Így illatoztunk 40 éve: Bolgár rózsaolaj, Krasznaja Moszkva, Pitralon és Derby

Ha egyszer megszagoltad a szocialista illatszergyártás nagy klasszikusait, jó eséllyel egész életedben emlékezni fogsz a legendás illatokra.

Életünk történéseit, fontos és emlékezetes pillanatait nemcsak képek, hanem illatok formájában is őrizzük. Ha megérzünk egy számunkra kedves kölnit, vagy parfümöt, az illatok felidézik még a rég elfeledett emlékeket is.

Bolgár rózsaolaj

A Kádár-korszakban a legnépszerűbb nyaralóhely a Balaton parton kívül a bolgár tengerpart volt. Aki nem csak a magyar tengerben akart megmártózni, elutazhatott Bulgáriába, ahová az NDK-s autógyártás büszkeségeivel, Trabanttal és Wartburggal vándoroltak ki az egzotikumra vágyó magyarok. Természetesen az itthon maradtaknak ajándékot is illett hozni, és a legnépszerűbb vásárfia a bolgárok nemzeti büszkesége, a bolgár rózsaolaj volt. Így történt, hogy díszes kis fatartókban hoztunk magunkkal néhány csepp Bulgáriát, ami a '70-es években a legtöbb vitrinben ott díszelgett, és maradt is hosszú évtizedekig. A rózsaolaj annyira tartós volt, hogy aki az évek során nem vált meg az üres kis fiolától, az illatát még ma is érezheti.

Pitralon, a legenda

Aki a rendszerváltás előtt született, szinte biztos, hogy emlékszik a Pitralon mindent átható szagára. Nagyapáink, apáink és a fiatalság is ugyanazt az arcszeszt használta: a közértek, a lovi, a gyárak, de még a rockkoncertek is Pitralontól illatoztak. A drezdai arcszeszt az 1900-as évek elején alkotta meg Karl August Lingner, aki kámfort is álmodott a kozmetikumba. A Pitralon eredetileg olyan arctisztítószer volt, amit nőknek és férfiaknak is ajánlottak, de idővel és némi módosítással a ’70-es évek egyik legnépszerűbb férfi kozmetikumává vált. Az irgalmatlanul erős arcszeszt itthon, Csehszlovákiában és a németeknél is imádták, amit egy városi legenda szerint vízzel hígítva, alkoholos italként is fogyasztottak a katonaságnál.

„A ruhám bőr és nem ballon, az arcszeszem is csak Pitralon, de jegyezd meg jól, míg a föld kerek, mindig lesznek rockerek!”

A Pitralon még ma is kapható Szerbiában, Svájban, Németországban és itthon is:

Krasznaja Moszkva, az oroszok feledhetetlenül karakteres illata

Ami a férfiaknak a Pitralon, az a nőknek a Krasznaja Moszkva. A szovjet parfümgyártás ikonjából elég volt néhány csepp, és bódultan szédelgett mindenki, aki a közelben volt. A parfümöt nem egy orosz, hanem egy francia illatszerésznek, Henry Brocarnak köszönhetjük, aki az 1800-as évek alkotta meg az illatot. Alkotását a múzsájának, II. András feleségének ajánlotta, és eredetileg a Cárnő csokra fantázianevet viselte. A Krasznaja Moszkvához itthon is hozzájuthattunk, de az a hír járta, hogy hozzánk már csak a hígított változat ért el, aminek még így is pusztító ereje volt.

Derby, az ellenállhatatlan

Az erős és kíméletlen illatok gyártásába a magyar kozmetikai ipar is beszállt, igen szép eredménnyel. Természetesen a Pitralont semmi sem szárnyalhatta túl, de a Derby méltó riválisnak bizonyult. Gyakran landolt Derby dezodor és borotvahab a csábítani vágyó férfivásárlók kosarában, vagy a fiú unokáknak karácsonyi ajándékot kereső nagymamák cekkerében. A korabeli Derby reklámok szerint az a férfi, aki Derby dezodort használt, olyan vonzerőre tesz szert, hogy egyetlen kartársnő sem tudott neki ellenállni: az irodában, a metrón, de még a taxiban sem tudtak magukon uralkodni a nők.

’Végre egyszer a férfiak vezethetik a nőket az orruknál fogva!”

Alba Regia kölnivíz

Az Alba Regia az idősebb korosztály kedvelt kölnivize volt: az illat mindent és mindenkit elnyomott. 60 évvel ezelőtt Alba Regiát használt sok nyugdíjas, ami a Krasznaja Moszkvánál olcsóbb volt ugyan, de az illata nem volt sokkal szolidabb. Mint oly sok minden mást, a kölnit is a Caola gyártotta, és a korra jellemzően ezt az illatot sem a könnyed és üde jelzőkkel tudnánk leírni. Remek locsoló kölni válhatott belőle, ami után minimum kétszer kellett hajat mosni, hogy eltüntessük az illatot.

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...