Így illesztheted be a salátákat a 160 g szénhidrátos IR-diétába!

A saláták kiemelt szerepet játszanak a 160 g szénhidráttartalmú IR-diétában. Lássuk, hogyan illeszthetőek be az étrendbe!

Szentesi Éva, a WMN szerzője 90 napos életmódváltó programjának feléhez ér lassan, eheti írását itt olvashatjátok.

160 g szénhidrátos étrendjéhez kapcsolódva a héten arról írunk, hogy a saláták miként illeszthetőek be ebbe a meghatározott szénhidráttartalmú étrendbe.

A salátákat tápérték szempontjából két fő csoportba oszthatjuk:

  1. nem teljes értékű saláták - amikor a saláta "csak" zöldségekből áll
  2. teljes értékű saláták - amikor a saláta tartalmaz teljes értékű fehérjét, pl. sajtot, tojást, halat, húst

Zelleres-almás-diós-fetás saláta

Egy barátnőm kínált meg először ezzel a salátával, azóta is az egyik legnagyobb kedvencem. Az alma édessége tökéletesen harmonizál a zeller karakteres ízével, a feta sósságával (a ...

Csirkesaláta üvegben

Munkanapokon nem mindig könnyű megoldani az egészséges ebédet, persze lehet rendelni is, de az előbb-utóbb unalmas, az elmúlt évek során számomra egyértelműen bizonyítást nyert, hogy a ...

1. Nem teljes értékű saláták

Attól, hogy nem teljes értékűek, még persze csodálatos ételek azok a saláták, amelyeket friss, nyers zöldségekből állítunk össze. Hozzájárulnak a napi élelmirost-, vitamin-, ásványianyag-bevitelünkhöz, alacsony kalória- és szénhidráttartalmúak (ez persze nagyban függ az öntettől), színesítik a menünket, nagy változatosságot biztosítanak, és nem utolsó sorban viszonylag nagy mennyiségben fogyaszthatóak kockázat nélkül.

  • Összeállíthatjuk őket változatos salátafélékből (fejes-, jég-, rukkola, madársaláta, sómai- stb.), paradicsomból, paprikából, retekből, uborkából, zellerszárból - ezek szénhidráttartalmával jellemzően számolni sem kell.
  • Természetesen adhatunk salátáinkhoz magasabb szénhidráttartalmú alapanyagokat is, pl. csemegekukoricát, sárgarépát, céklát, sütőtököt (akár nyersen is!), vagy gyümölcsöket (pl. almát, körtét),de akkor ezek szénhidráttartalmával számoljunk.
  • Ha diós,mandulás, kesudiós stb. salátát készítünk, akkor ezek szénhidráttartalmával is számoljunk.
  • Öntetként adagonként 1 ek.olívaolajjal (tökmag-, lenmag- stb.) készítsük salátáinkat, cukrot lehetőleg ne használjunk, ha mézzel készítjük, akkor annak szénhidráttartalmáról se felejtkezzünk meg. A majonézes verziókat magas kalóriatartalmuk miatt, ha lehet, kerüljük, ha joghurtos, kefires öntetet készítünk, azok szénhidráttartalma is számít.
  • A fűszerezéssel legyünk bátrak, csodás, karakteres ételeket készíthetünk a friss kerti fűszernövények vagy a szárított, őrölt fűszerek használatával.

Ezeket a salátákat önálló ételként az IR étrendben ne fogyasszuk, mivel az adott étkezésre meghatározott szénhidráttartalom nem azt jelenti, hogy annyi szénhidrátot fogyaszthatunk maximum az adott étkezésre, hanem azt is, hogy azt a mennyiséget el is "kell" fogyasztanunk. Az pedig nyilvánvaló, hogy ezekből az alacsony (egyébként nem is beszámítandó) szénhidráttartalommal rendelkező zöldségekből nagyon nagy mennyiséget kellene elfogyasztanunk, hogy meglegyen az ebédre megadott 50 g vagy a vacsorára meghatározott 40 g-nyi szénhidrát. Ezért ezeket a salátákat fogyaszthatjuk kiegészítő köretként hús-, hal-ételeink mellé ebédre vagy vacsorára, ahol a "fő" köret lehet pl. bulgur, kuszkusz, barna rizs, teljes kiőrlésű tészta, de akár teljes kiőrlésű kenyér, kifli is (ez utóbbiak pl. reggelire, vacsorára).

Ha hüvelyesekből, pl. lencséből, vörös lencséből, babból készítünk salátát, akkor azok már szénhidráttartalom szempontjából önálló köretként is megállják a helyüket, szintúgy a rizs-, kuszkusz-, bulgur-, quinoa-, kölesalapú saláták is.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek!:

Ezeket olvastad már?

2. Teljes értékű saláták

Teljes értékűeknek tekinthetjük azokat a salátákat, amelyek tartalmaznak megfelelő mennyiségben állati eredetű (teljes értékű) fehérjét, pl. sülthúscsíkokat (csirke-, sertés-, pulyka-, marhahúsból), sajtot (pl. mozzarella, feta), tojást (jellemzően keménytojást), halat (pl. sült lazacot, konzerv tonhalat, füstölt lazacot, makrélát stb.).

A salátaalapot itt is összeállíthatjuk tetszés szerint a fenti beszámítási és öntetkészítési szabályok alapján, majd adjunk hozzájuk 10-15 dkg mennyiségben húst, halat, sovány sajtokat, 1-2 főtt tojást. Szintén a fentiek szerint szükséges a megfelelő szénhidráttartalom "beállítása" is, magasabb, összetett szénhidráttartalmú alapanyagokkal.

Szentesi Éva életmódváltásához kapcsolódó korábbi cikkeinket is olvasd el:

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...