Így készíthetsz csodálatos flódnit idén karácsonykor

Ha van sütemény, ami még egy süteménykészítésben jártas embert is próbára tud tenni, az nem más, mint a flódni. Elkészíteni természetesen ezt a finomságot sem lehetetlen, segítünk, ahogy tudunk!

Ha a diós bejglit szeretjük, a mákos bejgliért odavagyunk, és az almás pite is az egyik legnagyobb kedvencünk, akkor hogyan viszonyulunk a flódnihoz, ami a három süti kombinációja?

Katharosz szakácsunk hagyományőrző flódnijának receptjéért kattints a képre!

Igazi téli finomság, minden földi jóval megpakolva: egy emelet diós krém, egy emelet mákos krém, végül alma és még szilvalekvár is – ez a flódni, a tradicionális zsidó konyha egyik legédesebb fogása. Eredetéről nagyon keveset tudunk, több legenda is kering a születéséről. Az egyik legismertebb eredetmonda talán, hogy egy idős pesti zsidó asszonyság gondolt egyet, és összehozta egy süteménybe az összes kedvencét, így indítva hódító útjára a flódnit. Szép, és akár igaz is lehet, de valójában senki nem tudja, honnan ered. A tésztája, a tölteléke és az íze meglehetősen emlékeztet a bejglijére, amelynek az eredete szintén vitatott, de bizonyos szakácskönyvek szerint a neve a jiddis beygl szóból ered. Valószínűleg Pesten árulták először, de az első flódnival kapcsolatban csak annyi a bizonyos, hogy a kelet-európai zsidó konyha remeke.

A termékenység, gazdagság szimbóluma

A mák és a dió a termékenységet, gazdagságot szimbolizálja, a zsidó konyhában is ezért játszik fontos szerepet, különösen ünnepkor. Mivel a kelet-európai népi életben ugyanezeknek az élelmiszereknek tulajdonítottak termékenységvarázsló erőt, a flódni a magyar konyhában is kedvelt édesség lett, különösen karácsonykor. Ha eddig nem készítettük el, az idei december a legjobb alkalom rá. Karácsonyra, vagy csak úgy, a dió, a mák, az alma és a szilvalekvár tökéletes kombinációjának élvezetéért.

De mi is kell hozzá? Rengeteg sok dolog, haladjunk rétegenként!

Először jöjjön a tészta: 25 dkg finomliszt, 25 dkg rétesliszt, 25 dkg vaj, 10 dkg porcukor, 3 db tojássárgája, 1 dl fehérbor, 1 késhegynyi sütőpor, 1 csipet só

Az almás réteghez: 80 dkg alma (savanykás), 2 evőkanál méz, 1 citromból nyert citromlé, 1 késhegynyi fahéj (őrölt), 1 késhegynyi szegfűszeg (őrölt)

A mákos réteghez: 20 dkg darált mák, 10 dkg cukor, 5 dkg mazsola, 1.5 dl fehérbor

A diós réteghez: 20 dkg darált dió, 10 dkg cukor, 5 dkg mazsola, 1.5 dl fehérbor

Az összeállításhoz pedig 25 dkg sűrű szilvalekvár, 1 db tojás (a kenéshez)
4 evőkanál porcukor (a szóráshoz)

Először elkészítjük a tésztát:

A kétféle lisztet egy nagy tálba szitáljuk, hozzáadjuk a sót, a sütőport, a porcukrot. A hideg vajat rákockázzuk, a sárgákat melléütjük. Összemorzsoljuk, majd a hideg bort hozzáöntve szépen összedolgozzuk, és fóliába csomagolva hűtőbe tesszük pihenni.

Amíg pihen, elkészítjük a töltelékeket:

Meghámozzuk, majd lereszeljük az almát, kinyomkodjuk, hogy a fölösleges lé ne áztassa el a tésztát.

Ráfacsarjukk a citrom levét, hozzátesszük a mézet és a fűszereket, jól összedolgozzuk.
Ledaráljuk a diót.

1,5 dl fehérbort egy kis lábosba teszünk, hozzárakjuk a mazsolát és a cukrot, kicsit összeforraljuk (csak amíg a cukor megolvad). Leöntjük vele a diót, összekeverjük, és félrerakjuk.
Ugyanígy járunk el a mákkal is: darálás, szirup készítése, leöntés, keverés. Ezt is félretesszük.
Kivesszük a tésztát a hűtőből, téglalap alakúra csapkodjuk a munkafelületen, és négy egyenlő részre vágjuk.

Egy 25x35 cm-es tepsit kibélelünk sütőpapírral. Az egyik tésztát kinyújtjuk, belesimítjuk.
Megkenjük szilvalekvárral, majd rátesszük a kihűlt diós krémet.

Kinyújtjuk a második lapot, rátesszük.

Ezt is megkenjük szilvalekvárral, majd rásimítjuk a kihűlt mákot. Újabb tésztát nyújtunk, befedjük a mákos emeletet, és rásimítjuk az almát. Az utolsó kinyújtott tésztával befedjük.
Jól megszurkáljuk villával, majd megkenjük tojással.

Előmelegített sütőben 180 fokon kb. 45-60 percig sütjük (sütőfüggő, de akkor van kész, ha a teteje szép piros, és a tűpróbánál semmi nem ragad a tűre).
Kivesszük a sütőből, és megvárjuk, míg teljesen kihűl. Jó pár óra, de ha áll egy napot, attól csak jobb lesz neki - meg persze nekünk is. Tálaláskor kockázzuk, és a tetejét porcukorral megszórjuk.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...