Így hat az egészségedre a növényi étrend - 7 érv, hogy sok zöldséget és gyümölcsöt egyél

A növényi étrendnek számos pozitív hatása van az egészségünkre, lássuk, miért érdemes napi szinten fogyasztani belőlük! (x)

A növényi alapú étrend elsősorban azért kapott nagy figyelmet az elmúlt hónapokban, mert a klímaváltozás aktuális kérdései ráirányították a fókuszt. Pedig ez az étrend nem újkeletű, etikai, kulturális, vallási, és nem utolsó sorban egészségügyi okokból mindig is napirenden volt. Arról mostanában sokat olvashatunk, hogy a húsfogyasztás csökkentése milyen pozitív hatással lehet bolygónk fenntarthatóságára, arról azonban kevesebbet, hogy milyen pozitív hatása van az egészségünkre a növényi alapú étrendnek.

1. Értékes tápanyagokban gazdag

A zöldségek, gyümölcsök, hüvelyesek, gabonafélék, növényi zsiradékok értékes tápanyagokban rendkívül gazdagok. A zöldségek és a gyümölcsök vitaminokban, ásványi anyagokban, élelmi rostokban, antioxidánsokban bővelkednek, ha nem szerepelnek megfelelő mennyiségben az étrendünkben, akkor hiánybetegségek alakulhatnak ki. A növényi olajak, diófélék, olajos magvak az egészségünkre pozitív hatással bíró telítetlen zsírsavakat tartalmaznak. A megfelelő vitamin-, ásványianyag- és antioxidánsbevitel hozzájárul bőrünk, hajunk egészségéhez is.

2. Hozzájárul az optimális testtömeg eléréséhez, fenntartásához

A zöldségek nagy része alacsony kalóriatartalmú, ezért a belőlük készült ételek fontos pillérei a fogyókúrás étrendnek. A diófélék pedig, bár nem energiatartalmuk magas, kedvező telítőértéküknek köszönhetően egy maréknyi mennyiségben kitűnő tízórai- és uzsonnaopciók.

3. Segíti emésztőrendszerünk egyensúlyát

A zöldségekben, gyümölcsökben, hüvelyesekben található, ún. vízben nem oldódó élelmi rostok bélrendszerünk baktériumflórájának táplálékai. Ha nem fogyasztunk ezekből eleget, akkor felborulhat a bélflóránk egyensúlya, ez pedig kellemetlen emésztőrendszeri tünetekhez vezethet, rendszeres fogyasztásukkal megelőzhető a székrekedés.

4. Csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát

Vitamin-, ásványianyag- és antioxidánstartalmának köszönhetően a zöldség- és gyümölcsfogyasztás közvetlenül is hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez. Ugyanakkor közvetve, az optimális testsúly és a normális vérnyomásértékek megtartásának támogatásával is szerepet játszik egészségünk megőrzésében. Emellett rosttartalmuk lassítja a táplálkozáson keresztül bevitt koleszterin felszívódását is.

A Nosalty Növényi Hétfővel kapcsolatos tartalmait itt éritek el!

TIPP:

A Flora margarin tejmentes, így tökéletesen beilleszthető a növényi alapú illetve a tejfehérje-allergia és a laktóz-intolerancia étrendjeibe is. Zsírtartalmának 71%-a értékes egyszeresen és többszörösen telítetlen (omega-3, omega-6) zsírsavakból áll, amelyek hozzájárulnak szív- és érrendszerünk egészségéhez.

5. Csökkenti egyes daganatos betegségek kockázatát

Ahogy fentebb említettük, a megfelelő mennyiségű élelmirost-fogyasztás hozzájárul bélflóránk egyensúlyához. De emellett fontos tényező egyes, különösen az emésztőrendszert érintő daganatos betegségek megelőzésében.

6. Hozzájárul a vércukorszint normalizálásához

Amellett, hogy a zöldségek nagy része alacsony szénhidráttartalmú, ennek a szénhidrátnak egy része olyan élelmi rost, ami fel sem szívódik. Másik része pedig a rosttartalomnak köszönhetően lassan szívódik fel, és így lassan emeli a vércukorszintet. Ráadásul emellett, ha a zöldségételeket együtt fogyasztjuk gyorsan felszívódó szénhidrátokkal, akkor azok felszívódásának sebességére is lassító hatással van.

7. Javítja a közérzetet, a koncentrációt

A növényi étrend vitamin-, ásványianyag- és antioxidáns-tartalma jó hatással van közértzetünkre is, segíti a koncentrációt.A Nosalty Növényi Hétfővel kapcsolatos tartalmait itt éritek el!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...