Nem egyszerű a helyzet, ha mostanában bevásárolni indulunk - sok polc kong az ürességtől, nagy a tömeg, nem tudjuk, milyen alapanyagok megvásárlása, és milyen mennyiségben az optimális - a kisördög pedig állandóan ott motoszkál a fejünkben, hogy:
vajon az összetapogatott termékek mennyire terjeszthetik a vírust?
Ebben a helyzetben tettük fel kérdéseinket a NÉBIH-nek (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hatóság, akik ismét részletesen válaszoltak a koronavírus idején jelentkező vásárlási aggályainkra.
Hogyan vásároljunk karantén idején, mi a "bolti etikett" a vásárló részéről?
A legfontosabb, hogy akinél felmerül a fertőzöttség gyanúja, vagy bármely más fertőző betegség áll fenn, ne menjen közösségbe, így élelmiszerüzletbe sem. Köhögés, tüsszentés esetén el kell kerülni, hogy nyálcseppek jussanak a környezetünkbe, tehát zsebkendővel, karunkkal takarjuk el az arcunkat.Vásárláskor csak azokat a termékeket érintsük meg, amit kiválasztottunk, és a kosárba teszünk. A csomagolatlan élelmiszereket óvjuk minden szennyeződéstől, megvásárlásuk esetén használjuk a kihelyezett csomagolóanyagokat. Kerüljük a tömeget, ahol elkerülhetetlen a sorban állás, megfelelő távolságot hagyjunk az esetleges cseppfertőzés elkerülése érdekében.
További tanácsokra vágysz?
A Nébih és az NKK oldalain találsz!
Viseljünk kesztyűt, maszkot a boltban?
Az NNK tájékoztatása szerint a maszk viselése azoknak javasolt, akik betegek, hogy védjék egészséges társaikat a cseppfertőződéstől. Mindenki számára fontos a rendszeres, megfelelő kézmosás, a személyes higiénia fokozott betartása. Ezekről és a hasonló tudnivalókról a fenti tájékoztató oldalakon olvashatsz bővebben.
Lédig zöldséget és gyümölcsöt vásárolhatunk? Vagy maradjunk az előre csomagolt termékeknél?
A vírus kifejezetten élelmiszeren való terjedése nem bizonyított, az előírások fokozott betartása azonban az élelmiszer-forgalmazók és a vásárlók oldaláról is fontos. Felhasználás vagy fogyasztás előtt a zöldségeket, gyümölcsöket (mint máskor is) javasolt folyó vízzel alaposan lemosni, esetleg többször is. Amelyeknél lehetséges, leghatékonyabb a hámozás, a saláták és káposzták esetében pedig javasolt a külső leveleket eltávolítani.
Mi a helyzet a bevásárlókocsikkal, kosarakkal? Mekkora eséllyel kapunk el róluk valamit, érdemes-e fertőtleníteni őket, mielőtt használatba vesszük?
Járványmentes időszakban a bevásárlókocsik és kosarak tisztítása, indokolt esetben fertőtlenítése az adott egységre meghatározott takarítási utasítás szerint történik. A fertőtlenítés természetesen most előtérbe kerül, és akár napi több alkalommal is indokolt lehet a forgalom függvényében. A fertőtlenítést a vírusokra is hatékony szerrel, a használati utasításában leírtak szerint kell végezni.
A biztonságot csak tovább növeli, ha a vásárló maga is alkalmaz megfelelő hatású fertőtlenítő szereket. Emellett arra is érdemes figyelni, hogy a gyermeket ne ültessék, állítsák a kocsi rakodóterébe.
Az élelmiszerek lehetnek-e koronavírussal szennyezettek, és mint ilyenek, potenciális hordozók?
Az eddig rendelkezésre álló információk alapján – ahogyan ez a Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján közzétett tájékoztatóban olvasható – az élelmiszerek csomagolásán a koronavírus nagyon rövid ideig képes életben maradni, ezáltal fertőzni.Nem csomagolt élelmiszerek felületén (zöldségek, gyümölcsök) a koronavírus túlélési esélye, a csomagolt élelmiszerhez hasonlóan nagyon alacsony.
Van olyan élelmiszer, ami járvány esetén kevésbé ajánlott?
„Kevésbé ajánlott” élelmiszert nem tudunk kiemelni. Tartsuk be az olyan alapvető élelmiszer-biztonsági szabályokat, mint például a szennyeződéstől való védelem és a megfelelő hőkezelés (forralás, alapos sütés).
Ezeket olvastad már?
Meddig fogyasztható valójában a tej? Te jól tárolod? Most kiderül!
Könnyen megromlik, és sokszor elfeledkezünk róla, hogy felbontva áll a hűtőben a tejesdoboz: megmutatjuk, hogyan tárold helyesen, hogy ne savanyodjon meg a tejed.
Országh Kitti7 tipp, hogy több zöldséget fogyassz, és az immunrendszeredet is...
Itt az idő minél több zöldséget beiktatni az étrendedbe, ha eddig nem tetted. Hogy ez magadtól nem megy? Nyugi, leírjuk, hogyan csináld!
Országh KittiMeg kell mosni a tojást felhasználás előtt? A NÉBIH válaszol!
Lerántjuk a leplet a nagy kérdésről: meg kell mosni a tojást, mielőtt megfőzzük-megsütjük?
Országh KittiVeszélyes a nátrium-glutamát, a tartósítószerek vagy nitrites pácsó? A Nébih...
Itt volt az ideje kinyomozni, hogy a nátrium-glutamát és a tartósítószerek tényleg annyira rossz hatással vannak-e az emberek szervezetére - olvass tovább a fejleményekért!
Országh Kitti