A növényi alapú étrend elsősorban azért kapott nagy figyelmet az elmúlt hónapokban, mert a klímaváltozás aktuális kérdései ráirányították a fókuszt. Pedig ez az étrend nem újkeletű, etikai, kulturális, vallási, és nem utolsó sorban egészségügyi okokból mindig is napirenden volt. Arról mostanában sokat olvashatunk, hogy a húsfogyasztás csökkentése milyen pozitív hatással lehet bolygónk fenntarthatóságára, arról azonban kevesebbet, hogy milyen pozitív hatása van az egészségünkre a növényi alapú étrendnek.
1. Értékes tápanyagokban gazdag
A zöldségek, gyümölcsök, hüvelyesek, gabonafélék, növényi zsiradékok értékes tápanyagokban rendkívül gazdagok. A zöldségek és a gyümölcsök vitaminokban, ásványi anyagokban, élelmi rostokban, antioxidánsokban bővelkednek, ha nem szerepelnek megfelelő mennyiségben az étrendünkben, akkor hiánybetegségek alakulhatnak ki. A növényi olajak, diófélék, olajos magvak az egészségünkre pozitív hatással bíró telítetlen zsírsavakat tartalmaznak. A megfelelő vitamin-, ásványianyag- és antioxidánsbevitel hozzájárul bőrünk, hajunk egészségéhez is.
2. Hozzájárul az optimális testtömeg eléréséhez, fenntartásához
A zöldségek nagy része alacsony kalóriatartalmú, ezért a belőlük készült ételek fontos pillérei a fogyókúrás étrendnek. A diófélék pedig, bár nem energiatartalmuk magas, kedvező telítőértéküknek köszönhetően egy maréknyi mennyiségben kitűnő tízórai- és uzsonnaopciók.
3. Segíti emésztőrendszerünk egyensúlyát
A zöldségekben, gyümölcsökben, hüvelyesekben található, ún. vízben nem oldódó élelmi rostok bélrendszerünk baktériumflórájának táplálékai. Ha nem fogyasztunk ezekből eleget, akkor felborulhat a bélflóránk egyensúlya, ez pedig kellemetlen emésztőrendszeri tünetekhez vezethet, rendszeres fogyasztásukkal megelőzhető a székrekedés.
4. Csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát
Vitamin-, ásványianyag- és antioxidánstartalmának köszönhetően a zöldség- és gyümölcsfogyasztás közvetlenül is hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez. Ugyanakkor közvetve, az optimális testsúly és a normális vérnyomásértékek megtartásának támogatásával is szerepet játszik egészségünk megőrzésében. Emellett rosttartalmuk lassítja a táplálkozáson keresztül bevitt koleszterin felszívódását is.
A Nosalty Növényi Hétfővel kapcsolatos tartalmait itt éritek el!
TIPP:
A Flora margarin tejmentes, így tökéletesen beilleszthető a növényi alapú illetve a tejfehérje-allergia és a laktóz-intolerancia étrendjeibe is. Zsírtartalmának 71%-a értékes egyszeresen és többszörösen telítetlen (omega-3, omega-6) zsírsavakból áll, amelyek hozzájárulnak szív- és érrendszerünk egészségéhez.
5. Csökkenti egyes daganatos betegségek kockázatát
Ahogy fentebb említettük, a megfelelő mennyiségű élelmirost-fogyasztás hozzájárul bélflóránk egyensúlyához. De emellett fontos tényező egyes, különösen az emésztőrendszert érintő daganatos betegségek megelőzésében.
6. Hozzájárul a vércukorszint normalizálásához
Amellett, hogy a zöldségek nagy része alacsony szénhidráttartalmú, ennek a szénhidrátnak egy része olyan élelmi rost, ami fel sem szívódik. Másik része pedig a rosttartalomnak köszönhetően lassan szívódik fel, és így lassan emeli a vércukorszintet. Ráadásul emellett, ha a zöldségételeket együtt fogyasztjuk gyorsan felszívódó szénhidrátokkal, akkor azok felszívódásának sebességére is lassító hatással van.
7. Javítja a közérzetet, a koncentrációt
A növényi étrend vitamin-, ásványianyag- és antioxidáns-tartalma jó hatással van közértzetünkre is, segíti a koncentrációt.A Nosalty Növényi Hétfővel kapcsolatos tartalmait itt éritek el!