Ha sütöttél már valaha csirkecombot olajban, valószínűleg veled is előfordult legalább egyszer, hogy a comb kicsit véres volt vagy maradt, illetve piros lé szivárgott ki belőle sütés közben. Azért, hogy ez ne forduljon elő, szerencsére könnyű megoldásunk van.
Mi sül ki belőle?
A hús vörös színéért többek között a mioglobin nevű, a gerincesek izomszövetében megtalálható oxigénkötő fehérje felel. A mioglobin mennyisége például egy csirke esetében sok mindentől függhet, kortól, fajtától, nemtől, étrendtől vagy mozgástól egyaránt, az idősebb állatokban több található ebből a típusú fehérjéből.
Amikor egy húsüzemben csirkét dolgoznak fel, az állatokból lecsapolják a vér nagy részét, az izomszövetekben pedig csak egy nagyon kevés vér marad, ám a hús sütése közben ez a kis vér lehet az, ami kioldódik, ezzel nyomot hagyva a kész ételen.
Mi a megoldás?
A Livestrong.com életmód magazin szerint az egyik megoldás erre a problémára az, ha sütés előtt sós vízbe áztatod a húst. Ez a módszer nem csak arra jó, hogy a húsból távozzék a maradék vér, de arra is, hogy az étel a sütés folyamán még ízletesebb, puhább és szaftosabb legyen.
Az amerikai magazin szerint a húst jóval hamarabb kell előkészíteni, mint hogy megsütnénk: 1 liter vízbe keverjünk három evőkanálnyi sót, és egy üvegtálba vagy fémtálba öntve a vizet fektessük le a csirkét. A léhez ízlés szerint adhatunk fűszereket, cukrot vagy akár mézet is, ha ízesebbé szeretnénk tenni a húst, a lényeg, hogy az előkészített ételt lefedve tegyük vissza a hűtőbe, és két napig hagyjuk állni, ez alatt az idő alatt fog kioldódni belőle minden olyan anyag, ami nem kell a sütéshez.
Sütésnél is figyeljünk!
Ha biztosra akarunk menni, akkor nemcsak az előkészítésnél figyelünk majd oda, de a sütésnél is. Rántott csirkecomb esetében a panírozást követően a combokat úgy rakjuk a közepes lángon hevített serpenyőbe, hogy a csontosabb oldala legyen felül, a húsosabb pedig alul. A sütés közben ugyan előfordulhat, hogy egy kis vér vagy véres lé kijön a húsból, fordításnál azonban ezeknek a maradékoknak le kell jönniük. Fontos, hogy a vastagabb húst közepes (inkább alacsonyabb, mint magasabb) lángon, pár percig lefedve süssük, így tud majd jól átpuhulni a vastagabb comb.
Tegyünk próbát, jól átsült-e a hús. Vegyük ki a serpenyőből, majd a vastagabb résznél a csont felé haladva szúrjunk be egy villát. Ha a combból rózsaszínes lé folyik ki, a csont mentén valószínűleg még nem sült át rendesen a hús, ilyenkor érdemes visszatennünk még pár percre a serpenyőbe.
Ez is érdekelhet:
Ezeket olvastad már?
6 trükk + 2 recept, és tuti, hogy nem szárad...
Ha neked is sikerül mindig kiszárítani a csirkemellet, hiába igyekszel, hogy szaftos maradjon, mutatunk pár tippet és 2 tuti receptet!
Brecz JuditEzeket a húsokat edd, ha fogyni szeretnél, és unod a...
Van élet a csirkemellen túl akkor is, ha fogyni szeretnél. Fogadd meg a dietetikus tanácsait, ha nem szeretnéd elunni a diétádat.
Bodon Judit dietetikusÍgy tépd ki egy mozdulattal a csirkehús fehér ínját 10...
Ha csirkemellből készítesz valamilyen finomságot, bizonyára te is sűrűn találkozol a húsban lévő vastag, fehér ínnal, amit elég nehézkes szépen eltávolítani.
Masszi- Rigó Csilla7-féle rántott hús a nagyvilágból - szerinted hol készítik a...
Szinte minden országnak a világon megvan a maga rántott húsa. A tökéletes fogás hol csirkéből, hol borjúból készül. Szerintetek melyik a legfinomabb?
Fenes Gábriel