Igazi ráérős receptet mutatunk most be, a palócleves ugyanis sok türelmet igényel (melyik húsos leves nem, ugye?), a végeredmény viszont annyira finom tud lenni, hogy könnyen lehet, a leves után a főételnek már nem marad hely a gyomorban.
De mi az a palócleves?
A palócleves története egyszerű, rövid, ám annál érdekesebb: a legenda szerint az első levest Gundel János, Gundel Károly édesapja készítette Mikszáth Kálmán, a nagy palóc tiszteletére. Az írónak annyira ízlett a leves, hogy rögtön két tányérral is kért belőle. Bár a történet már több mint száz éves, ennek az ízletes ételnek nem esett a népszerűsége még ennyi idő alatt sem.
A palóclevest az eredeti recept szerint juh- vagy bárányhúsból készítik. Bármelyikre is essen a választásunk, mi most mind a két variációra hoztunk egy-egy receptet.
Bárányból 4 főre
Egy igazán gazdag leveshez sok mindenre lesz szükségünk: 2 közepes darab sárgarépára, egy fehérrépára, 2 közepes vöröshagymára, 15 dkg burgonyára, három gerezd fokhagymára, egy csokor kaporra, egy közepes darab paradicsomra, egy közepes darab paprikára, 25 dkg zöldbabra, valamint fél kiló bárányhúsra, 1,7 liter vízre és 2 dl tejfölre.
A főzéshez készíts még elő 50 gramm zsírt (sertést ajánlunk, de kacsa vagy liba is jó lesz), fűszereknek pedig készítsünk elő sót, borsot, fűszerpaprikát, őrölt fűszerköményt és pár darab babérlevelet.
Feldaraboljuk a zöldségeket és a húst, egy nagy lábosban megolvasztjuk a zsírt, megpároljuk a hagymát, a paradicsomot és a paprikát. Hozzáadjuk a báránycombot, a fokhagymát, sóval, borssal, köménnyel fűszerezzük, és a húst fehéredésig pirítjuk. Lehúzzuk a lábost a tűzről, ízlés szerint megszórjuk fűszerpaprikával, elkeverjük, beleöntünk kb. 2 dl vizet, rádobjuk a babérlevelet, majd lefedjük és hagyjuk, hogy az ízek kicsit összeérjenek ( nagyjából 5-7 perc). Miután "összeállt" az alap, felöntjük kb. 1,5 liter vízzel, fedőt visszahelyezzük, és tovább főzzük.