Így kerülheted el a puffadást nyáron

A szezonális zöldségek, gyümölcsök fogyasztása az egészséges étrendünk fontos pillére. De sajnos van, akiknél ezek az élelmiszerek hasi tüneteket okozhatnak. (X)

Benne vagyunk a nyár közepében, végre tobzódhatunk a friss, szezonális zöldségekben, gyümölcsökben. Ilyenkor még talán azok is szívese(bbe)n fogyasztanak zöldségeket, akik egyébként nem fordítanak étrendjükben erre különösebb figyelmet.

Amellett persze, hogy a sok zöldség fogyasztása pozitív hatással van az egészségünkre, van, akinél a nagyobb mennyiség már panaszokat okozhat. A zöldségek magas élelmirost-tartalma segíti bélrendszerünk egészségét, de az emészthetetlen rostok puffadásos tüneteket, hasi panaszokat is okozhatnak egyeseknél.

Mitől puffadhatunk?

  • Brokkoli, karfiol - sokan érzékenyek a brokkolira, karfiolra, amelyekből ilyenkor készítünk zsenge leveseket, rakott ételeket, vagy akár főzelékeket, de sokan szeretik ezeket a zöldségeket rántva is.
  • Friss fejteni való bab - végre itt a kiváló alkalom, hogy ne szárazbabból készüljön a leves - kapható a zöldségeknél a friss, fejteni való bab. Egy tartalmas leves akár egytálételként is megállja a helyét - de ha érzékenyek vagyunk rá, tartsunk mértéket az ebédnél.
  • Új káposzta - édesebb, ropogósabb, mint a télen szedett változat, készítünk belőle főzeléket, levest és persze friss káposztasalátát.
  • Egyes gyümölcsök - a gyümölcsök fruktóz-, ill. szorbittartalma is okozhat puffadást az arra érzékenyeknél, különösen, ha nagy mennyiséget fogyasztunk belőlük. Amire pedig van esély, hiszen sokan örülnek annak, hogy végre sokféle gyümölcsből válogathatunk. Az is előfordulhat, hogy a nyári melegben nem szeretnénk nehéz ételt enni, nincs igazán étvágyunk, és szívesen indítjuk a napot egy gyümölcsös smoothie-val, vagy akár tartunk egy-egy gyümölcsnapot is a héten.
  • Ha diétázol, és ún. cukoralkoholokat használsz a cukor kiváltására (pl. xilit, mannitol, szorbitol), akkor érdemes tudni, hogy ezek is hasi panaszokat, puffadást, hasmenést okozhatnak.

Mit tehetünk?

  1. Ha gyakran puffadunk, érdemes naplót vezetnünk az étrendünkről és a tünetekről, hogy könnyebb legyen beazonosítani a "tettest". Ha megvan a puffadás okozója, akkor érdemes kerülni az adott alapanyagot, vagy legalábbis a mennyiségét csökkenteni.
  2. Figyeljünk oda, hogy rendszeresen étkezzünk, a napi egy-kétszeri, nagy mennyiségű étkezés is okozhat panaszokat.
  3. Mozogjunk rendszeresen - a megfelelő keringés a bélrendszerünk egészségnek megőrzésében is fontos szerepet játszik.
  4. Kerüljük a zsíros ételeket - ezek is megterhelik emésztőrendszerünket.
  5. Ha tartósan fennállnak a panaszaink, akkor érdemes felkeresnünk egy szakorvost (gasztroenterológust, allergológust), aki segít kideríteni, hogy nem áll-e a tüneteink mögött krónikus betegség (pl. laktózintolerancia, táplálékallergia).

A cikket az Espumisan Easy forgalmazója, a Berlin-Chemie/A.Menarini Kft. támogatta

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...