényel! Ráadásul sokkal finomabb, mint a ...

Most jöhet a turmixolás

Egy-két percig járassuk a mixert, amíg a keverékünk elkezd tejszerű állagot felvenni, de ne aggódjunk, lesznek benne jócskán még kókuszdarabkák.

Jöhet a csepegtetés

Ha van kifejezetten növényi tejkészítéshez való textilzsákunk, akkor tegyük abba, de semmi baj, ha nem rendelkezünk ilyennel. Tegyünk tiszta textilt egy szitába – fontos, hogy a textil, ami lehet egy textilpelenka vagy akár egy konyharuha is, csak egyszerű, semleges mosószerrel legyen kimosva, ne használjunk a mosásánál öblítőt, mert illata érződhet az italban. Állítsuk a szitát egy magasabb lábosba, majd öntsük bele a kókuszos keveréket. Először csak egy kanállal kavargassuk a masszát, majd mikor már a folyadék nagyja átfolyt az anyagon, fogjuk kézbe, és alaposan csavarjuk ki belőle az összes folyadékot, hogy csak a pépes kókusz maradjon vissza.

Mehet a hűtőbe

A kinyert folyadékot öntsük jól záródó üvegbe vagy kancsóba, és tegyük a hűtőbe. Rögtön fogyaszthatjuk is, két-három napig eláll a hűtőben. Fogyasztás előtt mindig rázzuk vagy keverjük fel!

A maradék masszából pedig rengetegféle ételt készíthetünk, ehhez itt adtunk sok ötletet. Süthetünk belőle sütit, csinálhatunk belőle bonbonokat, tehetjük távol-keleti ételekbe.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...