Így készíthetsz (szerintünk) tökéletes SZILVÁS GOMBÓCOT!

Az egyik legnagyobb gyerekkedvenc, friss szilvával és egy kevés fahéjjal pedig egyenesen mennyei ízélmény, és nem csak a kicsiknek. De hogyan csináljunk szilvás gombócot?

Tévedés, hogy csak Anyu vagy a Nagyi tud tökéletes szilvás gombócot készíteni, hiszen egy jó recepttel és némi odafigyeléssel egészen biztos, hogy a te első gombócaid is puhák, omlósak, ráadásul isteni finomak lesznek a friss szilvától és a gyönyörűen piruló zsemlemorzsától. Ha eddig féltél belevágni, most megmutatjuk, hogyan készítheted el te is könnyedén a legfinomabb szilvás ételt, mivel már érik a szilva!

Emlékeztek még az Indul a bakterház! gombócos jelenetére? Dobálózni csak kemény gombócokkal lehet, nekünk viszont nem kell félni attól, hogy beletörik a fogunk, ha pontosan kimérjük az arányokat, na és persze figyelünk a főzési időre.

A következőkre lesz szükségünk: 1,5 kilogramm sárga héjú krumpli, 75 dekagramm finomliszt, egy csipet só, 25 darab közepes méretű szilva, két evőkanál cukor, fahéj, 5 evőkanál sertészsír és 5 lereszelt/ledarált száraz zsömle.

A krumplit meghámozva és felkockázva puhára főzzük, majd leszűrés után összetörjük, és hagyjuk, hogy az egész adag kihűljön. Ezalatt felteszünk egy nagy fazék vizet főni, majd félbevágjuk és kimagozzuk a szilvákat, a sertészsírt pedig egy nagy serpenyőben megolvasztjuk, és beleszórjuk a morzsát, amit kis lángon folyamatosan keverve aranybarnára pirítunk.

A cukrot összekeverjük a fahéjjal (ízlés szerinti mennyiséget használva). Ha a krumpli már kihűlt annyira, hogy nem égeti a kezünket, ha hozzáérünk, vegyünk elő egy gyúródeszkát, és jöhet a neheze! Versenyzés az idővel!

A lisztet rászitáljuk a krumplira, hozzáadjuk a sót, és amennyire gyorsan csak lehet, összedolgozzuk az alapanyagokat. A tésztát vastagon lisztezett gyúródeszkára tesszük, és ujjnyi vastagságúra nyújtjuk. Ezután nagyjából 8x8 cm-es négyzeteket vágunk ki belőle. Kezünkbe veszünk egy tésztanégyzetet, közepére rakunk egy szilvát, vastagon megszórjuk fahéjas cukorral, ráhajtjuk a négy sarkát, és gombócot formázunk belőle. Gyorsnak kell lennünk, mert ha áll a tészta, rövid nagyon nyúlóssá válik, és amúgy sincs túllisztezve a tészta, hogy jó puhák legyenek a gombócok.

Annyit teszünk egyszerre a fővő vízbe, amennyi kényelmesen elfér, nem fognak sokat nőni már. Nagyjából két perc után egy kicsit megrázzuk a lábast, a krumplis tészta ugyanis képes leragadni a fazék aljára.

Mikor is van kész a gombóc?
Akkor, ha feljön a forró víz tetejére. Ilyenkor egy szűrőkanállal szedjük ki, és hempergessük meg a zsemlemorzsában.

címlap: Getty Images

Címlapról ajánljuk

További cikkek